Що думає про конфлікт в Україні патріарх Кирил?

 

/data/blog/61447/3cfcd04bada6b0dda94ca27ad10e4cc9.jpg

 

Прес-служба патріарха оприлюднила звернення Кирила до «Повноти Руської Православної Церкви», в якому Гундяєв чомусь називає терористичну війну в Україні «міжусобною бранню» і закликає своїх «вірних чад» молитися, молитися і ще раз молитися «про мир і подолання міжусобної війни». При цьому пан Гундяєв підкреслив, що уже узгодив текст потрібної молитви «до застосування». Мабуть, молитися за мир власними словами православні люди неспроможні.

Намагаючись втиснути у текст звернення ідеологічно правильні догмати про «духовно неподільну Русь», спічрайтери найправославнішого росіянина наплодили стільки історичних та і просто логічних нісенітниць, що на це не можна не звернути уваги.

«Дорогі брати й сестри, звертаюся нині до всієї Повноти нашої Церкви, до всіх народів історичної Русі», - розпочав своє звернення патріарх. При цьому важко зрозуміти, кого він має на увазі під «народами історичної Русі». Скоріше за все Гундяєв мав на увазі українців, росіян та білорусів. Але останні явно ніякого стосунку до нинішніх подій на сході України не мають, а що стосується українців і росіян, то останніх в часи Київської Русі дуже складно знайти. Широковідомо, що росіяни як окремий народ вимальовуються лише з XIII століття, коли про єдину Русь уже ніяк не йшлося. І не варто вважати росіянами древніх новгородців, які були завойовані Москвою наприкінці ХV століття, вони відрізнялись від московитів і мовою, і звичаями, і політичною традицією.

Крім того, звернення Гундяєва до народів історичної Русі протирічить головній тезі гундяївсько-путінської ідеології про «неподільність руського народу». Якщо росіяни, українці і білоруси суть єдиний руський духовнонеподільний народ, то навіщо  звертається до якихось різних народів історичної Русі? Залишається єдина версія, - Кирил має на увазі полян, деревлян, кривичів, волинян, а також чудь, меря, вепсів і інші племена, що населяли історичну Русь. Правда, тоді не дуже коректно називати їх народами та й звертатися до них можна лише поетично-риторично, по усі давні племена давно перестали бути етнографічною реальністю.

«У південних межах історичної Русі розгорілася нині міжусобна битва», - продовжує Гундяєв і знову потрапляє в історичну пастку. Південні межі історичної Русі закінчувалися на території нинішньої півночі Полтавської області. Власне такі міста як Лубни та Пирятин були засновані саме як опорні пункти на кордоні зі кочівницьким Степом. А на території нинішньої Донецької та Луганської областей були в ті часи саме тим Диким полем, де кочували тюркомовні кочові племена. Власне це прекрасно відомо усім, хто подужав шкільний курс історії.

«Звичайно, Руська Православна Церква, Церква духовно неподільної Русі, не може розділяти єдиний народ Божий за політичною, національною, соціальною або будь-якою іншою ознакою», - тут Гундяєв намагається виглядати як ліберал, але знову городить нісенітницю. З точки зору класичної логіки, «будь-яка інша ознака» містить собі усю сукупність можливих ознак, серед яких є і відношення до релігії. Але ми прекрасно знаємо, як ставиться РПЦ до усіх «невоцерковльонних» в лоно своєї «Святої церкви», хай навіть і православних. Парафіяни та священики УПЦ КП (церкви, що відрізняється від РПЦ лише непідпорядкованістю власне Гундяєву) вважаються виключно «раскольнікамі», навіть спілкування з якими для «вірних чад» РПЦ заборонено без попереднього принизливого покаяння прихильників інших православних конфесій. А греко-католики, не кажучи про католиків звичайних – це, зрозуміло, для вірян РПЦ просто вороги і сатанисти.

«Міжусобні брані вже не раз траплялися в нашій історії. Саме вони привели до ослаблення Київської Русі і падіння роз'єднаних князівств під натиском Батия, до страшних смутних часів в руській державі в сімнадцятому столітті, до жахливого за масштабами кровопролиття і встановлення на довгі роки безбожного режиму на початку століття двадцятого», - говорить Гундяєв.

Якщо «міжусобними бранями» в даному контексті Кирил називає князівські усобиці в Київській Русі, то варто нагадати, що вони були на Русі явищем перманентним. Князь Ігор був убитий у конфлікті з древлянами, його син Святослав загинув, за однією з версій, через інтриги інших претендентів на престол. При цьому по смерті Святослава київська держава була поділена між його синами і об’єдналася лише після війни між Ярополком Окаянним та Володимиром Великим. Наступник Володимира Ярослав, будучи новгородським князем, як справжній сепаратист відмовився сплачувати данину батькові і розпочав чергову війну за великокняжий стіл. Знову об’єдналася Київська держава лише за 20 років, після природної смерті брата Ярослава Мстислава Хороброго. Отже, роздробленість Київської Русі не була результатом усобиць і боротьбіи за владу між членами правлячої династії, а стала наслідком більш глибинних процесів, перш за все соціально-економічного розвитку міст Русі, що робило їх самодостатніми і разом зі зміною торговельної кон’юнктури послаблювало владу Києва. А патріарх Кирило просто вкотре використовує історичні міфи, більшість з яких були народжені імперською російською історичною наукою ще в ХІХ столітті.

Що стосується «смутних часів в руській державі в сімнадцятому столітті», то, залишивши за дужками як мінімум некоректний історично та філологічно термін «руська держава XVII століття» (держава або російська, або московська), нагадаємо, що в «смутних часах» Московського царства українці брали безпосередню участь, але не на боці Москви. Гетьман Петро Сагайдачний з 20-тисячним козацьким військом брав активну участь у війні Речі Посполитої з Московією, яка ані тоді ані зараз усобицею чи братовбивством не вважалася. Власне про роль українців у війнах Речі Посполитої з Московією в Росії згадувати не полюбляють, бо це зовсім нівелює тезу про неподільність та братерство мало- і велокоросів.

«Уроки історії також показують, що міжусобна війна завжди породжує загрозу підкорення Вітчизни зовнішнім силам. І у давнину, і нині перед нами постає в таких випадках небезпека втрати справжнього суверенітету народу. Суверенітету, який виражається в можливості й здібності влаштовувати своє життя на основі тих моральних, духовних і культурних цінностей, що були разом з Божественною благодаттю сприйняті нашими предками в Київській купелі Хрещення Русі, зрощувалися й засвоювалися протягом багатовікової історії», - сформулював Гундяєв принцип «справжнього православного суверенітету». Виявляється суверенітет по-гундяєвські - це не свобода, як оманливо вважають неіснуючі з точки зору Гундяєва українці, а можливість будувати своє життя за принципом радянської піонерії, «як заповідав великий Ленін, як вчить Комуністична партія», просто Леніна замінили на Путіна, а  КПРС на РПЦ. Хоча, ми вже давно переконалися, що називати чорне білим, а правду брехнею, для російських пропагандистів, яким без сумніву є і офіційна церква, стало справою звичною та буденною.

 

espeso.tv


19.10.2014 484 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

357
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2940
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21095
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1989
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1361 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2379

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

717

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2158

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

832

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1420
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

158
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

471
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1006
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

157
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

776
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

749
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

686
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8224
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

881 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

883
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2181 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

831