Соціал-національна революція у галицькому стакані. Спроба аналітики

Перемога ВО «Свобода» надовго вивела три галицькі області за межі великої української політики. Натомість внутрішня політика у нашому реліктовому анклаві (де політичне мислення широких мас зупинилось на відмітці «1938 рік») стає не просто цікавою, а суперцікавою.

Українські аналітики іноді недобачають за політичними гаслами сутність соціальної підкладки. Аналізуючи політичний організм, знаний під трендом «Свобода», вони зазвичай роблять акцент на етнополітичному позиціонуванні, націоналізмі та інших зовнішніх та яскравих аспектах. Але при цьому опускають інше – антибуржуазну тенденцію, яка глибоко вкорінена у «низових» лавах однопартійців Тягнибока. Яка за рівнем мотивації є важливішою. Власне, в першу чергу, ця антибуржуазна мотивація, а не радикальний націоналізм, забезпечила «Свободі» таку тотальну перемогу в краї з домінуючим селянським менталітетом.

«Міські селяни», які за останні півстоліття стали переважаючим соціальним прошарком у Львові, Тернополі та Івано-Франківську, наповнені тихою і впертою ненавистю до всіх видів буржуазії (а також до всіх різновидів соціального успіху). Вони, зрозуміло, ненавидять українських олігархів, які глибоко чужі їм і далекі він них ментально і етнічно. Але ця ненависть досить абстрактна. Набагато конкретнішою є ненависть бідного мешканця п’ятиповерхової «хрущоби», який кожного дня бачить за вікном, у своєму дворі (на тому місці, де колись був дитячий майданчик) новеньку віллу місцевого скоробагатька з двометровим парканом і гаражем для джипу.

Саме ця конкретна, щоденна і щогодинна, замішана на заздрості, соціальна ненависть стала джерелом перемоги «Свободи». «Міські селяни» (а тим більше селяни справжні, ті, що живуть на селах) сприймають партію Тягнибока, в першу чергу, як антибуржуазну, антиринкову силу. Силу, яка бореться проти такого світу, де все і всі є товаром. Саме тому «спальні райони» галицьких міст привели до міськрад «свободівців». Привели, не дивлячись на обличчя і персоналії. Навіть, навпаки, за принципом «чим молодший, тим незіпсованіший». Вони очікують від нової влади в першу чергу «первісно-общинного» переділу власності: забрати від багатих і роздати бідним.

Це очікування, за давньою традицією, маскується гаслами типу «Україна – українцям!», хоча «для себе» наші непрості ментальні селяни добре знають, що 90% тих «клятих злодіїв-буржуїв», яких вони мріють розкуркулити, насправді є етнічними українцями. Але, за неписаним кодексом «селянського респекту», про це вголос казати не можна (або майже не можна). В ідеалі (а селяни, як відомо, є невиправними ідеалістами) розділяти націю за неплемінними маркерами - злочин. Особливо, якщо це робити публічно – не дай Боже почують «чужинці». За неписаним кодексом треба казати (й то тихо, «для своїх») про віртуальних «жидів» і «москалів», навіть якщо у радіусі десяти кілометрів немає жодного представника означених національностей. Це такі народно-політичні «ігри позиціонування» у які з успіхом грає нове покоління галицьких політиків. На цьому тлі зрозуміла розгубленість «помаранчевих», які, судячи з усього, у свідомості галицького електорату вже твердо асоціюються з «буржуями» і корумпованою бюрократією.

«Помаранчеві» не розуміють чим «НАШ націоналізм (ющенківського, інтелігентсько-літературного розливу)» гірший за «їхній, «свободівській» націоналізм». Не розуміють того очевидного факту, що за останнім вибором означеного електорату стоять вже не культурницько-національні (як, скажімо, у 2004 році), а соціал-національні прагнення і мрії. Які, зрозуміло, ніколи не здійсняться. Але то вже інша історія.


30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

993
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2589 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2174
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3026
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2627
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2349 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

482

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

485

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

983

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2202
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

683
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1949
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2046
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

220
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

831
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5534
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7392
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1409
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

686
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1064 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1569 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1425