Сьогодні у Надвірній освятять відреконструйовану символічну могилу «Борцям за волю України» (фото)

 

 

Віддаючи шану пам’яті героїв, які поклали своє життя у боротьбі за свободу та незалежність України добровільні ентузіасти з числа членів  товариства „Меморіал” 9 червня 1990 року, на підвищенні зліва від кладовища у Надвірній розчистили майдан для того, щоб насипати могилу та встановити хрест.

 

Навпроти обраного місця відбувалось будівництво Храму Благовіщення Пречистої Діви Марії. Його будівництво було ще розпочато в 1938 році на честь 950-ліття хрещення Руси-України за проектом архітектора Л.Левицького, інформує Фіртка з посиланням на НП.

 

25 серпня 1991 року відбулося урочисте посвячення могили борцям за волю України, присвячене Дню прийняття „Акта про незалежність України 24 серпня 1991 року”. Після проголошення Незалежності України члени Надвірнянського осередку товариства «Меморіал» за ініціативи голови товариства Олександри Зварчук, на підставі спогадів очевидців, організували розкопки і виявили останки розстріляних гестапівцями 28 листопада 1943 у с.Ворохта 10 героїв України – членів  ОУН, а саме: Бучка Степана з Залукви; Дем’янчука Степана з Надвірної; Наливайка Василя з Надвірної; Костика Миколи з Надвірної; Левицького Івана з Надвірної; Німчука Івана з Ямної; Сливки Омеляна; Кіци Володимира з Калуша; Полотнюка Євгена з Микуличина; Лучка Юрка з Розсільної. 17 жовтня 1993 року відбулося їхнє перепоховання, яке повністю організувало товариство “Меморіал”. Вбитих поховали в символічну могилу Борцям за волю України з південної сторони.

 

Отець-декан Григорій Сімкайло відправив у Надвірнянській церкві  заупокійну Службу Божу, а на могилі – панахиду.

 

Могила «Борцям за волю України» є символічною, адже увіковічнює пам’ять не тільки 10 героїв України – членів ОУН, а й пам’ять боротьби багатьох поколінь українців за здобуття незалежності України в різні історичні епохи.

 

З плином часу та внаслідок дії різних погодних факторів символічна могила зазнала часткових руйнацій та перебувала в аварійному стані. Тому робочою групою міської ради було написано на обласний кокурс проектів та програм та в 2015 році визнано переможцем проект «До боротьби їх кликав рідний край», яким передбачено практично нове будівництво символічної могили в м.Надвірна. Чотири місяці тому підрядна організація приступила до виконання робіт по реалізації проекту.

 

Під час реконструкції могила не зазнала жодних конструктивних змін. За основну ідею в розробці проекту взято замково-фортифікаційні мури Надвірнянщини. Матеріали, які використовуються в реконструкції, підкреслюють автентичність та історичну значущість. Основний матеріал є міцним та стійким до впливу зовнішніх факторів: облицювальна випалена цегла коричневих і жовтих відтінків та камінь, розміщений навколо арок, що придає натуральності та природності.

також вирішили розмістити ряд декорованих арок – в нішах буде встановлено  відновлені інформаційні таблиці з написами, а також нові таблиці, на зразок існуючих, для висвітлення різних історичних епох боротьби українців проти різного роду загарбників, зокрема увіковічнення пам’ять новітніх Героїв, подвиг яких повинен стати гідним прикладом для наслідування прийдешніми поколіннями.

 

Під час реконструкції могили було замінено дерев’яний хрест, який також перебував в аварійному стані. за допомогою бруківки було відновлено тротуар по вул.Соборна, прилеглий до символічної могили.

 

Сьогодні, 14 жовтня  2016 року на храмове свято Покрови Пресвятої Богородиці, в День захисника України та День українського козацтва, з нагоди 74-ї річниці з дня створення Української Повстанської Армії відбудеться посвячення оновленої символічної могили «Борцям за волю України».

 

10.00 – Служба Божа в Прокатедральному соборі Благовіщення Пресвятої Діви Марії.

11.30 – посвячення символічної могили та панахида за полеглими борцями за волю України.

 

 

 

 

 


14.10.2016 1652 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2190
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1016
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1001
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2142
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3600
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2532 6

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

841

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

728

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

692

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

685
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10357
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1201
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5315
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1036
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2833
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1200
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

426
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

279 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

738
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

631
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

681