Слідами старого Станіслава. Поштамт

 

/data/blog/98283/45138cd94ed772b0498b51edb70e6800.jpg

 

Наприкінці ХІХ століття сучасний Вічевий майдан був розділений на дві частини. Південно-східна називалася пляцом принцеси Гізели і більше скидалася на сквер із деревами та чагарниками. За Польщі принцесу в назві змінив генерал Галлер, але на вигляд площі це мало вплинуло.

Усе змінилось у 1937 році, коли міністерство пошт і телеграфів придбало у міської управи 2000 квадратних метрів скверу та почало будову поштамту із кошторисом в 1 млн. злотих. Перед тим пошта не мала власного приміщення і 30 років винаймала кам’яницю за теперішньою адресою Січових Стрільців, 15 у багатіїв Хованців, - інформує Фіртка з посиланням на Репортер.

Не встигли 2 серпня вийняти перші кубометри ґрунту, як спалахнув корупційний скандал. Середня вартість землі у центрі становила 150 злотих за квадрат. Однак президент Станиславова Зигмунт Стронський продав частину скверу із розрахунку 50 злотих, тож місто не дорахувалось 200 тисяч (1 / 6 річного бюджету). Було багато розмов, що Стронський «продешевив» не просто так, але конкретних доказів хабарництва ніхто не надав.

Неприязнь до міського голови перенес­лась і на будинок пошти. Журналісти-дотепники насміхалися з того, що перший поверх не мав вікон і порівнювали споруду з американською тюрмою «Сінг-Сінг». Навіть коли в листопаді 1938 року поштамт був введений в експлуатацію, недоброзичливці пропонували обсадити його липами, сховавши в зелені (що, зрештою, і було зроблено).

Будинок цегляний, чотириповерховий, у плані прямокутний, з боку вулиці Січових Стрільців обведений масивною кам’яною огорожею. Ця, фактично остання громадська споруда польського періоду, зі строгими геометричними формами є яскравим зразком функціоналізму. Міхал Пшчолковський, автор праці «Архітектура Станиславова Другої Речі Посполитої», дає цікавий опис нутрощів поштамту:

«Об’єм першого поверху, де містились приміщення для клієнтів, тобто операційні зали (листовно-касова, пакункова, телефонно-телеграфна), а також приміщення, безпосередньо пов’язані із обслуговуванням, отримав форму цоколя, вкритого рустикою*. Верхні яруси, призначені для внутрішнього функціонування пошти (кабінети керівництва, зала листонош, приміщення бюро, телефонний комутатор), вирішені у формі простого, кубічного блоку, що частково нависає над першим поверхом і прорізаний горизонтальними пасмами віконних отворів».

Крім того всього, будинок мав п’ять квартир, в одній з яких мешкав перший і останній директор пошти польського періоду Казимир Буковський.

Цікаво, що жодна зі станиславіських газет, які стежили за спорудженням поштамту, не назвала прізвища його творця. Лише в наш час з’ясували, що то був варшавський архітектор-модерніст Богдан Ляхерт. Співавторами проекту виступили Юзеф Шанайца та Володимир Вінклер.

frankivsk_poshta

На поштівці, виданій у травні 1939-го перемишльським видавництвом «Сучасне мистецтво», поштамт ніби впізнаваний, але ракурс зйомки якийсь дивний. Це пояснюється дуже просто – польський поштамт був удвічі коротший за нинішній.

У 1968 році з північного напрямку добудували крило із дотриманням функціоналістичного стилю. Тоді ж, на правому фланзі, звели вежу нової телефонно-телеграфної станції, що була першою восьмиповерхівкою Івано-Франківська та найвищою, після ратуші, будівлею у місті.

Завдяки рішенню архітекторів Володимира Лукомського та Леоніда Попиченка, телефонно-телеграфна вежа є висотною домінантою, організовує простір Вічевого майдану та замикає перспективу вулиці Незалежності.

За радянщини її увінчував профіль Леніна, зварений з алюмінієвих трубок, який було видно ледь не з кожного кінця міста. Тепер його здали на металобрухт, а у споруді господарює відділення ПАТ «Укртелеком».

* рустика (лат. rus – грубий, неотесаний) – в архітектурі облицювання фасадних стін прямокутним камінням, передній бік якого лишають необробленим.

 

Іван Бондарев, Михайло Головатий
Фото Ігоря Гудзя
Поштівка з колекції Зеновія Жеребецького


01.02.2016 1506 0
Коментарі (0)

08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

449
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

532
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5416
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1445
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1321
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2613

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

371

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1209

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1046

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

962
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

274
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10650
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

355
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

621
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5666
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1440
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

330
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

232
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

587 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1025
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

888