Сон Україна

 

 

Чимало людей, які претендують на епітет «свідомі», закликають народ все гучніше напередодні виборів прокинутися. Щоби до недільного часу підійти  у тверезо-спортивній формі, постати раптом (!) щиросердо усвідомленими істотами. «Партійно патріотичними і мажорно правильними громадянами», - перетлумачують заклики інтелігенції значно гучніше численні політики і політикани, і втюхують ґречно і неґречно останні гречані пакетики бабцям і обцяцянки про їм-піч-мент ПРєзідєнта. Та чи завжди коректно називати нібито таку збайдужілу пасивність, або, на іншому боці медалі, нафантазовану  активність людей у «змінах на краще» хропливим спанням або динамічним сном?

 

Як на мене, вся дедалі більша темниста сірість наших українських буднів полягає  в тому, що добра більшість так і жодного разу ще спати не лягала, а коли лягала, то не заснула, прокинувшись одного разу від кошмару, що, як вважалося, закінчився у 1991 році, і помчала нічними неосвітленими тропами і трасами стрімголов на зустріч своєму «бла» . Бо спання й сновидіння розсувають небачені в бадьорому стані грані світосприйняття. Сон відкриває силу і відкидає втомленість життям. Сон провадить в якісь глибини, що недоступні поза ним. Сон самохіть чи мимоволі змушує людину задуматися над своїм місцем в чотирьохкутній клітці (золотій чи залізній) денного, або ж нічного, життя.                                                                                                                                                                                                                              

Так само і з народами, націями, державами. Без аналізу і даних статистики ризикну висунути екзотичну гіпотезу, що перш ніж за рівнем ВВП і ВНП, рівнем безпеки, корупції , тощо країни, умовно, звісно, діляться на два рівні снів їх жителів, немов верхній і нижній ті рівні. Перший: сни - міцні, з якимись кольоровими казковими сюжетами, домінантно позитивними і величними героями, вони ж, герої, ті, кому вони сняться, зумовлюючи  просинання енергетично наповненим і оптимістично вмотивованим. В основному, це країни, в яких найпродуктивніше генерується прогрес, віра у свободу, право, реалізацію власної волі і долі. Під цей набір все ще чудово підпадають країни Заходу, будемо сподіватися, підпадатимуть й надалі.    Інший вид снів, нижній рівень: сни – теж дуже міцні, сюжетно  наповнені фантасмагоріями, однак , на відміну від першого, з левовою долею негативу і жаху в самогероях, що не може прямо не відбиватися на них після прокидання.  Під цю категорію найбільше підпадає Росія.

 

Є ще третій рівень і вид снів: сонна пустота, тверда подушка і хроплива, пласка, як двері спальні, 2х2, подружка. Найстрашніше, коли починає по-справжньому кошмарити під час сну ту подружку. В такі моменти в її підсвідомості пропливає, мабуть, корабель «Героїка» з носом якогось дяді Джугашвілі чи Ваньки Грозного, наприклад, рухаючись, мов Титанік, на мертвотно застиглий айсберг, що для звички ототожнюється в неї  з долею, фатумом, а якщо ліжко не таке горбате, то з всесвітньою змовою якихось там вічно масонствующіх.  І сплячий пусткою, або бляклим сюрреалізмом,  не в силі заспокоїти її ні стаканом води, ні раптовим зґвалтуванням в задній прохід без змазки, таки попаде під роздачу в режимі сомнабулічної самооборони. Без змазки і відмазки.

 

Тут варто знати, що пустих снів не існує в природі. Просто певна категорія людей має тверду схильність забувати історії із дещо іншого берега реальності. А ще інша засинати зовсім не хоче. А нащо, коли лежачи в темноті треба розмишляти на тему: чи безпечно вкрав сьогодні і чи безпечно вкрадеш завтра більше ? Віченьки не злипаються в сироти… Та, схоже, що всі три рівні сновидінь в нинішні часи схильні зазнавати зміщень в безсонні низини, в кращому разі(для кого-як) перемішуватися в марево оранжевих слоників, що на своїх спинах тримають всю планету, все відчутніше ковзаючись на гігантській китайській черепасі, що поволі прокидається зі сплячки. І люди всюди сплять слабшим і нервознішим сном, і взагалі менше сплять.  

 

У Біблії, у Книзі Буття, є оповідь про те, як Яків, вирушаючи з дому Ісаака на пошуки дружини, дочки арамейського родича, спочив вночі на місці, підклавши під голову собі каменя. І він побачив сон, в якому ангели то сходили з небесної драбини, то здіймалися на неї. А образ Господа, на самому вершечку драбини, промовляв до нього, обіцяючи йому велике і славне майбутнє. Прокинувшись в натхненній тривозі чи тривожній натхненності, Яків тут же омочив  камінь оливою і зробив з нього пам’ятник Богу. А спершу він  сказав, що місце це – брама Божа. Те місце, на якому спав, він назвав Бет-Ел (Дім Божий).  Згодом там виникло місто, Бейт-Ель, існує досі. До того випадку з Яковом, відомо із тих-таки джерел, в тому районі стояло язичницьке ханаанське місто Луз.

 

Деякі екзегети тлумачать той маршрут ангелів драбиною вниз-вгору тим, що кожна територія на Землі має свого ангела Божого, і час його перебування на ній, і час його покидання її. Найпевніше, ангели сходять, коли територія благословляється Творцем, а відходять за провини на ній аж ніяк не Творця. Ангели повертаються, а якісь вже ні.

 

Сьомого дня тижня кращий так би мовити кластер з українців – галичани – мають добру традицію ходити до церкви. Мають і менш добру традицію, але, на жаль, так вони гадають, навіть більш необхідну для багатьох – ходити на вибори. Церква людей міняє, а разом з ними і міняє ставлення Бога до них.  Вибори – ні.  Ні людей, ні божків. - Традиція, нічого не зміниш.

 

Хтось сподівається, що народ проснеться – і автоматично прорветься; хтось, що народ  уві сні підніметься з ліжка сновидою – і зарубає не сплячу покидь. А ангелам з волі Божої відомо, покинуть вони Україну чи зостануться десь там невидимо у  ній. І не було би все так двозначно, якби  чогось трошки ангельського, себто і Божого, не відали люди. 

 


27.10.2012 Яв Назар 1649 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2398
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4688
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1200
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1355
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1766
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2788 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

220

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

385

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1271

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1380
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1898
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26954 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1093
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

360
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8022
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3364
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1622
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1284
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

523 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

712
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

768
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4764