Собор святого Пантелеймона на Франківщині: історія одного з найдревніших храмів України (ФОТО/ВІДЕО)

Собор святого Пантелеймона, що розташований у присілку Шевченкове Галицького району, - найдавніший храм Прикарпаття та один із семи найдревніших храмів України.

Суспільне Карпати побувало у соборі із понад 800-річною історією й дізналося про легенди та таємниці, які ховають у собі його кам'яні стіни, інформує Фіртка.

Православну святиню звів володимирський князь, батько першого Короля Русі Данила Романовича - Роман Мстиславович у 1194-му році й назвав її на честь свого дідуся - Ізяслава, хрестильне ім`я якого - Пантелеймон.

Настінні написи, поховання князя, фрагмнети Чесного хреста. Історія з найдревніших храмів України

"Свого часу, один із найбільших дослідників періоду князя Романа Мстиславовича, київський історик, доктор історичних наук Олександр Головко висловив припущення, що Роман Мстиславович міг бути похований у цьому храмі. Дослідження, геомагнітне сканування, зокрема, підлоги храму, тут біля центрального порталу, входу виявили певні пустоти. Туди були запущені зонди, але поки що повномасштабних археологічних досліджень не проводилося. Тому це питання поки що є відкритим", - розповідає завідувач науково-освітнього відділу Національного заповідника "Давній Галич" Андрій Стасюк.

Однак існує також версія, що храм заклали ще галицькі князі з династії Ростиславичів - Ярослав Осмомисл або його син Володимирко.

"Із літописів відомо, що напередодні своєї смерті Ярослав хворів важкою хворобою, - каже Андрій Стасюк. - Тому, можливо, храм присвячений цілителю, адже Пантелеймон у християнській традиції шанується як великий цілитель."

Собор зведено у стилі "галицької архітектурної школи". Це стиль канонічного візантійського храму у квадратному вигляді, однак його зовнішнє обрамлення має чіткі прояви романського західноєвропейського стилю. На це вказують півкруглі віконні рами, оздоблення капітелей, портали, побудовані у кілька ступенів у напівкруглій формі, а також кам’яна різьба, яка використана при будівництві нового порталу.

Настінні написи, поховання князя, фрагмнети Чесного хреста. Історія з найдревніших храмів України

Особливістю храму є його кам'яний архів - написи XII століття, викарбувані на стіні. Це, зокрема, боргові записки, моління за здоров'я чи упокій.

Андрій Стасюк говорить, що на стінах храму є один цікавий напис 1444-го року вірменською мовою.

"Напис доволі простий: "Я Вастур, син Туйлака, написав цей напис, 1444 рік". Але це є, очевидно, невеличке свідчення того, що в певний проміжок часу, можливо, у другій половині XV століття, храм могли використовувати вірмени, вірменська громада міста Галич", - розповідає Андрій Стасюк.

Існує гіпотеза, що колись у храмі була вагома християнська реліквія.

"У цьому храмі на початку ХІІІ століття міг перебувати один із фрагментів Чесного Животворящого хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос. Підтверджується це частково тим, що на стінах храму – величезна кількість "розквітлих хрестів", які у давній Русі вважалися, власне, позначенням правдивого або Чесного Животворящого хреста", - ділиться Андрій Стасюк.

Із середини XIV століття собор використовувався римо-католицькою громадою і був переосвячений на храм Святого Станіслава.

За свою історію святиню неодноразово руйнували, найбільше - під час нападів татар у XV-XVI століттях та в період Першої світової війни.

За словами Андрія Стасюка, з приходом другої радянської влади храм було зачинено. Монахи францисканці, які його обслуговували, виїхали до Польщі, і він був перетворений на склад, куди звозили різні церковні речі з храмів навколишніх сіл і містечок.

Зараз храм відкритий. Він належить греко-католицькій громаді.


Читайте також:

З металопластиком та хрестами з нержавійки: на Прикарпатті реставрують пам'ятку архітектури (ФОТО)


28.01.2021 1739
Коментарі ()

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

269
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

836
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1845
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3375
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2301 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4515

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

670

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

589

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

567

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

604
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10216
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1055
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5067
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

850
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2649
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1077
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34303 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

503
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

565
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

904 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1132