Станіславівська маївка, джаз та журек: у Франківську стартують вже четверті Дні польської культури (програма)

У п'ятницю, 24 травня 2019 року почнуться IV Дні польської культури в Івано-Франківську, організовані місцевим Центром польської культури та європейського діалогу.

Під час триденного свята буде виголошено лекцію присвячену ключовій для польського суспільства верстві, якою є інтелігенція, а конкретно – культурна еліта, показано виставку про чисельний і потужний рід Потоцьких, прозвучить польська джазова і популярна музика, а також відбудеться традиційна Станіславівська маївка.

Окрім того, кожен зможе спробувати польський журек і навіть взяти участь у його приготуванні. Не залишаться без уваги й діти, для яких приготували майстер-класи і розваги.

Запрошуємо ознайомитися з програмою Днів польської культури та участі у святі. Вхід вільний!

ПРОГРАМА

П’ЯТНИЦЯ, 24 травня 2019 р.

18.00 год – лекція проф. д-р габілітованого Томаша Зарицького „Інтелігенція – польська культурна еліта і її роль в історії Креcів та відбудові польської держави”

Центр польської культури та європейського діалогу (вул. Січових Стрільців, 56)

Лекцію присвячено ключовій для польського суспільства суспільній верстві, якою є інтелігенція, а конкретно – культурна еліта. Коротко буде обговорено її існування у XIX столітті та динаміка розвитку, який призвів до того, що вона зайняла домінуючу політичну та суспільну позицію в молодій польській державі у 1918 році.

В лекції також буде побіжно показано її подальшу долю в часи війни та комунізму, аж до сьогодення. Особлива роль інтелігенції в польському суспільстві є надзвичайно важливою для розуміння його специфіки та відмінності відносно інших західноєвропейських суспільств. Дивлячись на життя інтелігенції та та її сучасну роль, можна з’ясувати також надзвичайно важливу роль культури в новітній історії Польщі та її сучасному суспільному житті. На цьому тлі також не залишиться поза увагою і роль культурної еліти Польщі на так званих Кресах, де її варто розглядати в ширшому контексті взаємин з іншими суспільними групами і складних суспільних перемін, які відбулися у XX ст.

СУБОТА, 25 травня 2019 р.

15.00 год – відкриття виставки „Потоцькі на Львівській землі, Поділлі та Галицькій землі”

Центр польської культури та європейського діалогу (вул. Січових Стрільців, 56)

Героєм нашої виставки є розгалужений і величний магнатський рід, якого найсильніша гілка послуговувалася гербом Пилява. На блакитному фоні щита зображена гербова фігура – трираменний хрест з рівними поперечинами, без правої частини нижнього рамена. Про Потоцьких так писав у давніх літах літописець: „З незапам’ятних часів ім’я Потоцьких завжди повсюди відоме було у Польщі. Потоцькі сміливо воювали, мудро на сеймах радили, ніколи грошей не жаліли, коли Батьківщина була у скруті й жоден з них ніколи не чекав до останку, щоби пожертвувати собою”.

Виставка зосереджується на вибраних особистостях з роду й місцевостях, в яких Потоцькі мають особливі заслуги. Географічно вона охоплює колишні воєводства Польщі, розташовані сьогодні в сучасній Україні. Це буде нагода до прогулянки крізь віки слідами великої історії, історичних та архітектурних пам’яток, а також людських пристрастей. З багатьох матеріальних цінностей Потоцьких донині збереглися нечисленні пам’ятки, часто зруйновані архітектурні пам’ятки – це вони сьогодні є свідченням величності й потужності роду.

19.00 год  – „Джазова музика без кордонів” – джазова класика, польський джаз та популярна музика у виконанні Big Roll Band із Ключборка

Палац Потоцьких (вул. Шпитальна, 3)

Big Roll Band – це група із 20 музикантів, що грають під керівництвом пузоніста і диригента Рональда Мендля. Біґ-бенд відомий своїм характерним звучанням, поєднуючи різноманітні музичні напрямки і стилі: джаз, свінґ, латинську, фанк, аж до сучасного джазу. Група існує вже 11 років при Ключборському домі культури (Республіка Польща), де має постійну репетиційну базу. Їздить із концертами по Польщі та за кордоном, здобуваючи щораз більше визнання у середовищі меломанів та знавців джазу. В рамках Днів польської культури у їхньому виконанні ми почуємо м.ін. „Будь моїм натхненням”, „Живи кольорово”, „Ва-банк”, „Тестостерон”, „Малліґан Стю”.

НЕДІЛЯ, 26 травня 2019 р.

12.00 год – урочиста Служба Божа , Костел Христа Царя Всесвіту (вул. Вовчинецька, 92);

15.00 год – Станіславівська маївка у Палаці Потоцьких (вул. Шпитальна, 3):

  • концерт польської музики і танцю
  • майстер-класи
  • дитяча локація
  • гастрономічний простір

Польська музика – один із невід’ємних елементів польської культури, чудовий імпульс для єднання людей. Вона є одним із найцінніших і дуже близьких народові скарбів національної традиції. Під час концерту свій творчий доробок презентуватимуть діти та молодь з Івано-Франківська та області, а також запрошені гості: Польський ансамбль пісні і танцю „Львів’яни”, а також ансамбль „Бориславяки” з міста Борислава.

Ми також приготували для Вас декілька додаткових цікавинок. Ви матимете нагоду спробувати польський журек та інші гастрономічні дива. Наші наймолодші гості зустрінуться з волонтерами Центру польської культури та європейського діалогу під час ігор та розваг, а шанувальники мистецтва зможуть взяти участь в заняттях з основ малювання, які проведе місцевий художник Михайло Дейнега. На найбільш активних чекають призи. Тут також можна буде відвідати павільйон, який презентує історію, культуру і науку Польщі та зустрітися зі студентами-полоністами Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. Кожен також зможе зробити собі фото на пам’ять про участь в Днях польської культури.

Організатор:

Центр польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську

За підтримки:

Генерального Консульства Республіки Польща у Львові

Фундації „Допомога полякам на Сході”

Сенату Республіки Польща

Івано-Франківської міської ради

КП „Простір Інноваційних Креацій ПАЛАЦ”

Проект співфінансований за рахунок коштів Генерального Консульства Республіки Польща у Львові та Фундації „Допомога полякам на Сході” в рамках опіки Сенату Республіки Польща над полонією і поляками за кордоном

Співпраця:

Фундація „П’ястун” з Ополя

Мальтійська служба допомоги в Івано-Франківську

Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника

Парафія Христа Царя Всесвіту

Польський ансамбль пісні і танцю „Львів’яни”

Ансамбль „Бориславяки”

Big Roll Band з Ключборка (Республіка Польща)

Естрея

Театр кіно „Люм’єр”

Художній салон „Ортус”


22.05.2019 1046
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

252
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13460 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1511
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

828
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6041
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1680

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

602

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1426

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1238

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1137
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

486
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

621
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1534
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

568
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

847
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5887
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13462
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

196
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

500
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

447
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

757 2