Масштабні повені 2008, 2009, 2010 років, буревії, грози, снігопади, снігові замети і посухи – такі стихійні лиха супроводжували нашу область впродовж останніх п’яти років і про усіх них мешканці краю дізнавалися вже тоді, коли лихо було близько. Чого вартує тільки нещодавній березневий сніговий апокаліпсис, коли на область обрушилася трьохмісячна норма опадів, техніка працювала на грані, а рятувальники впродовж двох днів визволили сотні людей із снігових заметів.
Факт є очевидним, нині Прикарпаття – чи не один із найвразливіших регіонів України, який часто піддається дії надзвичайних ситуацій природного характеру. Від наслідків деяких із них область оговтується ще до сьогодні.
Пригадаймо ту ж таки повінь 2008, коли вода в окремих населених пунктах Франківщини раптово підійшла, заставши людей зненацька і змусивши їх залишати свої оселі посеред ночі.
Стає чітко зрозуміло, що прогнози синоптиків, чи будь-які інші технічнні засоби не є тим фактором який здатен 100% запевнити українців у тому, що потрібно готуватися до нещастя. Однак таки потрібна система, яка могла б заздалегідь повідомити про наближення стихійного лиха. Тобто оперативно дати команду до повної готовності і таким чином мінімізувати збитки від надзвичайних ситуацій та попередити загибель людей.
Як воно є…
В Україні існує державна система оповіщення. Івано-Франківська обласна система є її складовою. Втім, як розповідають в Територіальному управлінні МНС, дана система вимагає нині модифікації, оскільки їй вже більше 30 років.
Колись вона давала можливість довести будь-яку інформацію від керівного складу до людей завдяки засобам радіозв’язку, гучмовців і сирен.
Втім, тенденції інформаційного суспільства демонструють, що нині значно зменшується кількість людей, які користуються такими засобами зв’язку. На Прикарпатті діє й система «Адрес». Нині нею охоплено 15 адміністративних одиниць області. Однак, вона дає можливість за допомогою комп’ютерних технологій оповіщати виключно керівництво. Окрім того, до оповіщення у випадку надзвичайної ситуації, залучаються теле-радіостанції.
Проте, як стверджують МНСники, ланка сільського населення нині у більшості випадків є поза зоною сповіщення.
Прикарпаття – серед першопрохідців
Детальне вивчення питання, попри усі досі існуючі методи, показали, що до сьогодні на Прикарпатті не існувало жодної ефективної системи оповіщення населення про стихії. А ті, що й використовувалися, як бачимо, просто морально застаріли.
В області прийшли до висновку, що у такій ситуації найефективнішою і найдієвішою, нині, може бути тільки система оповіщення за допомогою СМС-повідомлень. Аналогів їй в Україні поки що немає. Як запевняє керівництво області, - на Прикарпатті розроблено, фактично, пілотний проект.
Ініціатором запровадження такої системи раннього СМС-оповіщення став депутат Івано-Франківської обласної ради Юрій Романюк.
«В області не існує функціональної системи оповіщення на випадок надзвичайних ситуацій. Нині є нові засоби комунікації. Старі сирени чи гучномовці вже є неефективними. А система СМС-сповіщення є чи не найефективнішою і найдешевшою серед аналогів. Вона по суті безкоштовна», - розповідає депутат облради і додає, що таку систему можна було запровадити не тільки в області, але й у державі ще багато років тому. Однак, вона не була вигідна у матеріальному плані для зацікавлених осіб.
Отож, цього тижня на колегії Івано-Франківської облдержадміністрації рішення таки набуло чинності.
Відтепер, у випадку якогось нещастя кожен, хто перебуває у зоні ризику отримуватиме на свій мобільний телефон смс-повідомлення із текстом попередження.
В першу чергу інформацію надсилатимуть керівництву області, керівникам районів, міст і сільських та селищних рад, депутатам різних рівнів, активу села – директорам шкіл, вчителям, священникам.
«Після того, як керівник територіального управління ДСНС приймає рішення про оповіщення населення, інформація про надзвичайну ситуацію надходитиме до чергового, - розповідає керівник ДСНС в області Володимир Чернецький. – А черговий вже розсилатиме SMS-повідомлення на місця.
У цих СМС зазначатиметься, чи існує загроза підтоплення, зсуву, бурі, шторму чи будь-яких інших явищ, попередження про можливість сходження лавин.
Для того, щоб така система запрацювала облдержадміністрація підписала договір з компанією мобільного зв'язку «Київстар», яка й надаватиме послуги (До слова, нині мережею зв’язку «Київстар» покрито 95% території області).
Із розмови з представником штабу цивільної оборони в області Миколою Паламарчуком, стало зрозуміло, що в перспективі керівництво населених пунктів має сформувати списки з номерами мобільних телефонів мешканців, задля їх вчасного інформування. Прізвища громадян збиратись не будуть, лише номери. Таким чином рятувальники мають намір охопити якомога більшу кількість людей.
Виключно позитив у такій новинці вбачає і очільник області. Михайло Вишиванюк говорить, що тепер люди матимуть час на підготовку до стихії, однак попереджає, що людей потрібно поінформувати належним чином. «Це надзвичайно важливо, бо люди матимуть можливість готуватися до проблем. Однак, треба проводити також роз’яснювальну роботу, щоб під час виникнення надзвичайних ситуацій люди без потреби не виходили і не виїжджали», - вважає губернатор.
Найбільшу ефективність такої інновації організатори вбачають у її оперативності. За одну розсилку СМС можна оповістити одночасно 1000-1500 людей.
Ціна безпеки
І ціна безпеки, як запевняють організатори такого проекту, - мінімальна. До цього часу, як розповідає Юрій Романюк, на оповіщення мешканців краю щорічно виділялися бюджетні кошти, які освоювалися без належного результату, адже від стихій продовжували страждати люди.
Нині ж система СМС-оповіщення дає змогу не тільки зекономити кошти, але й практично мінімізувати витрати на цей напрямок цивільної оборони. Вартість одного повідомлення становитиме 15-20 копійок. Та й таких СМС буде не так вже й багато, адже використовуватимуть систему тільки у вкрай серйозних випадках, які несуть реальну загрозу життю людей.
«Якщо ми за державну систему сповіщення на рік платимо 300 тисяч гривень, а на цю систему буде виділено якихось 5-10 тисяч, то це не такі вже й великі кошти, а вона значно підвищить ефективність оповіщення загалом», - розповідають у ТУ МНС. Єдина умова тут – головне завжди бути у зоні доступу.
Кошти на систему СМС-повідомлення виділятимуться із фонду, яким щорічно фінансують систему оповіщення в області. МНСники мають намір вже на найближчій сесії облради винести на розгляд дане питання.
Те, що система працює можна було переконатися на тій же колегії облдержадміністрації. За командою керівника ДСНС «пілотні» СМС отримало керівництво області, яке перебувало у залі. Також МНСники обіцяють періодично розсилати тестові повідомлення із перевіркою справності системи.
Виглядає, що система дійсно ефективна. Втім, попри усі її плюси, все ж таки хотілось би сподіватися на те, що повідомлення «небезпечного» змісту на свій телефон не отримає жоден прикарпатець.