Спомин про кривавий листопад 1943-го в Станиславові

 

/data/blog/63403/d60b73a958232ebaadb73579ec223b99.jpg

 

14 листопада 1943 р. під час оперети Я. Барнича «Шаріка» до українського театру ім. Івана Франка в Станіславові увірвались гестапівці й арештували понад 140 глядачів, серед яких були провідники ОУН, УПА. А 17 листопада під єврейською синагогою німці розстріляли 27 українських патріотів.

 

Йшов третій рік німецької влади на Галичині. В Станіславові працювала українська гімназія, торговельна школа, інтенсивно діяв театр, де зібралась міцна трупа артистів. На прем’єрах оперет і вистав театру ім. І. Франка (сучасна філармонія) завжди був аншлаг.

 

Попри те, що вся програма велася українською мовою, в залі було багато і німців, мадярів, словаків, які разом з українцями були частими гостями й поціновувачами театру. Наприкінці жовтня стало відомо про прем’єру в скорому часі нової оперети Я. Барнича «Шаріка».

 

Недільний вечір 14 листопада  1943 р. не віщував нічого недоброго, всі глядачі з нетерпінням чекали початку дійства. Квитки заздалегідь було продано, зібралось багато молоді, інтелігенції, політичних діячів. Розпочалась вистава. Йшла друга дія, глядачі зачаровано спостерігали за майстерною грою, аж раптом позаду почувся якийсь рух, тупіт.

 

За спогадами багатьох очевидців (Дарії Децик, Ігоря Дякона, пана Цісика та ін.), з обох боків партеру швидко з автоматами в руках один за одним на сцену почали заходити німці на чолі з комендантом Брандом. Ніхто не розумів, що відбувається.

 

Жінок та дітей згодом відпустили, а всім чоловікам наказали зійти до партеру у його правий бік. До речі, очевидцем тих подій був наш краянин — Володимир Полєк (відомий вчений, професор Прикарпатського університету ім. В. Стефаника), якому тоді було 19 років і який спостерігав за виставою з другого балкону.

 

А тим часом в залі під кріслами третього чи четвертого ряду виявили залишену зброю, яку, як з’ясувалось згодом, підкинули провокатори. Було знайдено п’ять револьверів, набої та одну гранату.

 

В театрі розпочали обшук. Усіх людей німці перевіряли — кого в залі, а кого викликали на сцену. За свідченнями пана Цісика, есесівці на сцені були напідпитку, поводилися як справжні господарі. Хто був у вишитій сорочці або мав у кишені якусь металеву річ, того негайно відправляли машинами в гестапо.

 

Згідно зі спогадами як і І. Дякона, так і В. Полєка, на сцені за завісою стояв провокатор, який, можливо, подавав знак, кого арештовувати. Хто це був і чи насправді все відбувалось так, тепер сказати важко.

 

В той час один невідомий юнак вискочив на сцену, крикнув «Слава Україні!» і хотів застрелитись, проте пістолет не вистрелив, юнака зловили, відібрали зброю і арештували. Чоловіків, арештованих на сцені, відводили до окремого приміщення, по п’ять осіб сковували ланцюгами і критими вантажними машинами відвезли до в’язниці на вул. Білінського (тепер Сахарова). Того вечора було заарештовано понад 140 осіб.

 

Проте показова акція в Станіславові була продовженням заздалегідь спланованого плану, який гестапо розпочало арештами у Надвірній ще 11 листопада 1943 р. Вердикт: співпраця з українським підпіллям. З арештованих 250 осіб більшість відправили на примусові роботи до Німеччини, а 25 — на розстріл.

 

Арештованих зі Станіславова та Надвірни було доставлено в станіславівську тюрму для допитів і катувань, а в середу 17 листопада в’язнів перевезли до театру, де о 9 год. ранку гестапівці розпочали показове судилище.

 

Свідки тих подій Я. Моклович, сьогодні житель Львова, п. Семенюк і О. Дем’янів з Івано-Франківська розповідають, як все відбувалось. У кожного закарбувалася в пам’яті та подія по-своєму, але, опрацювавши їх спогади, можна скласти цілісну картину того дня.

 

До розстрілу було засуджено 27 патріотів. Мадярські військовики зігнали тисячі людей на показовий суд, щоб продемонструвати, що відбувається з тими, хто хоче незалежності України. На тротуарі біля божниці (синагоги) було знято гранітні плити і вкопано 10 соснових стовпів, команда з 20 гестапівців була готова до розстрілу в’язнів.

 

На балконі театру (теперішня філармонія) стояли керівники гестапо Станіславівського, Калуського і Коломийського комітетів: Бранд, Ассман та інші невідомі чиновники. Балкон обладнали мікрофонами. З малих дверей театру виводили попід руки смертників — українських патріотів.

 

Гестапівці прив’язували їх колючим дротом до стовпів. За наказом з балкону «Файєр!» 20 гестапівців вистрелили, команда повторювалась ще і ще. Тих, хто ще залишався живим, есесівці добивали з пістолета. Мертвих відв’язували й вивозили вантажною машиною, виводили і прив’язували другий десяток, а пізніше, за третім разом, — сімох чоловіків. Кров на тротуарі посипали піском і змили водою з пожежної машини. Понівечені тіла вивезли за околицю міста.

 

Багато часу минуло від тих подій. Надворі нове століття, живемо уже в незалежній державі і про минулі сторінки історії згадуємо вкрай рідко. Проте без знання свого минулого чи зуміємо рухатись вперед без спотикань? Тож, пройшовши вуличкою Страчених цими листопадовими днями, пригадаймо тих, які за свої переконання та ідеї не побоялись пожертвувати молодістю, родинами, життям...

 

Станіслав ГАЛИЦЬКИЙ


Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2492
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1590 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3661
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5435
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1686
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2084

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

184

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

197

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

407

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

887
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

482
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

775
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2471 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

510
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

877
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4922
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

739
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

659
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

592
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

404
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

732
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

892 2