Сон Україна

 

 

Чимало людей, які претендують на епітет «свідомі», закликають народ все гучніше напередодні виборів прокинутися. Щоби до недільного часу підійти  у тверезо-спортивній формі, постати раптом (!) щиросердо усвідомленими істотами. «Партійно патріотичними і мажорно правильними громадянами», - перетлумачують заклики інтелігенції значно гучніше численні політики і політикани, і втюхують ґречно і неґречно останні гречані пакетики бабцям і обцяцянки про їм-піч-мент ПРєзідєнта. Та чи завжди коректно називати нібито таку збайдужілу пасивність, або, на іншому боці медалі, нафантазовану  активність людей у «змінах на краще» хропливим спанням або динамічним сном?

 

Як на мене, вся дедалі більша темниста сірість наших українських буднів полягає  в тому, що добра більшість так і жодного разу ще спати не лягала, а коли лягала, то не заснула, прокинувшись одного разу від кошмару, що, як вважалося, закінчився у 1991 році, і помчала нічними неосвітленими тропами і трасами стрімголов на зустріч своєму «бла» . Бо спання й сновидіння розсувають небачені в бадьорому стані грані світосприйняття. Сон відкриває силу і відкидає втомленість життям. Сон провадить в якісь глибини, що недоступні поза ним. Сон самохіть чи мимоволі змушує людину задуматися над своїм місцем в чотирьохкутній клітці (золотій чи залізній) денного, або ж нічного, життя.                                                                                                                                                                                                                              

Так само і з народами, націями, державами. Без аналізу і даних статистики ризикну висунути екзотичну гіпотезу, що перш ніж за рівнем ВВП і ВНП, рівнем безпеки, корупції , тощо країни, умовно, звісно, діляться на два рівні снів їх жителів, немов верхній і нижній ті рівні. Перший: сни - міцні, з якимись кольоровими казковими сюжетами, домінантно позитивними і величними героями, вони ж, герої, ті, кому вони сняться, зумовлюючи  просинання енергетично наповненим і оптимістично вмотивованим. В основному, це країни, в яких найпродуктивніше генерується прогрес, віра у свободу, право, реалізацію власної волі і долі. Під цей набір все ще чудово підпадають країни Заходу, будемо сподіватися, підпадатимуть й надалі.    Інший вид снів, нижній рівень: сни – теж дуже міцні, сюжетно  наповнені фантасмагоріями, однак , на відміну від першого, з левовою долею негативу і жаху в самогероях, що не може прямо не відбиватися на них після прокидання.  Під цю категорію найбільше підпадає Росія.

 

Є ще третій рівень і вид снів: сонна пустота, тверда подушка і хроплива, пласка, як двері спальні, 2х2, подружка. Найстрашніше, коли починає по-справжньому кошмарити під час сну ту подружку. В такі моменти в її підсвідомості пропливає, мабуть, корабель «Героїка» з носом якогось дяді Джугашвілі чи Ваньки Грозного, наприклад, рухаючись, мов Титанік, на мертвотно застиглий айсберг, що для звички ототожнюється в неї  з долею, фатумом, а якщо ліжко не таке горбате, то з всесвітньою змовою якихось там вічно масонствующіх.  І сплячий пусткою, або бляклим сюрреалізмом,  не в силі заспокоїти її ні стаканом води, ні раптовим зґвалтуванням в задній прохід без змазки, таки попаде під роздачу в режимі сомнабулічної самооборони. Без змазки і відмазки.

 

Тут варто знати, що пустих снів не існує в природі. Просто певна категорія людей має тверду схильність забувати історії із дещо іншого берега реальності. А ще інша засинати зовсім не хоче. А нащо, коли лежачи в темноті треба розмишляти на тему: чи безпечно вкрав сьогодні і чи безпечно вкрадеш завтра більше ? Віченьки не злипаються в сироти… Та, схоже, що всі три рівні сновидінь в нинішні часи схильні зазнавати зміщень в безсонні низини, в кращому разі(для кого-як) перемішуватися в марево оранжевих слоників, що на своїх спинах тримають всю планету, все відчутніше ковзаючись на гігантській китайській черепасі, що поволі прокидається зі сплячки. І люди всюди сплять слабшим і нервознішим сном, і взагалі менше сплять.  

 

У Біблії, у Книзі Буття, є оповідь про те, як Яків, вирушаючи з дому Ісаака на пошуки дружини, дочки арамейського родича, спочив вночі на місці, підклавши під голову собі каменя. І він побачив сон, в якому ангели то сходили з небесної драбини, то здіймалися на неї. А образ Господа, на самому вершечку драбини, промовляв до нього, обіцяючи йому велике і славне майбутнє. Прокинувшись в натхненній тривозі чи тривожній натхненності, Яків тут же омочив  камінь оливою і зробив з нього пам’ятник Богу. А спершу він  сказав, що місце це – брама Божа. Те місце, на якому спав, він назвав Бет-Ел (Дім Божий).  Згодом там виникло місто, Бейт-Ель, існує досі. До того випадку з Яковом, відомо із тих-таки джерел, в тому районі стояло язичницьке ханаанське місто Луз.

 

Деякі екзегети тлумачать той маршрут ангелів драбиною вниз-вгору тим, що кожна територія на Землі має свого ангела Божого, і час його перебування на ній, і час його покидання її. Найпевніше, ангели сходять, коли територія благословляється Творцем, а відходять за провини на ній аж ніяк не Творця. Ангели повертаються, а якісь вже ні.

 

Сьомого дня тижня кращий так би мовити кластер з українців – галичани – мають добру традицію ходити до церкви. Мають і менш добру традицію, але, на жаль, так вони гадають, навіть більш необхідну для багатьох – ходити на вибори. Церква людей міняє, а разом з ними і міняє ставлення Бога до них.  Вибори – ні.  Ні людей, ні божків. - Традиція, нічого не зміниш.

 

Хтось сподівається, що народ проснеться – і автоматично прорветься; хтось, що народ  уві сні підніметься з ліжка сновидою – і зарубає не сплячу покидь. А ангелам з волі Божої відомо, покинуть вони Україну чи зостануться десь там невидимо у  ній. І не було би все так двозначно, якби  чогось трошки ангельського, себто і Божого, не відали люди. 

 


27.10.2012 Яв Назар 1615 2
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

889 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

803
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1619
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2247
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4226 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3233

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

226

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

454

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

395

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

864
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

636
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

681
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

965
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1090
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

678
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6263
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1755
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31770 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1558
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

762 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

727