Щоденні Крути: в чому сила нашої пам’яті?

 

29 січня  1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне відбувся бій. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. Для багатьох українців ця подія залишилась чимось далеким, чимось канонізованим на постаменті.  Але в тому і сила справжньої пам’яті, у щоденних Крутах — продовження справи та вшанування героїв, які ані на мить не замислились чи йти їм на смерть. Пішли!

В цей день в Києві із самого ранку до Аскольдової могили, до хреста героям Крут переходили здається усі урядовці — від влади до опозиції. Вони говорять фразами-кліше, розводять демагогію про героїзм, хоча насправді ніхто навіть зарплатні своєї пожертвувати не може. Аби розвивати музей в Крутах. Але пісня наша не про це, як то кажуть.

Я багато думала над поняттям історичної пам’яті. Чи достатньо просто покласти квіти раз в рік? Питання риторичне. Це також важливо, але найбільше щастя для крутян було би знати, що їхня справа триває, що борня була не марною, що є люди, які готові були єдиними заради спільної справи.

Смерть хлопців, які пішли під Крути сталася не лише через непідготовленість або маленьку чисельність, а ще й тому, що  українське військове керівництво тим часом відсиджувалося у вагоні і за першої нагоди дала сигнал рухатися, не забравши нікого, хто ще міг вижити.  Крути продовжуються і нині в цьому аспекті: молодь часто стає ініціатором хороших проектів. Цікавих ідей, патріотичних акцій, але чи готові старші їх чути, дослухатися, радитися? Ні! Бо у них на молодь виключно меркантильні плани. І де гарантія, що одного дня цю молодь знову не кинуть на черговий «бій»?

Але повернемося до пам’яті. Приведу простий приклад. Цьогоріч двоє моїх друзів із різних українських гуртів написали по композиції в пам’ять бою під Крутами. Вони вклали туди частинку своєї енергії, ось їхня пам’ять—дієва, жива, сучасна. Вони роблять цей подвиг безсмертним.

(Послухати їх можна тут:http://vk.com/veremiy   і  http://vk.com/tin_sontsya)

А хтось пише книжки, хтось знімає фільм, досліджує документи. Впорядковує музей,-- оце справжній внесок, аби бій під Крутами не йшов у небуття. Навіть просто поширювати правдиву інформацію про цю геройську битву—це вже продовження спільної справа і це би дійсно було цінно для хлопців.

І ще одне…бій під Крутами не був поразкою, хлопцям реально вдалося затримати війська Муравйова, змінити хід боротьби та виграти дорогоцінний час.  Ми маємо перестати кожну велику битву називати «трагедією», окрім аспекту суму є велика гордість і пошана хлопців. Які навіть не вміючи добре рушницею користуватися довели власною кров’ю, що наша держава варта кращої долі, незалежності . А ми як нащадки маємо вдуматися, який шанс нам даровано… На що м здатні заради України? На що?

 

/data/blog/200470/b32705a1b4cdefaf2a7dc82551036a70.jpg

 

 


31.01.2013 Катя Гладка 1953 0
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

870
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1162
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1181
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5071
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7489 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

10428 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

521

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1215

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

1960

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2051
10.09.2024

Якщо ви шукаєте ідеальне місце для відпочинку, де можна насолодитися не лише природними красотами, а й автентичною кухнею, то Яремче — саме те, що вам потрібно.  

1186
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3524
31.08.2024

Майже вся піца в Івано-Франківську, особливо та, що можна замовити на сайті donatellopizza.com.ua, представлена неаполітанською стравою. А яка вона насправді, які її особливості й у чому різниця між іншими трикутничками — далі у статті.

697
10.09.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

2975
06.09.2024

Християн запрошують на міжнародну прощу Вервиці до Базиліки Успіння Пресвятої Богородиці в Погоні.  

751
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

587
29.08.2024

У четвер, 29 липня, християни відзначають Усікновення голови святого пророка Івана Хрестителя.  

1748
11.09.2024

Вистава "1975" зібрала в Івано-Франківському драмтеатрі міжнародну постановчу команду митців зі Словенії, Хорватії, Сербії та Італії.   

527
09.09.2024

Посол України в Італії Ярослав Мельник засудив показ фільму "Росіяни на війні" російської режисерки Анастасії Трофімової на Венеційському кінофестивалі та закликав його організаторів не допускати російської пропаганди.  

302
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

1192 5
02.09.2024

Президент Володимир Зеленський оцінив, чи можливо повернути Запорізьку атомну електростанцію під контроль України військовим шляхом.  

1164
29.08.2024

Мінекономіки напрацьовує кілька моделей економічного бронювання, а запрацювати воно має у жовтні-листопаді.  

860