Те, що Україна – країна «корумпована наскрізь», - для нас не новина. Незалежно від партійності, вектору, "орієнтації", «опозиційності» влади. Корупція була, є і… буде?
Майже всі «дають», бо так швидше і часто дешевше можна «порішати». Майже всі «беруть», …бо ж «дають»!
Лікування, операція, роди, вступ в садок, ВУЗ, здача екзамену, курсової, заліку, суди, ДАІ, газконтора, бюджет, тендери, відкати, посади, санстанція, пожежники, митниця, міліція, архітектори і архітектура, міськвиконкоми, депутатські фракції… - практично всюди живе корупція.
Як з нею боротися? І чи реально?
Приклади є – вже хрестоматійний – "Саакашвілі і Грузія".
Як боротися?
Варіант «довгий» – перевиховуватися і перевиховувати. 40 років по пустелі, зміна двох-трьох поколінь… І буде щастя…
Варіант «короткий» - як кажуть, "каленим залізом" випалювати. Жорстко. Не як в Китаї – «хабар – розстріл», а хоча б як в Грузії чи Польщі. Польське «Антикорупційне бюро» - одна з назакритіших і «найстрашніших» організацій в країні. Завдання – провокувати чиновників на «взяття» хабара. Методи дозволені практично всі. І класичні, і нестандартні («постмодерні»). З останніх – «провокатор» з антикорупційного бюро став коханцем своєї майбутньої «жертви»…
Варіант "комбінований" - з двох попередніх..
----------------------------
«Фіртка» звернулася до політиків, чиновників, бізнесменів, журналістів та експертів з єдиним питанням – «Чи є для вас фігурант та потерпілий в «справі Гаркота» Віктор Ломей, який розкрив злочинну корупційну схему в івано-франківській владі, позитивним героєм?» (Нагадаємо, Віктор Ломей є саме тим забудівником, який змушений був погодитися виплатити кількома "траншами" 100 тисяч доларів хабарів за проходження через управління та служби Івано-Франківського міськвиконкому та сесію Івано-Франківської міськради його питань щодо будівництва, та який в співпраці з правоохоронними органами розкрив факт злочину, за який і був засуджений на 5 з половиною років позбавлення волі колишній керівник управління архітектури Івано-франківська Олег Гаркот).
Питання, як виявилося, в нашому суспільстві не має однозначної відповіді. Як, наприклад, воно мало б однозначно позитивну відповідь в Німеччині, чи вже і в тій же Польщі…
Чи не тому, що ми традиційно тримаємо дулю в кишені, по "воровскіх законах" вважаючи, що співпраця з владою («стукачєство») – то є «западло»?
Чи, може, тому, що всі ми в душі і по вихованню є такими собі «латентними корупціонерами»?... "Даємо", ...а якби "давали" нам - то би "брали"...
Отже, "ЧИ Є ВІКТОР ЛОМЕЙ ДЛЯ ВАС ПОЗИТИВНИМ ГЕРОЄМ?"
Михайло Вінтоняк, громадський діяч
Як колишній працівник міліції, я скажу, що він молодець, ризикнув і показав, як воно є. Якщо це питання політичних ігор, то я його не вважаю за якогось героя, я таких людей не підтримую і не поважаю.
Ігор Ткач, нформаційний аналітик, спеціальний кореспондент газети "Вікна" vikna.if.ua
Ніхто із тих персонажів, що мали відношення до справи, не є позитивним героєм. Позитивними героями для мене є ті рядові люди, що свято вірять в «інакшість» своїх партійних колег. Тих простих людей викорисовують, тепер вони мають шанс і можливість стати позитивними героями, все усвідомити і спробувати змінити своє отчоення і себе. В цьому позитив. Ломей не розкривав хабарну схему. Не розкрила її і прокуратура і суд. Крайньому дали реальний строк ув’язнення. І на тім крапка. Тепер будуть доїти Балагуру поки не лишиться в одних черевиках. Справедливість так і не восторжествувала. Побічний ефект лікування досягнуто, але хворий і далі кашляє. Отак все виглядає.
Микола Кучернюк, громадський діяч
Позитивних героїв у даному сценарії нема. Я б не спішив з висновками, оскільки нікому не відомі справжні мотиви кожної із сторін. Однак, переконаний, кожен хабарник має бути покараний з максимальною строгістю та відповідальністю.
Віктор Кімакович, громадський діяч
Для мене він не є якимось позитивним героєм. Якби на його місці був журналіст, борець за правду і справедливість, який розкрив цю всю справу. Але людина, яка є учасником цього процесу і встановлює камеру не відомо з якою метою. Герой – це не тільки той, який зробив якусь дію. Він цю дію зробив не навмисне. Цей же запис не відразу попав в органи і пресу. Він десь стояв. Як правило, герой не відкладає свій героїчний вчинок на завтра. Героїчний вчинок має бути послідовним. Якщо Ломей присвятить своє життя розкриванню всіх корупційних схем, то, можливо, він тоді і стане героєм. А чи це випадок героїзм чи він просто так злив інформацію – це вже інше питання. Він не планував цей вчинок як героїчний.
Сергій Борзов, депутат Івано-Франківської міської ради
Я не бачив матеріалів справи, тому про що тут говорити.
Роман Островський, громадський діяч
Так, він зробив добре. Але героїзм і громадянська свідомість – різні речі. Якби він в залі суду кинувся до Гаркота і робив йому, бездиханному, штучне дихання – то це героїзм.
Вероніка Шиманська, журналіст ТРК "3 студія"
Жоден із фігурантів справи не є позитивним героєм. Віктор Ломей, в даному випадку, корислива сторона, а не постраждала. Для звичайного обивателя - він нещасний забудовник, з якого хотіли стягнути гроші. (Хоча це і так, я саме про гроші, бо дана практика була застосована до багатьох забудовників міста. І суми хабарів зросли за Олега Гаркота в геометричній прогресії). Сам Ломей неодноразово казав, що здасть директора департаменту. Тому дана справа була спланованою від самого початку і до кінця. Якби Ломей був борцем за правду, то не вимагав би виплати матеріальних збитків. Задовольнився б перебуванням Гаркота за гратами. А це суто корислива людина, яка захотіла ще й зірвати бабки.
Руслан Мацрінків, народний депутат України, ВО "Свобода
Я не хочу коментувати. Бо для нас це як шоу, а для когось конкретного – це доля людини. До апеляції я не буду коментувати, вже після неї я все скажу.
Марія Гаврилюк, журналіст "Галицький кореспондент"
Для мене Ломей є хитрим і цинічним елементом цієї схеми. Схему хабарництва йому розкрити не вдалося. Він лише добився, щоб суд визнав винним одного з її виконавців. А це означає, що замовники надалі наживаються на землях громади Івано-Франківська. Зате Ломею вдалося задовольнити свої матеріальні потреби. Ні суд, ні прокуратура не поставили під сумнів законність виділення земельної ділянки підприємцю, за яку він дав хабар. Так, він отримав оренду земельну ділянку під будівництво багатоповерхівки і невідомо за що півмільйона гривень, нібито моральної компенсації. Позитивним героєм він би став тоді, коли б допомагав правоохоронцям абсолютно безкорисно і відмовився від землі, нажитої незаконним шляхом. Єдине, що може змінитися після цього скандалу – це схеми передачі хабарів за отримання землі чи зменшення їх розміру. Тобто корупційна система виділення землі в Івано-Франківську буде процвітати і вдосконалюватися. Поки що цю систему не вигідно змінювати ні правоохоронним органам, ні владі міста, особливо представницькій.
Олег Олексюк, головний редактор газети "Анонс-контракт"
Будь-яка людина, яка незалежно від намірів і мотивації намагається зупинити це дійсно страшне явище у нашому житті, як корупція – для мене є позитивним героєм. Позаяк не у Ломеї справа, а у корупції. Давним давно існує примітивна схема по якій збагачується невелика купка забудовників. Нині просто так добитися виділення землі неможливо – або чиновник іде в долю, або будівельник платить хабар. Іншої мотивації в бізнесі немає. Це є бізнес. Звичайно, що Ломей краєм ока відкрив цю схему забирання у громади землі. Так, на нього можуть ображатися у певних колах. Але, я радий, що він хоч трохи відкрив людям очі. Не знаю чи вони це зрозуміли. Не знаю чи вони зрозуміли, що це все бартер – партія великих грошей віддає ці гроші партії, яка тимчасово в своїх кишенях має наші голоси.
Андрій Микитин, громадський діяч
Скажімо, він є, до певної міри, позитивним героєм, бо це хабарництво уже всіх дістало. І в цій справі, я вважаю, що він є дійсно постраждалим. Він був доведений до відчаю, коли його кинули, і він просто пішов у міліцію. Він, у певній мірі, є герой нашого часу. Вже як там і що там – немає значення. Найголовніше, що він на це пішов.
Просто сьогодні я надаю консультації, як представник Єврокомісії з прав людей, то до мене люди звертаються із різними такими корупційними історіями. Від людей вимагають різне.
Володимир Чорноус, депутат Івано-Франківської міської ради, УДАР
Чи є Ломей позитивним героєм – не факт, але хтось мусить робити і такі непопулярні речі. Він вимушено став таким героєм. Думаю, якщо б його десь не приперли до стіни. Він би не попросився на співпрацю із правоохоронними оганами.
Але загалом, думаю, що диму без вогню не буває. Як юрист, я сам маю деякі питання до деяких рішень міської ради і особливо по земельних питаннях. Але, у нас є більшість, яка голосує синхронно. І зрештою, якщо вони завоювали владу, то мають нести не тількиполітчину відповідальність за свої рішення.
Тарас Боднар, політик
Він є тим героєм, який відстоював своє парво – вернути свої гроші. Тобто, він не став звичайним «терпилою». Людина, яка відстоює свої інтереси, вона вже заслуговує поваги. А щодо критики у бізнесових колах, то хто його може засуджувати? Свободівці? Чи ті самі будівельники, які годують ту чи іншу партію? Тут вже таке…
Руслан Коцаба, журналіст
По-перше, я не вважаю Ломея самостійним гравцем. По-друге, я позитивно ставлюся до лікування суспільства провокацією хабара. Але при цьому вусьоум я розумію, що Ломей є несамостійним, хоч в принципі мені імпонують люди, які пробують воювати із цією корумпованою системою. Швидше всього, що єдиним позитивом Ломея є те, що він допоміг вскрити людям їхню таку лохуватість у виборі собі очільників – маю на увазі місцеве самоврядування. Тобто, без таких як Ломей, ми б і далі були у полоні того, що чим ширша вишиванка, тим більший патріот. Тепер ми знаємо, що чим ширша вишиванка, тим більший злодій. Але ще раз наголошую, при тому всьому Ломей не самостійний гравець. За ним стоять серйозні люди, яким хотілося доказати «свободівцям», що говорити – це одне, а робити – це зовсім інше. І їм це вдалося. Я вивчав досвід Грузії у цьому плані. У них дійсно була практика провокації хабарем. Тільки рівень там був зовсім інший. Правда, реально, ми не можемо коло кожного чиновника поставити контролера, але ми можемо його заставити боятися і бачити у кожному відвідувачі потенційного прохача.
Богдан Федьків, депутат Івано-Франківської міської ради, ПР
Чи позитивний герой Віктор Ломей? Тут Ломей взагалі-то представляє те саме середовище забудівників, яке представляв Колковський, Гаркот та інші. Просто різні угрупування не зійшлися в ціні. Адже відомо, що ця корупція в Івано-Франківську процвітає. Пов’язана вона із виділеням землі, дозволів на будівництво і таке інше. Просто одні виставили зависоку ціну іншим. Останні не погодились платити і, м’яко кажучи, здали їх. От і все. А Ломей у цій всій історії просто посередник. Він не є головним фігурантом. Його просто використали інші люди, які мають серйозний будівельний бізнес і знаходяться при владі. Через нього вони вирішили поквитатися з Гаркотом, Колковським і таким чином вбити двох зайців – усунути конкурентів із ринку і за меншу ціну добитися свого. Фактично вони свого і добилися. Всі дозволи, які їм були потрібні, вони їх отримали. А Гаркот, якого суд визнав хабарником, отримав своє. Я не думаю, що це було провокування хабара. Все йшло до того. Ця схема була обкатана. Там, напевно, були і інші люди, але Гаркот залишився відповідати сам, оскільки іншим нічого не довели. Але всі розуміють, що Гаркот сам не працював. Його просто використовували для заробляння грошей.
Ярослав Свелеба, політик
Законопослушний громадянин – було б таких більше ми б скоріше потрпили в Європу.
Віктор Анушкевичус, міський голова Івано-Франківська
По-перше, я не хочу коментувати рішення суду.
По-друге, я не вважаю Віктора Ломея героєм. Тому що, якби він був героєм, він би на самих початках це все припинив, а не робив таким чином. Як кажуть, звідки корупція, звідки хабарі. Те, що хтось там вимагає – це одне питання, а інше питання – а хто дає. Не давайте.
Перед ним можна зняти капелюха хіба у тому відношенню, що він виніс усе це на широкий загал. Після того, коли минулого року це все сталося, мені почало доходити багато інформації, що це був непоодинокий випадок. Я восьмий рік на посаді міського голови і ніхто не скаже, що я якогось бізнесмена чи забудівника до таких речей спонукав. Прикро, що таке сталося. Але напевно рано чи пізно таке мало відбутися, щоб на комусь це все припинилося.
Руслан Гайда, заступник міського голови Івано-Франківська
Я утримаюсь від коментарів. Я цю людину не знаю і не можу про нього щось говорити.
Ростислав Кукурудз, депутат Івано-Франківської міської ради, ФЗ.
Я не в курсі цієї справи, тому утримаюся від коментарів.
Руслан Руско, член виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради
Я не в курсі. Я не знаю Ломея, тому нічого коментувати.
Володимир Гарматюк, редактор програми "Новини" ТРК "3 Студія"
Щодо героїв. Не вважаю, що Ломей щось розкривав. Як на мене, це була провокація, на яку вони тупо повелися, бо жадібні. Він не позитивний персонаж. Не герой-самітник. Але й не нещасний постраждалий. Може, щось не склеїлось, може, він їх і злив. А, може, він був підставною особою. Я не вірю в те, що в нашому суспільстві є чесні забудівники - і нечесні депутати. Крапка. Щодо чому. Бо в нас така особливість будівництва. На папері пишемо два, сім "в умє" (в конверті тобто). Потім сім добудовуємо, а штраф в конверті. Гадаю, прикладів наводити не треба. Іх достатньо майже на кожній вулиці цього європейського міста. Ми стаємо свідками чергової забудови чи переробки. Влада навіть іноді округляє очі, у пресі з’являється інформація про відсутність документів і гнівні заяви державних інституцій. Згодом все стихає. Незаконні забудови не демонтовують, перебудови не зупиняють, не зобов’язують відновити колишній вигляд коштом порушника і ще й сплатити штраф. В нас навіть послуга така є - узаконнення незаконної забудови. Коротше, складна паперово-бетонна схема. Щодо фігурантів. Онуфріїїва знаю віддавна. Гаркота, Ломея, Балагуру, Колковського – особисто – ні. Сумніваюся, що всі випадково опинилися в машині. Кожен у своїй. Маю сумніви, що Балагура випадково їх віз. Сумніваюся, що Ломей потерпілий. Гроші давав? Давав. Факт хабаря зафіксований. Гроші віддали йому? Крім тих, шо розвіяло площею. Бабки – речдок. Віддали? Якщо віддали, то чого він впоминається за відшкодування «моральних»? В чому моральні збитки? Мені здається, його також використали. Хто? Може, він і розказав би, якби хотів. Щодо суспільства. Мене дивує інша сторона питання. Я все розумію.. Хабар, суд, підстава, хтось когось використав, хтось тепер герой, а хтось поганець. Чудесно. Все як у казці. Бракує тільки дракона, убитого капьйом, і царєвни, шо ідьот пад вєнєц (с).. Але для чого смакувати ситуацію? Який стосунок хабар, обставини і мотиви скоєння злочину мають до особистих стосунків чоловіка і жінки? «Вона… ніжно обіймала його, підтримувала». Еротичний роман. Нащо? Суспільство, тобі цікаво таке читати? Попратися в брудних майтках? Тоді ти – хворе суспільство. Ну так, надати драматичності, я розумію.. читачам же цікаво, як "вона ніжно його обіймала".. читачам нудно.. на городах, в магазинах, в автобусах, в чергах у поліклініку, в коридорах органів місцевого самоврядування.. після грубого сексу із суспільними інституціями хочеться ніжності. Навіть чужої.. нехай і в залі суду. Розумію. Так, вона хоче бути біля чоловіка, бо вона його ДРУЖИНА. А вам не хотілося б? Щодо героїзації. Вся ця історія - фарс. Фарс про "справедливе покарання". Бо показове. І він не завершиться. Бо суспільство хворе. Хворе на хабарі, на брехню, на вибори, на підставляння колишніх колег і бізнес-партнерів, на переслідування вчорашніх героїв і возвеличення завтрашніх мерзотників, і врешті – на копирсання у чужих нутрощах. І на цьому робиться бізнес. Бо бджоли проти меду, бо наркомани проти наркотиків.. На жаль.
Зауважимо, що практично половина посадовців та експертів, до яких ми звернулися, відмовилися відповісти на запитання.