Слідами старого Станіслава. Поштамт

 

/data/blog/98283/45138cd94ed772b0498b51edb70e6800.jpg

 

Наприкінці ХІХ століття сучасний Вічевий майдан був розділений на дві частини. Південно-східна називалася пляцом принцеси Гізели і більше скидалася на сквер із деревами та чагарниками. За Польщі принцесу в назві змінив генерал Галлер, але на вигляд площі це мало вплинуло.

Усе змінилось у 1937 році, коли міністерство пошт і телеграфів придбало у міської управи 2000 квадратних метрів скверу та почало будову поштамту із кошторисом в 1 млн. злотих. Перед тим пошта не мала власного приміщення і 30 років винаймала кам’яницю за теперішньою адресою Січових Стрільців, 15 у багатіїв Хованців, - інформує Фіртка з посиланням на Репортер.

Не встигли 2 серпня вийняти перші кубометри ґрунту, як спалахнув корупційний скандал. Середня вартість землі у центрі становила 150 злотих за квадрат. Однак президент Станиславова Зигмунт Стронський продав частину скверу із розрахунку 50 злотих, тож місто не дорахувалось 200 тисяч (1 / 6 річного бюджету). Було багато розмов, що Стронський «продешевив» не просто так, але конкретних доказів хабарництва ніхто не надав.

Неприязнь до міського голови перенес­лась і на будинок пошти. Журналісти-дотепники насміхалися з того, що перший поверх не мав вікон і порівнювали споруду з американською тюрмою «Сінг-Сінг». Навіть коли в листопаді 1938 року поштамт був введений в експлуатацію, недоброзичливці пропонували обсадити його липами, сховавши в зелені (що, зрештою, і було зроблено).

Будинок цегляний, чотириповерховий, у плані прямокутний, з боку вулиці Січових Стрільців обведений масивною кам’яною огорожею. Ця, фактично остання громадська споруда польського періоду, зі строгими геометричними формами є яскравим зразком функціоналізму. Міхал Пшчолковський, автор праці «Архітектура Станиславова Другої Речі Посполитої», дає цікавий опис нутрощів поштамту:

«Об’єм першого поверху, де містились приміщення для клієнтів, тобто операційні зали (листовно-касова, пакункова, телефонно-телеграфна), а також приміщення, безпосередньо пов’язані із обслуговуванням, отримав форму цоколя, вкритого рустикою*. Верхні яруси, призначені для внутрішнього функціонування пошти (кабінети керівництва, зала листонош, приміщення бюро, телефонний комутатор), вирішені у формі простого, кубічного блоку, що частково нависає над першим поверхом і прорізаний горизонтальними пасмами віконних отворів».

Крім того всього, будинок мав п’ять квартир, в одній з яких мешкав перший і останній директор пошти польського періоду Казимир Буковський.

Цікаво, що жодна зі станиславіських газет, які стежили за спорудженням поштамту, не назвала прізвища його творця. Лише в наш час з’ясували, що то був варшавський архітектор-модерніст Богдан Ляхерт. Співавторами проекту виступили Юзеф Шанайца та Володимир Вінклер.

frankivsk_poshta

На поштівці, виданій у травні 1939-го перемишльським видавництвом «Сучасне мистецтво», поштамт ніби впізнаваний, але ракурс зйомки якийсь дивний. Це пояснюється дуже просто – польський поштамт був удвічі коротший за нинішній.

У 1968 році з північного напрямку добудували крило із дотриманням функціоналістичного стилю. Тоді ж, на правому фланзі, звели вежу нової телефонно-телеграфної станції, що була першою восьмиповерхівкою Івано-Франківська та найвищою, після ратуші, будівлею у місті.

Завдяки рішенню архітекторів Володимира Лукомського та Леоніда Попиченка, телефонно-телеграфна вежа є висотною домінантою, організовує простір Вічевого майдану та замикає перспективу вулиці Незалежності.

За радянщини її увінчував профіль Леніна, зварений з алюмінієвих трубок, який було видно ледь не з кожного кінця міста. Тепер його здали на металобрухт, а у споруді господарює відділення ПАТ «Укртелеком».

* рустика (лат. rus – грубий, неотесаний) – в архітектурі облицювання фасадних стін прямокутним камінням, передній бік якого лишають необробленим.

 

Іван Бондарев, Михайло Головатий
Фото Ігоря Гудзя
Поштівка з колекції Зеновія Жеребецького


01.02.2016 1611 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2433
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19545
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1223 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3876

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

141

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2012

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1313
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

909
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24405
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1644
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8055
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

495
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2058 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740