Сновидець перед стіною (додані ілюстрації)

 

 

Це есе було написане для збірника «Франко: перезавантаження», що вийшов в рамках фестивального проекту «Франко-Місія».

---------------------

Він бачив дивні сни. Є підозра, що перед тим як заснути він читав  «Also sprach Zarathustra» та ритуал першого вільномулярського градусу Давнього й Прийнятого Шотландського Послуху. Напевне, завдяки тим читанням у його дивних снах виникав і ніцшеанський Дух Важкості (…плечі кождого додолу ся схилили, Бо давить всіх один страшний якийсь тягар) і акцентовані тяжкі молоти. Ритуальні молоти, серед іншого, вважаються доречною зброєю проти означеного Духа.

 

 

Що стосується дикої площини, безмірної та пустої, то тут ми сновидцеві не дуже то й віримо. Професійні дослідники сновидінь переконують, що відкриті простори не виникають у снах, відмічених Духом Важкості. Таким снам притаманна просторова обмеженість. Похмурі тюремні мури, стіни туману, закіптюжені стелі, рустований камінь, грати, печерні склепіння та непроглядний морок оточують там сновидців. Отже, безмірна пуста площина – тут радше літературщина. Така собі конструкція «заради красивості». Притягнена за вуха протагонистом карпатського туризму, любителем розглядати світ з висот гірських перевалів.

Зрештою, одна обмежуюча стіна там все ж таки є. І стіна небуденна. Не дрібніша за крижану стіну з вестероської епопеї Джорджа Мартіна. Про стіну нижче.

Головною ознакою дивних снів можна вважати присутність неозначеного (дослівно: якогось) страшного всесвітнього тягаря. Жаль, прокляття, біль пекучий тіла – лише низка слів для літературного підсилення цієї безугавної, ваалічної важкості. Тотальної, як труп самого космосу. А для того, щоби сновидець не мав ані найменшого сумніву щодо містичних координат місця виповнення своїх страждань, йому посилають залізні ланці та гранітну скелю. 

 

Світлина

 

Ланці з’являються одночасно з іншим образом просторово означеної послідовності - видінням довгої шереги прикутих до скелі (…а далі тисячі таких самих, як я). Ми майже бачимо цю вервицю прикутих – марнотну комашину лінію під передбачено древнім та неозорим кам’яним витвором божественного 3D-принтера. Під скельною стіною, яка є пасивним опонентом прикутих. Під брилою хаосу, в якій плановано «вилупати» порядок у вигляді шляху (проходу). Судячи з окресленого масштабу фронту робіт, прохід має бути широким. Не для обраних, а для цілих народів. 

 

Світлина

 

Всі прикуті – виключно чоловіки. Жіноцтво залишено за межами загадкового місця. Про жінок написано, проте виключно у контексті їхнього нерозуміння сенсу каменярського чину та покликання. Чомусь згадуються графічні ілюстрації до вірша, роблені за радянської доби. Оголені мускулясті торси каменярів, трагічно напружені м’язи, суворі вусаті обличчя. Зримий апофеоз маскулінності. Тільки одне відсутнє на ілюстраціях. Фартухи. Вони ж запони. Але жодних претензій до графіків. Часи були радянськими, а вони – не вільними у своїх візіях. Хоча, ризикую припустити: якби були й вільними, навряд чи опоясали б тих м’язистих каменярів фартухами.

 

 

Розшифрувати вервичний образ не важко. На масонських роботах ложі «Сарматія» сновидцеві пояснили символіку ланцюга. Колись, далекого тисяча триста сьомого року від Різдва Христового, ланцюгом (а за іншою версією - линвою) брати з шотландського клану Сен-Клерів підтягнули до скелястого берега корабель втікачів-тамплієрів. На морі тоді лютував шторм і решта орденського флоту не досягла дружньої Скотії. 

Як це бувало в історії, врятування реліквій Храму тої давньої листопадової ночі залежало лише від міцності одного-єдиного ланцюга. Його зробили добрі майстри: ланцюг витримав, сам став реліквією і був урочисто розміщений у таємному святилищі Півночі, де панують Мир, Злагода і Гармонія

 

Світлина

 

Отже, розкодувавши образ та забравши з візіонерської картинки недоречну безмірність площини, ми остаточно знаходимо координати місця, котре оточує сновидця. Це – така собі вселенська Ложа. І керуючий майстер у ній відповідного масштабу.

«Лупайте сю скалу!» - гримить з незримого Сходу голос Великого Архітектора.

Саме так. Не «будуйте Храм!», не «вище крокви, будівничі!», а наглядацьке «лупайте!» Отже, Ложа трапилась не лише вселенська, але й специфічна. Питомо войовнича. Боліварська. Революційна.

Нігілістський та екстремальний характер роботи підкріплює й наскрізний пафос безнадії:

     І кождий з нас те знав, що слави нам не буде, 
     Ні пам'яті в людей за сей кривавий труд, 
     Що аж тоді підуть по сій дорозі люди, 
     Як ми проб'єм її та вирівняєм всюди, 
     Як наші кості тут під нею зогниють.
  

І важко сказати, що то за кров виступає на поверхні зазначеного «труда» - кривавий піт каменярів, скривавлена сукровиця з їхніх мозолів чи яка інша кривава волога, вичавлена силою розпуки. Можливо, це містична «кров скелі» - кров служителів тієї рутини, що протистоїть завзяттю нігілістів-каменярів. Та сама кров, якою інший літератор (інший брат?) свого часу закликав нащадків окропити волю. Не дарма сновидцеві у наступальному громі вільномулярських молотів чується не будівельна робота, а битви гук кривавий.

Символіка крові невипадкова. Оператор сну (сновидець-автор) виводить сновидця-персонажа (ідеальне alter ego автора) на дуже високий рівень відповідальності за все, що йому наснилось. Чи то його так несе на крилах поетики, чи крутять голову свіжі враження від щойно відбутого ритуалу. Достеменно не відомо. Проте відомо інше. Він готовий офірувати сновидцем-персонажем (й, судячи зі всього, самим собою у реальному світі). Це відчувається. Ніщо не спинювало нас

Відповідно, сновидець маніфестує готовність усієї підскельної робітні до найстрашнішого – до 1) забуття та 2) гниття власних кісток. Забуття – відпрацьований ще за доби античності літературний стандарт для означення високого ступеня самопожертви.  Проте не все так просто з готовністю №2. Закликання на свої кістки гниття для посвяченої людини є, без жодного перебільшення, страхітливим самопрокльоном. Тисячолітня Традиція (як східного так і західного відгалужень) передбачає безумовне збереження кісток (у спеціальних костницях). Зокрема, в Афонському чині за кольором кісток підтверджують святість. Гниття кісток – ознака того, що той, кому вони належали за життя, є суворо зневаженим вищими Силами. Наскільки сновидець був свідомий цього?

Здається, він не дуже переймався містичними тонкощами та герметичними завітами, тяжіючи до матеріалістичного розуміння цивілізованості (…прокляття нас не відтягли від діла). Не Традиція, а Цивілізація з її прогресивними ділами була його фетишем. Навіть революцію і соціалізм (вкупі з революційним франкмасонством) він розглядав переважно як те шлюбне ложе (шлюбну Ложу?), на котрому (в котрій) має відбутись омріяний союз його нації з Цивілізацією.

Тому він не відчуває містичної небезпеки заяв та присяг. Адже його кохана Цивілізація не підтримує містичних форматів сприйняття світу. Вона презирливо відвертається від усього, на чому помічає знаки клерикального. А сновидець достатньо відданий її солдат й достатньо правильний воїн прогресу, аби мужньо ігнорувати опіум для народу та не любити принагідну архаїку. Тим більше, що та архаїка в найогидніших своїх проявах оточує його з дитинства.

Прокляттям не відтягти його від корисного для нації служіння Цивілізації. Так, всупереч усім прокляттям, усім клерикалам та усій метафізиці, він засіює Модерном цивілізаційне запустіння Галичини. Потім, коли із зерен вийдуть міцні стеблини, йому поставлять численні пам’ятники. Переважно домодерні за стилем.  

Але за все прийдеться платити. Навіть за те, що не береться до уваги з чисто ідейних міркувань.

Цікаво, все ж таки, коли його кістки почали гнити НАСПРАВДІ, він примірював на себе версію метафізичної кари? Сумнівно. Адже там, де було можна (й треба) побачити Вічність, сновидець зрить лише банальний поступ: …Ми рабами волі стали: На шляху поступу ми лиш каменярі. І через роки, розмінявши п’ятий десяток, він нарікає лише на те, що змушений коротати вік у «сирітстві духовому». А у бадьорій поезії «Конкістадори» (1904) знов закликає до поступу і революції: Кров і труд ось тут здвигне нам/ Нову кращу вітчину!

Щастя всіх, як відомо шляхом прогресу не придибало. Та й дорогу крізь скелю рубали не для того, щоби нею покотилася золота куля «вселюдського щастя». Сновидець також недовго займав місце у ланцюзі каменярів. Вир соціальних проектів та політики захопив його і відніс далеко-далеко від того мирного місця, де триває метафізична робота в ім’я  досконалості.

 

Світлина

 

Світлина

 

Обіцянки залишилися невиконаними, проте нащадкам дістався енергійний вірш про страдників-молотобойців, що завзято – й без огляду на втрати – лупають скелю. Довгі роки його намагалися запхнути до червоної пролетарської торби. Але час минув, і всі речі нашого світу – як і провіщав спостережливий Анаксимандр – повертаються у спокуті своїй до того початку, з котрого вони свого часу вийшли. Сиротними, безформними та зніяковілими.

І нема на те іншого сподівання.

«Так прорубали її чи ні?» - запитають про скельну стіну. На це, насправді, немає відповіді. Як немає моральної оцінки для сновидців, котрі не спромоглися втриматись на гребені своїх найдосконаліших снів.

 

Володимир Єшкілєв

 

 

 

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Час Ордена і Закон перемоги змови

Масонів на вас немає...

Інтерв'ю з івано-франківським масоном

До питання про масонську змову в українській політиці

Йоган Ґотліб Фіхте  Філософія масонства. Листи до Констана


Коментарі (18)

Ліза 2013.08.31, 17:08
Аж тепер я зрозуміла, що це - гімн масонерії..... Я бачив дивний сон. Немов передо мною Безмірна, та пуста, і дика площина, І я,прикований ланцем залізним, стою Під височенною гранітною скалою, А далі тисячі таких самих, як я. У кождого чоло життя і жаль порили, І в оці кождого горить любові жар, І руки в кождого ланці, мов гадь, обвили, І плечі кождого додолу ся схилили, Бо давить всіх один страшний якийсь тягар. У кождого в руках тяжкий залізний молот, І голос сильний нам згори, як грім, гримить: "Лупайте сю скалу! Нехай ні жар, ні холод Не спинить вас! Зносіть і труд, і спрагу, й голод, Бо вам призначено скалу сесю розбить." І всі ми, як один, підняли вгору руки, І тисяч молотів о камінь загуло, І в тисячні боки розприскалися штуки Та відривки скали; ми з силою розпуки Раз по раз гримали о кам'яне чоло. Мов водопаду рев, мов битви гук кривавий, Так наші молоти гриміли раз у раз; І п'ядь за п'ядею ми місця здобували; Хоч не одного там калічили ті скали, Ми далі йшли, ніщо не спинювало нас. І кождий з нас те знав, що слави нам не буде, Ні пам'яті в людей за сей кривавий труд, Що аж тоді підуть по сій дорозі люди, Як ми проб'єм її та вирівняєм всюди, Як наші кості тут під нею зогниють. Та слави людської зовсім ми не бажали, Бо не герої ми і не богатирі. Ні, ми невольники, хоч добровільно взяли На себе пута. Ми рабами волі стали: На шляху поступу ми лиш каменярі. І всі ми вірили, що своїми руками Розіб'ємо скалу, роздробимо граніт, Що кров'ю власною і власними кістками Твердий змуруємо гостинець і за нами Прийде нове життя, добро нове у світ. І знали ми, що там далеко десь у світі, Який ми кинули для праці, поту й пут, За нами сльози ллють мами, жінки і діти, Що други й недруги, гнівнії та сердиті, І нас, і намір наш, і діло те кленуть. Ми знали се, і в нас не раз душа боліла, І серце рвалося, і груди жаль стискав; Та сльози, ані жаль, ні біль пекучий тіла, Ані прокляття нас не відтягли від діла, І молота ніхто із рук не випускав. Отак ми всі йдемо, в одну громаду скуті Святою думкою, а молоти в руках. Нехай прокляті ми і світом позабуті! Ми ломимо скалу, рівняєм правді путь, І щастя всіх прийде по наших аж кістках. [1878]
Вера 2013.08.31, 07:37
Рано или поздно тайное всегда становится явным. Теперь многое становится понятным.
Надія 2013.08.31, 14:11
Так, лупати скалу закликав масон Іван Франко. А окропити волю закликав масон Тарас Шевченко, який чекав на українського Вашінгтона (також масона). А ще в Україні були масони Пилип Орлик з його масонською Конституцією, його син Грицько Орлик..., масони Михайло Грушевський і Симон Петлюра, масони Квітка-Основ'яненко, Гулак-Артемовський, Григорій Сковорода... Проблема сучасної України, що в ній немає масонів?...........
Петя 2013.08.31, 20:12
Стаття потужна. Га, "франкознавці"?
НИК 2013.08.31, 21:34
ЯК ВИДИМ ПО ДАТІ СЕ ВІН ПИСАВ У 22 РОКИ. У СЕЙ ЖЕ ЧЄС ВІН "НЕ ПОРА МАСКАЛЕВИ Й ЛЯХОВИ СЛУЖИТЬ... НАМ ПОРА ДЛЯ УКРАЇНИ (!!) ЖИТЬ". ПОТІМ НАСТАЄ ПЕРІОД ЇГО СОЦІАЛІЗМУ (А СЕ МАСОНСКА ІДЕЯ) У РАДИКАЛЬНІ ПАРТІЇ. З 40 РОКІВ СТАЄ ЗНОВ НАЦ-М. МАЛО ТОГО НАПИСАВ "ЦУМ ЮДЕН ФРАҐЕ" І ПАРУ РЕЧИЙ ПРО СТАРИЙ ЗАВІТ ЯК ЮД-БРЕХНЮ. А ЧЕРЕЗ СЕ ВІН І НЕ ВІРИВ ІСУСОВИ, ЯК ЮДЕЮ. АЛЕ Ж ДЛЯ МАСОНЕРІЇ СЕ МОВЕТОН, І ЩЕ ГІРШЕ ЧИМ БУТИ ХРИСТИЯНОМ. ОТЖЕ МАСОНОМ ВІН БУВ, АБИ ВИКОРИСТАТИ МОЦНИЙ НА ТОЙ ЧЄС БРЕНД, АБИ ВІДНОВИТИ РУСЬ. А КІНЦИ ЇГО ЗА ЗРАДУ ЛОЖІ І ПІДТРУЇЛИ. ТАК ЩО БАГАТО НАШИХ ДОБРИХ ВОЖДІВ ЗАЧИНАЛИ ВІД МАСОНСКОЇ ПРОПАГАНДИ, А КІНЧЄЛИ НАЦАМИ. НУ МОЖЕ КРІМ МІХНОВСКОГО І ДОНЦОВА, БАНДЕРІВЦІ ВЗАГАЛІ ТАМ НЕ ПОЯВЛЄЛИСЄ.
Магістер 2013.08.31, 22:31
НИК, от ніби і не дурний ти... Але в одному помиляєшсі. То не масони "підтруїли"))) Франка, а інопланетяни... А масони в цей час пили кров християнських новонароджених... )))
Ross 2013.08.31, 23:57
2 Надія. Що правда, всі вони массони? Цікаво.
Кандидат 2013.09.01, 00:10
Вкотре переконуюсь, що історія є майже вся фальсифікованою. Скільки нас вчили у школі про Івана Франка, що був він бідний патріот і мойсей для народу, а насправді чоловік належав до елітних кіл. Входив до масонської ложі, знався з чільними поляками, вів переписку з європейськими соціалістами. А наші історики все розпатякують про те, як він ходив селом босий і задля гостей забирався на грушку збирати фрукти. Кожний уявляє собі великого чоловіка подібним на себе. Вчені босяки хочуть бачити Івана Яковича таким як вони босяком, НИКові ввижається Франко-націоналіст(?), хоча більшого космополіта Галичина не знала. Масони акцентують на його масонстві. А насправді він буввсімі ніким, бо був вищим за свою добу.
Єшкілєву 2013.09.01, 08:45
Але файно, холєра.
ххх 2013.09.01, 12:03
цей франко фрікос кончений;;починав масоном закінчив божевільним
Марія 2013.09.01, 12:43
Тобі, потрійному "х", що обожнює великих з п"ядисталу стягувати скажу, що Франко знав 12 іноземних мов, а ти ,коханє, мабуть знаєш одну і то"матєрну"
ххх 2013.09.01, 12:52
тобі бичці-марічці що пише п'єдестал через "я" щиро співчуваю вчи українську мову солов'їну і не пиши дурниць
гість 2013.09.01, 19:58
стаття ну .... просто бомба!!! Єшкелєв - молодець, напевно, тепер усі франкознавці зроблять свої висновновки, якщо, звичайно у них вистачить на це духу чи совісті, як завгодно
i 2013.09.02, 10:21
Чекаємо на статтю про масонську роботу Тараса Шевченка у Вільно
Дмитро 2013.09.02, 13:36
Щодо Тараса Шевченка, то мало хто знає, що з кріпацтва його викупили Санкт-Петербурзькі масони. І приняли його до свого товариства... І таке було.
Дмитро 2013.09.02, 21:32
Люди схаменіться, що ви пишете, скрізь вам ввижаються масони і вони причина всіх ваших бід, а не неуцтво, тупість та лінь....
Дмитрови 2013.09.03, 01:37
А якраз написано, що наші біди не від масонів, а від їх відсутності!!
Історик 2013.09.03, 14:53
Друзі,давайте не забувати,що пан Єшкілєв має історичну освіту і тому може"нарити" безліч масонських фактів стосовно будь кого. По-друге, давайте пам'ятати, що той же пан є і письменником фантастом, тому його точка зору може бути у перспективі видозміненою. Тому сприймаймо його статті критично і не фанатично, а в стилі історичного фентезі. А пану Єшкілєву раджу знайти ще декілька віршів Франко, як доказів масонських прозрінь поета.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2513
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1599 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3672
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1695
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2091

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

895
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

488
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

781
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2477 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

520
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

887
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4929
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

747
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

668
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

601
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

409
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

899 2