Справжня історія Одеси

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

Формальним приводом для просування фейкової історії заснування Одеси став лист-указ Єкатєріни II. Цей указ являє собою розпорядження інженеру Франсу де Волану, якому Єкатеріна ІІ доручила будувати і укріплювати ті пристані, які вже були на той час. Це був свого роду бухгалтерський документ, до якого через 30 років одеський краєзнавець Аполлон Скальковський (який вважається першим одеським краєзнавцем), прив'язав дату заснування Одеси. Але, насправді цей документ не містить жодного слова про закладення нового міста, і слово «Одеса» там не згадується. Ба більше того, у документі імператриця визнає існування на цій території міста Гаджибей, тому документ і починається словами:

«Враховуючи вигідне положення Гаджибея при Чорному морі  і пов'язаною з цим користю, вирішили ми влаштувати там військову гавань і пристань для купецьких суден".  

Близько 1324 року усі землі між Дніпром і Дністром були завойовані Великим князівством Литовським, де було засновано поселення «Коцюбіїв» разом із фортецею при ньому. Пізніше Коцюбіїв захопили османи і перейменували його на «Гаджибей». Тому існує ще одна версія щодо дати заснування Одеси, - 1415 рік (від першої письмової згадки про Коцюбіїв).

Навіть за часів османів на місці сучасної Одеси стояла не тільки військова фортеця Гаджибей, але й цивільна гавань, з якої до Османської імперії відправляли зерно.

Гаджибей був захоплений у вересні 1789 року російськими військами під командуванням каталонця Хосе де Рібаса, а також чорноморськими козаками під командуванням отаманів Антона Головатого та Захарія Чепіги.

Російська імператриця, яка знищила Запорізьку Січ, ввела в Україні кріпацтво, і яка окупувала османське місто Гаджибей, жодного разу не була в Одесі.

Сама поява назви «Одеса» міститься зовсім не в Указі, на який посилаються російські історики.  Немає жодного документу про перейменування Гаджибея в Одесу. Це визнає і російський історик тих часів А. Орлов у своїй праці «Исторический очерк Одессы с 1794 по 1803 год» (автор — А. Орлов, 1885):

«О переименовании Гаджибея в Одессу ни в Полном собрании Законов, ни в архивных документах указаний не имеется».

Тобто, йдеться про реконструкцію й модернізацію османського гаджибейського порту, що існував ще задовго до приходу російської імперії в причорноморські степи, і пізніше перейменований на «Одесу». В XIX ст. російські історики А. Яковлєв і В.К. Надлєр також наголошували на тому, що початок історії Одеси йде від татарського міста Гаджибей, хоча історію міста можна вести і від міста Коцюбіїва (1415р.).

З цього приводу історик, професор К. Добролюбський у праці «Одесса. Очерк истории города со дня основания» (1947) характеризує Гаджибей як «попередник Одеси»:  

«В 1795 году Хаджибей был переименован в Одессу. Очевидно, новому городу решено было дать наименование древнегреческой колонии «Одессос», находившейся, как тогда предполагали, в этих местах».

Таким чином, назва «Одеса» вперше датується січнем 1795 року в листі одного з купців, який хотів щоб йому дали дозвіл на будівництво в Одесі складу солі.

В результаті знищення Єкатєріною II Запорізької Січі (1775 рік) в майбутню Одеську область приїхало багато козаків, які заснували села Нерубайське, Усатове, Чубаївка, Ковалівка та інші. Вони існували тут задовго до заснування Одеси як міста. На початку 1790р. українські козаки складали третину населення в Гаджибеї.

Згодом почалося будівництво порту та планування міста. Попри велику кількість в Одесі українців, які були, здебільшого колишніми козаками, місту бракувало населення, тому влада запрошувала оселятися колоністів, зокрема, албанців, болгар, греків, євреїв, німців тощо. Завдяки цьому місто відрізнялось від типових імперських міст. Навіть упереджені джерела це підкреслюють:

Биржа Одесская прекрасное здание, но тяжело русскому сердцу, что нет ни одного русского имени между выставленными на листе именами торгующих здесь богатых купцов…» (О. Шишкіна - «Заметки и воспоминания» (1848).

Ще більш ранні дописувачі у «Lettres sur la Crimee, Odessa et la mer d’Azof» (1810) підкреслювали, що «в Одессе все почти дома каменные — большая часть о двух этажах, и выстроены по европейскому вкусу».

У першій половині XIX століття місто почало швидко розвиватися у зв'язку з експортом зерна, і незабаром Одеса стала одним з найважливіших зовнішньоторговельних центрів.

У жовтні 1917 року Одеса увійшла до Української Народної Республіки в складі адміністративно-територіальної одиниці, пізніше місто переходило з рук в руки (Антанта, армія Денікіна, УНР), а 7 лютого 1920 там було остаточно встановлено радянську владу і Одеса стала частиною УРСР, яка з 2022 року увійшла в склад СРСР. 

У 1991 році відбувся Всеукраїнський референдум щодо проголошення незалежності України. За результатами референдуму по усій Одеській області 75,01 % висловились за проголошення незалежності, проти —11,6 %.


02.11.2024 Ярослав Івашин 4020
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

15931
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1532
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1106
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2135
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3674
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1390

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1799

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

571

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1194

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1359
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

665
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24305
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

552
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

521
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

666
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1557
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

721
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7431
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

670
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1738 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

656
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

563