Справедлива, справедлива війна

 

 

Крізь численні потоки тонко замаскованої кремлівської маніпуляції,  пропаганди під гаслами  «не забирайте наших дітей на війну», «хай воюють діти порошенків-мєнтів-прокурорів-депутатів» скрадливо і блідо на цьому фоні виглядає інтенція «Християни – не воюють, а галичани – то найбільші християни України. І толерантні гуманісти з західним менталітетом ще й а також».

Але воно, оте бліде,  вже давно набирає потроху  характерних яскравих барв словоблуддя завдяки починам певних людей, яких би тим не менше,  не став звинувачувати напряму у співпраці з ФСБ.

Не відмовляючись від направду достойних епітетів «християни» і «гуманісти», і, на жаль, лише почасти правдоподібних, потрібно заради справедливості виділити природу тих клятих війн(про типи на кшталт гібридних, не гібридних, інших поінформованості вистачає давно).

Серед моря й океану темних і злих війн, яких не варто перераховувати,  виокремлюється одна  - ні, не добра, а скажімо так, необхідно-сіра, або ще інакше  її називають морально допустимою. Категоріально вона називається «Справедливою» і  займає проміжне місце між мілітаризмом і пацифізмом.

Ще Арістотель майже дві з половиною тисячі років тому  охарактеризував справедливу війну у своїх політичних трактатах, як таку, що ведеться здебільше заради захисту держави від набігів ворогів, а також задля встановлення панування над нерозвинутими народами, варварами (тобто в наш час над москалями і гіперватниками).

Інша визначна людина в царинах філософії (послідовник, систематизатор, адаптатор  Аристотеля) і теології монах Святий Фома Аквінський  зазначав, що люди мають пропорційне право на використання зброї і збройних сил як для самозахисту, так і захисту третіх осіб.

Не менше прославлений Церквою Августин Блаженний, автор концепції Граду земного і Граду Божого, тим не менше наголошував на обов’язку кожної людини і кожної держави, сповідуючи заповіді любові, захищати невинних людей від злочинців і ревно  протидіяти злу та агресорам, щоби унеможливити поширення гріха в подальшому на людей.

Климент Александрійський, християнський апологет і гностик, теж зазначав про необхідність рішучої  і потужної справедливої війни у разі крайньої необхідності.

Святий Раймонд  Пентіфортський  - прибічник справедливої війни: « Воювати потрібно без пристрасті, тобто без ненависті і бажання відомстити».

Перші християни часів Римської імперії, що, траплялося,  в катакомбах поливали римських легіонерів розжареною смолою, коли ті їх ненависно атакували, ряд святих Вірменської церкви, католицькі єзуїти, лютерани, в яких навіть окремим пунктом виділяється, що християнин соціальна істота, яка зобов’язана брати в руки зброю за такої необхідності.

Гуманіст Гуго Гроцій, з працями якого тією чи іншою мірою повинен бути ознайомлений кожен юрист, що поважає себе та трохи іншого, чітко пише: «Справедливою вважається війна, яка є відповіддю на правопорушення. Народ має право захисти себе  і своє майно. Така війна не суперечить природному праву і природі суспільства. Неправомірними є напади однієї держави на іншу з метою загарбання її земель та з інших егоїстичних міркувань. Призвідники несправедливої війни відповідальні за її наслідники. Учасники справедливої війни виправдані перед Богом та законом».

І ще багато прикладів та імен можна навести, всі класики і класичні випадки банально не помістяться.

Отже, війни, як не прикро, встромлені гострим темним вістрям в природу людини, хоче вона того чи ні, і якщо цією природою неправильно володіти, активно чи пасивно, то може бути більша біда. На жаль, цього досі вперто не хочуть визнавати купки інтелектуалів і святенників.

Інша велика решта віддає перевагу безперестанному цькуванню собі і не дуже подібних – звісно, там воювати легше набагато, там не вмреш, максимум що то, це отримаєш по пиці чи повістку до суду. Бабські, пардон, замашки, якими наш брат давно і спрадавна грішить . Воював би яро  і до скону на кухнях, в рестораціях і кабінетах – а тепер нарешті втілив свою небажану мрію повоювати на реальному полі життя та смерті(не хоче). Карма, Боже покарання, називайте як хочете. Та з цього можна виходити тільки каючись та перемагаючи.

Раджу наостанок ознайомитися з поняттями Jus вellum і jusadbellum. Миру Справедливого усім нам.


30.01.2015 Яв Назар 3253 0
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

510
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

635
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2372
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1755
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2052
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5658 16

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

186

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1166

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1188

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1692
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

930
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

780
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14603
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

617
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10430
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6122
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

653
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7603
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2850
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

582
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

668
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

498