Слава героям праці або ще раз про перспективи молодих педагогів

 

/data/blog/40289/aff4a71ca2b35d2aa08450dd49124d66.jpg?size=10

 

Розпочався новий навчальний рік. До роботи в навчальних закладах приступили вчителі та викладачі. З публікацій в друкованій та електронній пресі та теле- і радіосюжетів лунають оптимістичні заяви про поступальний хід вітчизняної системи освіти до європейських стандартів.

 

Необхідно, однак, нагадати, що освіта – це не тільки гарні гасла та програми, це й відповідний кадровий потенціал. Віддаючи шану нашим дорогим вчителям хочу звернути увагу на одну з ключових проблем української освіти – велику кількість педагогів пенсійного віку.

 

Ця тенденція, яка стала очевидною вже на початку ХХІ століття, на жаль так і залишається обділена увагою нашої влади. І це стосується не лише середньої, а й вищої освіти. Державний захист вчителів-пенсіонерів веде до повільної консервації освіти, стримування її просування до справді європейських стандартів. І коли керівники нашої освітянської галузі кажуть «Кожен п’ятий вчитель – пенсіонер», то необхідно не лише згадувати цей факт, а й робити відповідні кроки в кадровій політиці. На сайтах наших ВНЗ постійно згадуються ювілейні дати відомих професорів та академіків, які ще й досі активно працюють, зберігаючи за собою відповідні робочі місця.

 

А скільки ще «доцентів», кандидатів, докторів і просто «старших викладачів» пенсійного та передпенсійного віку, які продовжують вчити молодь як треба жити і працювати. І при цьому освітня система продовжує випускати молодих педагогів (тільки цього року – понад 17000 в загального державному вимірі). А скільки молодих фахівців з вищою освітою і навіть з науковими ступенями не мають відповідної роботи? У відповідь на свої запити про роботу вони отримують в кращому випадку коректні відмовки (на зразок «немає робочих місць», «треба трохи зачекати», «ви молоді, у вас все ще попереду»), у гіршому – пропозиція «дати на лапку».

 

Щоб не бути суб’єктивними необхідно розглянути позиції обох зацікавлених сторін – як ветеранів, так і початківців освітянської ниви.

 

Мотивація вчителів-пенсіонерів: 1. маленька пенсія, на яку неможливо вижити; 2. брак уваги до власної особи; 3. прагнення зберегти робоче місце (для себе, або ж для рідних чи знайомих «спадкоємців»).

 

Мотивація молодих вчителів: 1. прагнення отримати перше робоче місце; 2. прагнення професійної самореалізації; 3. бажання отримувати гідну для життя зарплату. У наших ЗМІ, аналізуючи це питання, використовують стандартне твердження «молоді педагоги не хочуть йти працювати в школи, оскільки їх не влаштовують умови праці, в тому числі низькі зарплати, рівня 1500 грн.».

 

А хто питав нашу молодь про те, чого вона насправді хоче? Чи не центри зайнятості та відділи сприяння працевлаштуванню при ВНЗ? Вже давно в нашій державі стало нормою, коли студентів-державників змушують оформляти фіктивні довідки про працевлаштування, інакше не отримають дипломи про вищу освіту. Центри зайнятості також займаються подібною фіктивною діяльністю, направляючи молодих педагогів на громадські роботи та інші види суспільно корисної праці. «Молодь хоче доброго життя, менше працювати і більше заробляти» – така офіційна оцінка аналізованої ситуації. Молоді постійно протиставляються вже «досвідчені та авторитетні» пенсіонери, які і працюють з більшим ентузіазмом, і користі з яких більше. Хочу заперечити. Наша молодь не тільки хоче, а й вміє працювати.

 

І не важливо, яка зарплата, головне – отримати перше робоче місце. Але чи держава гарантує молоді перше робоче місце? На папері – так, на практиці – ні. «Створити належні умови для виховання, навчання, оздоровлення, розвитку творчих здібностей дітей» – така основна мета Національної стратегії розвитку освіти. Але чи можна реалізувати таку благородну справу, роблячи ставку на старі кадри. Хочемо в Європу, а орієнтуємося на радянський спадок, не беремо до уваги нашу креативну, прихильну до євроінтеграції молодь. Але ж нас вчили, що «молодими усюди в нас дорога, старшим всюди в нас пошана». Невже це тільки гарний вислів, за яким немає жодної позитивної практики?

 

Треба б нашим державним мужам взяти це для уваги. Однак вони цього не роблять, оскільки серед них теж є багато «досвідчених та авторитетних» людей пенсійного та передпенсійного віку, яким так хочеться ще попрацювати і реалізуватися. Яке майбутнє має Україна з такою кадровою політикою?

 

Молодий вчитель


04.09.2013 1062 4
Коментарі (4)

Коломиянка 2013.09.04, 18:12
Читаю статтю і розумію, що проблеми нашої освіти не в тому, що вона в корені неправильно побудована і впрваджується віртуально,Не в ідсутності елементарної матеріальної бази а в учителях-пенсіонерах. Признаюсь, що на пенсії уже два роки і продовжую працювати далі. Не тому, що не мислю себе без школи, а тому, що нарещті за два роки мені вдалося зібрати гроші на менш-більш пристійний ремонт у квартирі. Пенсія в 1200грн дає шанс на животіння. Стосовно того, що вчитель-пенсіонер відстає від молодого вчителя в інтелектуальному плані. Не виключено, є такі вчителі. Але приходять в школу і такі молоді вчителі, які в заяві, що з кладаєтся з 5 - 6 речень умудряються зробити 7 помилок. Серед них є немала кількість, що купували оцінки на екзаменах, тому рівень їхньої підготовки відповідній. Стосовно сучасних освітніх технологій - то немає нічого нового: стара Параска, нова запаска.А компьютерні технології, які потрібно використовувати на уроці, запросто, були б вони в школі.
gryc 2013.09.06, 13:51
Але є й такі вчителі-пенсіонери, котрі не знають, як писати слова "складається" та "комп'ютер", не згадуючи вже про відокремлення зворотів комами. Залишається тільки сподіватись, щоби це не був вчитель укр. мови.
А2 2013.09.12, 09:49
Кожна зі сторін має право на свою власну позицію та відповідні аргументи на їх підтвердження. Погоджуюся, молодь повинна мати не лише декларативне, а й реальне право на перше робоче місце. Молодь – майбутнє нашої держави. А щодо пенсії в 1200 грн., яку має поважна «коломиянка», то у багатьох пересічних громадян нашої держави такий розмір зарплати. Пані вчителько, майте Бога в серці та совість перед людьми!
Студент 2013.09.13, 15:08
Пенсіонер повинен бути на пенсії! Що характерно - чим гірше працює - тим важче позбутися такого. Треба як на держслужбі - прийшов вік - до побачення. Деякі проводять заняття ще з конспектами за радянських часів, листочки пожолвкли від часу, але для пенсіонера вони безцінні. Який комп'ютер?!!
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2513
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1601 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3672
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1695
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2092

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

895
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

488
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

781
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2477 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

520
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

887
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4929
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

747
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

668
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

602
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

409
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

899 2