Що чекає Донбас?

 

/data/blog/59247/418d306452b54f0ce9cac97ee7c71949.jpeg

 

Днями лідер президентської партії «Блок Петра Порошенка», радник Президента України Юрій Луценко в програмі «Свобода слова» на каналі ICTV заявив, що третина території Донбасу отримає особливий статус, проте в складі цілісної України відповідно до мінського протоколу про перемир’я на Донбасі.

 

Також політик зазначив, що потрібно ізолювати цю «спеціальну зону», взяти її під контроль, у тому числі — інженерними спорудами.


За  словами Ю. Луценка, у підписаному в Мінську протоколі не йдеться про особливий статус для двох областей. «У ньому чітко зазначено, що особливий статус передбачено лише для території, яка не підконтрольна українській владі. Нині відбувається демаркація позицій, які займає українська армія, і позицій, які наші війська наразі не можуть зайняти», — пояснив він. Ю. Луценко підкреслив, що буде створена «спеціальна зона» у складі цілісної України: «Мінський протокол означає, що Україна є цілісною. Навіть тимчасово непідконтрольні нам райони так званих «ЛНР» і «ДНР» все одно є частиною України. Кордон стає нашим, і ми повинні ізолювати цю «спеціальну зону», взяти її під контроль, у тому числі й інженерними спорудами, та запропонувати їм змагання не тільки зброєю, а й рівнем життя. Якщо в Україні перестануть брехати та красти, то реально за декілька років підвищити соціальні стандарти на таку висоту, щоб жителі тимчасово окупованих територій просилися в Україну тільки на умовах звичайних українських областей, районів і міст», — зазначив Ю. Луценко.


Ця заява радника Президента викликала жваве обговорення в середовищі політиків та експертів. Одразу на неї відреагували у ВО «Батьківщина». «Ми глибоко стурбовані такими заявами офіційної особи, оскільки вони є нічим іншим, як спробою підготувати суспільство до здачі значної території України та подальшого порушення територіальної цілісності держави. Це означає фактичну капітуляцію перед російським агресором», — йдеться в заяві партії. «Батьківщинівці» вважають, що здача окремих українських територій означає і здачу українських громадян, які проживають на тимчасово окупованій Росією території Донбасу. А це зневага і до пам’яті усіх загиблих на Майдані та всіх тих, хто поклав своє життя, аби захистити незалежність України. ВО «Батьківщина» вимагає від Президента України Петра Порошенка «негайно оприлюднити всі таємні домовленості, яких було досягнуто в Мінську; пояснити, чи є офіційною позицією глави держави висловлювання Юрія Луценка про створення «спеціальної зони» з окремих районів Донбасу, які тимчасово окуповані російським агресором; повідомити, за чиїм рішенням проводиться демаркація фактичного кордону між цими районами та територією України; розтлумачити, чи означає це порушення суверенітету й незалежності України та здачу її значної території Росії».


Своєю чергою П. Порошенко, коментуючи мінський протокол під час виступу на засіданні Кабінету Міністрів, запевнив, що Україна не зробила жодних поступок у питаннях своєї територіальної цілісності та державного устрою і залишається соборною й унітарною державою. Протокол передбачає відновлення і збереження суверенітету України на всій території Донбасу — в тому числі й на тій, яку нині тимчасово контролюють бойовики.

Глава держави звернув увагу, що про ніякі федералізацію чи відчуження в протоколі не йдеться і йтися не може, і підкреслив, що про такі утворення, як так звані «ДНР» та «ЛНР», у документі не згадано взагалі. «Оговорено, що Закон України «Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» передбачає чітко статус цих регіонів у складі України, —  наголосив П. Порошенко. —  Наступного тижня цей проект буде внесено до Верховної Ради. Проект забезпечує мирне повернення цих районів під український суверенітет. і я просив би — від цього залежить доля миру — підтримати його. Я просив би, щоб ми ні в якому разі не зірвали мирний процес».
.Що думають з цього приводу експерти — кандидат філософських наук, доцент Національного університету «Києво-Могилянська академія», перший лауреат премії Джеймса Мейса Ігор Лосєв та академік Академії наук вищої школи України, доктор політичних наук, професор ПНУ ім. В. Стефаника та Університету ім. Яна Кохановського (Польща) іван Монолатій, з’ясовував у них кореспондент газети «Галичина».

Ігор Лосєв:

— Заява Ю. Луценка цілком безвідповідальна. Але вона свідчить про те, що в нашому найвищому керівництві є вельми небезпечні ідеї, які не можна реалізовувати, бо вони матимуть катастрофічні наслідки для України. За жодних обставин не можна відмовлятися від своїх територій навіть у символічній формі. Виділити якусь там «спеціальну зону» — це означає визнати на своїй території щось на зразок Придністров’я, Абхазії чи Південної Осетії. Це цілком неприйнятні речі. Так вчиняти зі своєю землею не можна.
Виступ Президента України П. Порошенка з приводу так званих мінських домовленостей мав на меті внести ясність у це питання, що виявилось цілком заплутаним після заяв радника глави держави Ю. Луценка. П. Порошенко намагався максимально дипломатично, гнучко довести, що не йдеться про якісь втрати для територіальної цілісності України, суверенітету держави. Проте я не думаю, що сумніви після його заяви зникли. Тим більше, що парламент оголосив ці «ДНР», «ЛНР» терористичними утвореннями. А 18 вересня наш Президент у Сполучених Штатах буде просити Барака Обаму також визнати «ДНР» і «ЛНР» терористичними утвореннями. Водночас від імені Української держави представники наші сідають за один стіл з цими невідомими світові фігурантами. і, звісно, це треба якось пояснювати українському народові та світовій громадськості. Я думаю, що тут проблема не в хисті Президента пояснювати, а в самій справі, яку треба пояснювати, оскільки вона виглядає не дуже привабливо. Ми оголосили припинення вогню, коли значна частина нашої території є окупованою, крім цього, окупант не хоче ні про що з нами розмовляти, підсовуючи замість себе цих дивних фігурантів, своїх маріонеток, які грають якусь там начебто самостійну роль.

Іван Монолатій:


— Насправді це глухий кут для України. Не можна іти на поступки терористам, якими б «гуманними» гаслами вони не прикривалися, а надто — державі-агресору. Абсолютно природні бажання нашого гаранта за будь-яку ціну припинити війну і нові жертви можуть дорого коштувати українській державності в уже недалекому майбутньому. Адже нині ніхто не може убезпечити нас, громадян унітарної України, від масованого параду автономізації і федералізації нашої держави. Згадаймо хоча б торішні «прожекти» щодо національно-культурних автономій на Буковині чи Закарпатті — найбільш небезпечних в етнічному плані регіонах після вже втраченого нині Криму. і пригадаймо, яка політична сила щедро фінансувала цю підривну проти України активність. Згадаймо і закарпатських русинів, які тільки мріють про такі речіѕ Для мене цей крок Президента України — це своєрідне відкриття скриньки Пандори, бо саме з таких дій може розпочатися планова деконструкція єдиної України. Пам’ятаймо, що заради хвилинних успіхів навіть супердемократичної і прозорої влади, яка мусить служити народові, можемо приректи наше майбутнє на такий собі експонат у путінському музеї поневолених народів. Але найголовніший ворог криється у нас самих і в незрілих недоелітах, які нині й надалі представлені в нашій владі, зокрема на сході держави. З ким розмовляти? З ким вести перемовини? З ким домовлятися про майбутнє України? Із сепаратистами і місцевим людом, який спершу закликав путінську Московщину «спасти» їх від «київської хунти» і бандерівців? З убивцями мирного населення чи злочинцями проти людяності? Відтак демонстрація такої «позиції» непозиції щонайменше є неприхованою зрадою України. А той факт, що попри запевнення «підтримки», висловлення «занепокоєння» і подальших «консультацій» Захід і надалі мовчить, як мовчав і в часи визвольних змагань 1917—1921 років та Голодомору 1932—1933 років, зайве свідчить, що система міжнародної колективної безпеки і гарантії суверенітету з боку так званих великих держав сьогодні абсолютно бутафорні й декоративні. Адже кожна зі сторін сповідує свою правду. Сподіватися слід на власні сили і власний розум. Лише тоді прозріємо та побачимо, що поступками сепаратистам і терористам, російським найманцям і п’ятій колоні не принесемо у наш дім такі бажані нині мир і спокій. Бо вже скоро виявиться, що такі поступки є лише початком довгої дороги в нікуди.

 

Галичина


16.09.2014 1021 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

4031
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1018
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

591
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5568
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1499
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1360

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

431

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1256

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1083

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

993
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

322
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

342
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1308
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

394
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

662
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5711
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

395
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

279
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

624 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1064
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

922