Справжня історія Одеси

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

Формальним приводом для просування фейкової історії заснування Одеси став лист-указ Єкатєріни II. Цей указ являє собою розпорядження інженеру Франсу де Волану, якому Єкатеріна ІІ доручила будувати і укріплювати ті пристані, які вже були на той час. Це був свого роду бухгалтерський документ, до якого через 30 років одеський краєзнавець Аполлон Скальковський (який вважається першим одеським краєзнавцем), прив'язав дату заснування Одеси. Але, насправді цей документ не містить жодного слова про закладення нового міста, і слово «Одеса» там не згадується. Ба більше того, у документі імператриця визнає існування на цій території міста Гаджибей, тому документ і починається словами:

«Враховуючи вигідне положення Гаджибея при Чорному морі  і пов'язаною з цим користю, вирішили ми влаштувати там військову гавань і пристань для купецьких суден".  

Близько 1324 року усі землі між Дніпром і Дністром були завойовані Великим князівством Литовським, де було засновано поселення «Коцюбіїв» разом із фортецею при ньому. Пізніше Коцюбіїв захопили османи і перейменували його на «Гаджибей». Тому існує ще одна версія щодо дати заснування Одеси, - 1415 рік (від першої письмової згадки про Коцюбіїв).

Навіть за часів османів на місці сучасної Одеси стояла не тільки військова фортеця Гаджибей, але й цивільна гавань, з якої до Османської імперії відправляли зерно.

Гаджибей був захоплений у вересні 1789 року російськими військами під командуванням каталонця Хосе де Рібаса, а також чорноморськими козаками під командуванням отаманів Антона Головатого та Захарія Чепіги.

Російська імператриця, яка знищила Запорізьку Січ, ввела в Україні кріпацтво, і яка окупувала османське місто Гаджибей, жодного разу не була в Одесі.

Сама поява назви «Одеса» міститься зовсім не в Указі, на який посилаються російські історики.  Немає жодного документу про перейменування Гаджибея в Одесу. Це визнає і російський історик тих часів А. Орлов у своїй праці «Исторический очерк Одессы с 1794 по 1803 год» (автор — А. Орлов, 1885):

«О переименовании Гаджибея в Одессу ни в Полном собрании Законов, ни в архивных документах указаний не имеется».

Тобто, йдеться про реконструкцію й модернізацію османського гаджибейського порту, що існував ще задовго до приходу російської імперії в причорноморські степи, і пізніше перейменований на «Одесу». В XIX ст. російські історики А. Яковлєв і В.К. Надлєр також наголошували на тому, що початок історії Одеси йде від татарського міста Гаджибей, хоча історію міста можна вести і від міста Коцюбіїва (1415р.).

З цього приводу історик, професор К. Добролюбський у праці «Одесса. Очерк истории города со дня основания» (1947) характеризує Гаджибей як «попередник Одеси»:  

«В 1795 году Хаджибей был переименован в Одессу. Очевидно, новому городу решено было дать наименование древнегреческой колонии «Одессос», находившейся, как тогда предполагали, в этих местах».

Таким чином, назва «Одеса» вперше датується січнем 1795 року в листі одного з купців, який хотів щоб йому дали дозвіл на будівництво в Одесі складу солі.

В результаті знищення Єкатєріною II Запорізької Січі (1775 рік) в майбутню Одеську область приїхало багато козаків, які заснували села Нерубайське, Усатове, Чубаївка, Ковалівка та інші. Вони існували тут задовго до заснування Одеси як міста. На початку 1790р. українські козаки складали третину населення в Гаджибеї.

Згодом почалося будівництво порту та планування міста. Попри велику кількість в Одесі українців, які були, здебільшого колишніми козаками, місту бракувало населення, тому влада запрошувала оселятися колоністів, зокрема, албанців, болгар, греків, євреїв, німців тощо. Завдяки цьому місто відрізнялось від типових імперських міст. Навіть упереджені джерела це підкреслюють:

Биржа Одесская прекрасное здание, но тяжело русскому сердцу, что нет ни одного русского имени между выставленными на листе именами торгующих здесь богатых купцов…» (О. Шишкіна - «Заметки и воспоминания» (1848).

Ще більш ранні дописувачі у «Lettres sur la Crimee, Odessa et la mer d’Azof» (1810) підкреслювали, що «в Одессе все почти дома каменные — большая часть о двух этажах, и выстроены по европейскому вкусу».

У першій половині XIX століття місто почало швидко розвиватися у зв'язку з експортом зерна, і незабаром Одеса стала одним з найважливіших зовнішньоторговельних центрів.

У жовтні 1917 року Одеса увійшла до Української Народної Республіки в складі адміністративно-територіальної одиниці, пізніше місто переходило з рук в руки (Антанта, армія Денікіна, УНР), а 7 лютого 1920 там було остаточно встановлено радянську владу і Одеса стала частиною УРСР, яка з 2022 року увійшла в склад СРСР. 

У 1991 році відбувся Всеукраїнський референдум щодо проголошення незалежності України. За результатами референдуму по усій Одеській області 75,01 % висловились за проголошення незалежності, проти —11,6 %.


02.11.2024 Ярослав Івашин 2413
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

668
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

737
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1553
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2176
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4158 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3161

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

163

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

390

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

333

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

806
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

575
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

622
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

904
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1005
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

627
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6207
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1695
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31711 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1468
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

710 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

665