Справедлива, справедлива війна

 

 

Крізь численні потоки тонко замаскованої кремлівської маніпуляції,  пропаганди під гаслами  «не забирайте наших дітей на війну», «хай воюють діти порошенків-мєнтів-прокурорів-депутатів» скрадливо і блідо на цьому фоні виглядає інтенція «Християни – не воюють, а галичани – то найбільші християни України. І толерантні гуманісти з західним менталітетом ще й а також».

Але воно, оте бліде,  вже давно набирає потроху  характерних яскравих барв словоблуддя завдяки починам певних людей, яких би тим не менше,  не став звинувачувати напряму у співпраці з ФСБ.

Не відмовляючись від направду достойних епітетів «християни» і «гуманісти», і, на жаль, лише почасти правдоподібних, потрібно заради справедливості виділити природу тих клятих війн(про типи на кшталт гібридних, не гібридних, інших поінформованості вистачає давно).

Серед моря й океану темних і злих війн, яких не варто перераховувати,  виокремлюється одна  - ні, не добра, а скажімо так, необхідно-сіра, або ще інакше  її називають морально допустимою. Категоріально вона називається «Справедливою» і  займає проміжне місце між мілітаризмом і пацифізмом.

Ще Арістотель майже дві з половиною тисячі років тому  охарактеризував справедливу війну у своїх політичних трактатах, як таку, що ведеться здебільше заради захисту держави від набігів ворогів, а також задля встановлення панування над нерозвинутими народами, варварами (тобто в наш час над москалями і гіперватниками).

Інша визначна людина в царинах філософії (послідовник, систематизатор, адаптатор  Аристотеля) і теології монах Святий Фома Аквінський  зазначав, що люди мають пропорційне право на використання зброї і збройних сил як для самозахисту, так і захисту третіх осіб.

Не менше прославлений Церквою Августин Блаженний, автор концепції Граду земного і Граду Божого, тим не менше наголошував на обов’язку кожної людини і кожної держави, сповідуючи заповіді любові, захищати невинних людей від злочинців і ревно  протидіяти злу та агресорам, щоби унеможливити поширення гріха в подальшому на людей.

Климент Александрійський, християнський апологет і гностик, теж зазначав про необхідність рішучої  і потужної справедливої війни у разі крайньої необхідності.

Святий Раймонд  Пентіфортський  - прибічник справедливої війни: « Воювати потрібно без пристрасті, тобто без ненависті і бажання відомстити».

Перші християни часів Римської імперії, що, траплялося,  в катакомбах поливали римських легіонерів розжареною смолою, коли ті їх ненависно атакували, ряд святих Вірменської церкви, католицькі єзуїти, лютерани, в яких навіть окремим пунктом виділяється, що християнин соціальна істота, яка зобов’язана брати в руки зброю за такої необхідності.

Гуманіст Гуго Гроцій, з працями якого тією чи іншою мірою повинен бути ознайомлений кожен юрист, що поважає себе та трохи іншого, чітко пише: «Справедливою вважається війна, яка є відповіддю на правопорушення. Народ має право захисти себе  і своє майно. Така війна не суперечить природному праву і природі суспільства. Неправомірними є напади однієї держави на іншу з метою загарбання її земель та з інших егоїстичних міркувань. Призвідники несправедливої війни відповідальні за її наслідники. Учасники справедливої війни виправдані перед Богом та законом».

І ще багато прикладів та імен можна навести, всі класики і класичні випадки банально не помістяться.

Отже, війни, як не прикро, встромлені гострим темним вістрям в природу людини, хоче вона того чи ні, і якщо цією природою неправильно володіти, активно чи пасивно, то може бути більша біда. На жаль, цього досі вперто не хочуть визнавати купки інтелектуалів і святенників.

Інша велика решта віддає перевагу безперестанному цькуванню собі і не дуже подібних – звісно, там воювати легше набагато, там не вмреш, максимум що то, це отримаєш по пиці чи повістку до суду. Бабські, пардон, замашки, якими наш брат давно і спрадавна грішить . Воював би яро  і до скону на кухнях, в рестораціях і кабінетах – а тепер нарешті втілив свою небажану мрію повоювати на реальному полі життя та смерті(не хоче). Карма, Боже покарання, називайте як хочете. Та з цього можна виходити тільки каючись та перемагаючи.

Раджу наостанок ознайомитися з поняттями Jus вellum і jusadbellum. Миру Справедливого усім нам.


30.01.2015 Яв Назар 3352 0
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

920 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

817
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1631
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2267
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4242 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3248

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

234

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

469

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

411

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

876
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

652
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

693
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

978
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1105
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

691
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6276
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1767
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31786 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1576
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

781 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

740