Що думає про конфлікт в Україні патріарх Кирил?

 

/data/blog/61447/3cfcd04bada6b0dda94ca27ad10e4cc9.jpg

 

Прес-служба патріарха оприлюднила звернення Кирила до «Повноти Руської Православної Церкви», в якому Гундяєв чомусь називає терористичну війну в Україні «міжусобною бранню» і закликає своїх «вірних чад» молитися, молитися і ще раз молитися «про мир і подолання міжусобної війни». При цьому пан Гундяєв підкреслив, що уже узгодив текст потрібної молитви «до застосування». Мабуть, молитися за мир власними словами православні люди неспроможні.

Намагаючись втиснути у текст звернення ідеологічно правильні догмати про «духовно неподільну Русь», спічрайтери найправославнішого росіянина наплодили стільки історичних та і просто логічних нісенітниць, що на це не можна не звернути уваги.

«Дорогі брати й сестри, звертаюся нині до всієї Повноти нашої Церкви, до всіх народів історичної Русі», - розпочав своє звернення патріарх. При цьому важко зрозуміти, кого він має на увазі під «народами історичної Русі». Скоріше за все Гундяєв мав на увазі українців, росіян та білорусів. Але останні явно ніякого стосунку до нинішніх подій на сході України не мають, а що стосується українців і росіян, то останніх в часи Київської Русі дуже складно знайти. Широковідомо, що росіяни як окремий народ вимальовуються лише з XIII століття, коли про єдину Русь уже ніяк не йшлося. І не варто вважати росіянами древніх новгородців, які були завойовані Москвою наприкінці ХV століття, вони відрізнялись від московитів і мовою, і звичаями, і політичною традицією.

Крім того, звернення Гундяєва до народів історичної Русі протирічить головній тезі гундяївсько-путінської ідеології про «неподільність руського народу». Якщо росіяни, українці і білоруси суть єдиний руський духовнонеподільний народ, то навіщо  звертається до якихось різних народів історичної Русі? Залишається єдина версія, - Кирил має на увазі полян, деревлян, кривичів, волинян, а також чудь, меря, вепсів і інші племена, що населяли історичну Русь. Правда, тоді не дуже коректно називати їх народами та й звертатися до них можна лише поетично-риторично, по усі давні племена давно перестали бути етнографічною реальністю.

«У південних межах історичної Русі розгорілася нині міжусобна битва», - продовжує Гундяєв і знову потрапляє в історичну пастку. Південні межі історичної Русі закінчувалися на території нинішньої півночі Полтавської області. Власне такі міста як Лубни та Пирятин були засновані саме як опорні пункти на кордоні зі кочівницьким Степом. А на території нинішньої Донецької та Луганської областей були в ті часи саме тим Диким полем, де кочували тюркомовні кочові племена. Власне це прекрасно відомо усім, хто подужав шкільний курс історії.

«Звичайно, Руська Православна Церква, Церква духовно неподільної Русі, не може розділяти єдиний народ Божий за політичною, національною, соціальною або будь-якою іншою ознакою», - тут Гундяєв намагається виглядати як ліберал, але знову городить нісенітницю. З точки зору класичної логіки, «будь-яка інша ознака» містить собі усю сукупність можливих ознак, серед яких є і відношення до релігії. Але ми прекрасно знаємо, як ставиться РПЦ до усіх «невоцерковльонних» в лоно своєї «Святої церкви», хай навіть і православних. Парафіяни та священики УПЦ КП (церкви, що відрізняється від РПЦ лише непідпорядкованістю власне Гундяєву) вважаються виключно «раскольнікамі», навіть спілкування з якими для «вірних чад» РПЦ заборонено без попереднього принизливого покаяння прихильників інших православних конфесій. А греко-католики, не кажучи про католиків звичайних – це, зрозуміло, для вірян РПЦ просто вороги і сатанисти.

«Міжусобні брані вже не раз траплялися в нашій історії. Саме вони привели до ослаблення Київської Русі і падіння роз'єднаних князівств під натиском Батия, до страшних смутних часів в руській державі в сімнадцятому столітті, до жахливого за масштабами кровопролиття і встановлення на довгі роки безбожного режиму на початку століття двадцятого», - говорить Гундяєв.

Якщо «міжусобними бранями» в даному контексті Кирил називає князівські усобиці в Київській Русі, то варто нагадати, що вони були на Русі явищем перманентним. Князь Ігор був убитий у конфлікті з древлянами, його син Святослав загинув, за однією з версій, через інтриги інших претендентів на престол. При цьому по смерті Святослава київська держава була поділена між його синами і об’єдналася лише після війни між Ярополком Окаянним та Володимиром Великим. Наступник Володимира Ярослав, будучи новгородським князем, як справжній сепаратист відмовився сплачувати данину батькові і розпочав чергову війну за великокняжий стіл. Знову об’єдналася Київська держава лише за 20 років, після природної смерті брата Ярослава Мстислава Хороброго. Отже, роздробленість Київської Русі не була результатом усобиць і боротьбіи за владу між членами правлячої династії, а стала наслідком більш глибинних процесів, перш за все соціально-економічного розвитку міст Русі, що робило їх самодостатніми і разом зі зміною торговельної кон’юнктури послаблювало владу Києва. А патріарх Кирило просто вкотре використовує історичні міфи, більшість з яких були народжені імперською російською історичною наукою ще в ХІХ столітті.

Що стосується «смутних часів в руській державі в сімнадцятому столітті», то, залишивши за дужками як мінімум некоректний історично та філологічно термін «руська держава XVII століття» (держава або російська, або московська), нагадаємо, що в «смутних часах» Московського царства українці брали безпосередню участь, але не на боці Москви. Гетьман Петро Сагайдачний з 20-тисячним козацьким військом брав активну участь у війні Речі Посполитої з Московією, яка ані тоді ані зараз усобицею чи братовбивством не вважалася. Власне про роль українців у війнах Речі Посполитої з Московією в Росії згадувати не полюбляють, бо це зовсім нівелює тезу про неподільність та братерство мало- і велокоросів.

«Уроки історії також показують, що міжусобна війна завжди породжує загрозу підкорення Вітчизни зовнішнім силам. І у давнину, і нині перед нами постає в таких випадках небезпека втрати справжнього суверенітету народу. Суверенітету, який виражається в можливості й здібності влаштовувати своє життя на основі тих моральних, духовних і культурних цінностей, що були разом з Божественною благодаттю сприйняті нашими предками в Київській купелі Хрещення Русі, зрощувалися й засвоювалися протягом багатовікової історії», - сформулював Гундяєв принцип «справжнього православного суверенітету». Виявляється суверенітет по-гундяєвські - це не свобода, як оманливо вважають неіснуючі з точки зору Гундяєва українці, а можливість будувати своє життя за принципом радянської піонерії, «як заповідав великий Ленін, як вчить Комуністична партія», просто Леніна замінили на Путіна, а  КПРС на РПЦ. Хоча, ми вже давно переконалися, що називати чорне білим, а правду брехнею, для російських пропагандистів, яким без сумніву є і офіційна церква, стало справою звичною та буденною.

 

espeso.tv


19.10.2014 478 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

939
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2740
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

948
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1015
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1015 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3039 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

862

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

752

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1072
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

106
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2304
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1130
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

430
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15047
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7359
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

797
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

357
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

270
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

360
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

635
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1092