Слава героям праці або ще раз про перспективи молодих педагогів

 

/data/blog/40289/aff4a71ca2b35d2aa08450dd49124d66.jpg?size=10

 

Розпочався новий навчальний рік. До роботи в навчальних закладах приступили вчителі та викладачі. З публікацій в друкованій та електронній пресі та теле- і радіосюжетів лунають оптимістичні заяви про поступальний хід вітчизняної системи освіти до європейських стандартів.

 

Необхідно, однак, нагадати, що освіта – це не тільки гарні гасла та програми, це й відповідний кадровий потенціал. Віддаючи шану нашим дорогим вчителям хочу звернути увагу на одну з ключових проблем української освіти – велику кількість педагогів пенсійного віку.

 

Ця тенденція, яка стала очевидною вже на початку ХХІ століття, на жаль так і залишається обділена увагою нашої влади. І це стосується не лише середньої, а й вищої освіти. Державний захист вчителів-пенсіонерів веде до повільної консервації освіти, стримування її просування до справді європейських стандартів. І коли керівники нашої освітянської галузі кажуть «Кожен п’ятий вчитель – пенсіонер», то необхідно не лише згадувати цей факт, а й робити відповідні кроки в кадровій політиці. На сайтах наших ВНЗ постійно згадуються ювілейні дати відомих професорів та академіків, які ще й досі активно працюють, зберігаючи за собою відповідні робочі місця.

 

А скільки ще «доцентів», кандидатів, докторів і просто «старших викладачів» пенсійного та передпенсійного віку, які продовжують вчити молодь як треба жити і працювати. І при цьому освітня система продовжує випускати молодих педагогів (тільки цього року – понад 17000 в загального державному вимірі). А скільки молодих фахівців з вищою освітою і навіть з науковими ступенями не мають відповідної роботи? У відповідь на свої запити про роботу вони отримують в кращому випадку коректні відмовки (на зразок «немає робочих місць», «треба трохи зачекати», «ви молоді, у вас все ще попереду»), у гіршому – пропозиція «дати на лапку».

 

Щоб не бути суб’єктивними необхідно розглянути позиції обох зацікавлених сторін – як ветеранів, так і початківців освітянської ниви.

 

Мотивація вчителів-пенсіонерів: 1. маленька пенсія, на яку неможливо вижити; 2. брак уваги до власної особи; 3. прагнення зберегти робоче місце (для себе, або ж для рідних чи знайомих «спадкоємців»).

 

Мотивація молодих вчителів: 1. прагнення отримати перше робоче місце; 2. прагнення професійної самореалізації; 3. бажання отримувати гідну для життя зарплату. У наших ЗМІ, аналізуючи це питання, використовують стандартне твердження «молоді педагоги не хочуть йти працювати в школи, оскільки їх не влаштовують умови праці, в тому числі низькі зарплати, рівня 1500 грн.».

 

А хто питав нашу молодь про те, чого вона насправді хоче? Чи не центри зайнятості та відділи сприяння працевлаштуванню при ВНЗ? Вже давно в нашій державі стало нормою, коли студентів-державників змушують оформляти фіктивні довідки про працевлаштування, інакше не отримають дипломи про вищу освіту. Центри зайнятості також займаються подібною фіктивною діяльністю, направляючи молодих педагогів на громадські роботи та інші види суспільно корисної праці. «Молодь хоче доброго життя, менше працювати і більше заробляти» – така офіційна оцінка аналізованої ситуації. Молоді постійно протиставляються вже «досвідчені та авторитетні» пенсіонери, які і працюють з більшим ентузіазмом, і користі з яких більше. Хочу заперечити. Наша молодь не тільки хоче, а й вміє працювати.

 

І не важливо, яка зарплата, головне – отримати перше робоче місце. Але чи держава гарантує молоді перше робоче місце? На папері – так, на практиці – ні. «Створити належні умови для виховання, навчання, оздоровлення, розвитку творчих здібностей дітей» – така основна мета Національної стратегії розвитку освіти. Але чи можна реалізувати таку благородну справу, роблячи ставку на старі кадри. Хочемо в Європу, а орієнтуємося на радянський спадок, не беремо до уваги нашу креативну, прихильну до євроінтеграції молодь. Але ж нас вчили, що «молодими усюди в нас дорога, старшим всюди в нас пошана». Невже це тільки гарний вислів, за яким немає жодної позитивної практики?

 

Треба б нашим державним мужам взяти це для уваги. Однак вони цього не роблять, оскільки серед них теж є багато «досвідчених та авторитетних» людей пенсійного та передпенсійного віку, яким так хочеться ще попрацювати і реалізуватися. Яке майбутнє має Україна з такою кадровою політикою?

 

Молодий вчитель


04.09.2013 995 4
Коментарі (4)

Коломиянка 2013.09.04, 18:12
Читаю статтю і розумію, що проблеми нашої освіти не в тому, що вона в корені неправильно побудована і впрваджується віртуально,Не в ідсутності елементарної матеріальної бази а в учителях-пенсіонерах. Признаюсь, що на пенсії уже два роки і продовжую працювати далі. Не тому, що не мислю себе без школи, а тому, що нарещті за два роки мені вдалося зібрати гроші на менш-більш пристійний ремонт у квартирі. Пенсія в 1200грн дає шанс на животіння. Стосовно того, що вчитель-пенсіонер відстає від молодого вчителя в інтелектуальному плані. Не виключено, є такі вчителі. Але приходять в школу і такі молоді вчителі, які в заяві, що з кладаєтся з 5 - 6 речень умудряються зробити 7 помилок. Серед них є немала кількість, що купували оцінки на екзаменах, тому рівень їхньої підготовки відповідній. Стосовно сучасних освітніх технологій - то немає нічого нового: стара Параска, нова запаска.А компьютерні технології, які потрібно використовувати на уроці, запросто, були б вони в школі.
gryc 2013.09.06, 13:51
Але є й такі вчителі-пенсіонери, котрі не знають, як писати слова "складається" та "комп'ютер", не згадуючи вже про відокремлення зворотів комами. Залишається тільки сподіватись, щоби це не був вчитель укр. мови.
А2 2013.09.12, 09:49
Кожна зі сторін має право на свою власну позицію та відповідні аргументи на їх підтвердження. Погоджуюся, молодь повинна мати не лише декларативне, а й реальне право на перше робоче місце. Молодь – майбутнє нашої держави. А щодо пенсії в 1200 грн., яку має поважна «коломиянка», то у багатьох пересічних громадян нашої держави такий розмір зарплати. Пані вчителько, майте Бога в серці та совість перед людьми!
Студент 2013.09.13, 15:08
Пенсіонер повинен бути на пенсії! Що характерно - чим гірше працює - тим важче позбутися такого. Треба як на держслужбі - прийшов вік - до побачення. Деякі проводять заняття ще з конспектами за радянських часів, листочки пожолвкли від часу, але для пенсіонера вони безцінні. Який комп'ютер?!!
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

787
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

756
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1256
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2626
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1425
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2136 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

753

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

805

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1700

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1696
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

414
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

490
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18403
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7528
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3697
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1093
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10815
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

474
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

360
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

540
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

484
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

724