Слава героям праці або ще раз про перспективи молодих педагогів

 

/data/blog/40289/aff4a71ca2b35d2aa08450dd49124d66.jpg?size=10

 

Розпочався новий навчальний рік. До роботи в навчальних закладах приступили вчителі та викладачі. З публікацій в друкованій та електронній пресі та теле- і радіосюжетів лунають оптимістичні заяви про поступальний хід вітчизняної системи освіти до європейських стандартів.

 

Необхідно, однак, нагадати, що освіта – це не тільки гарні гасла та програми, це й відповідний кадровий потенціал. Віддаючи шану нашим дорогим вчителям хочу звернути увагу на одну з ключових проблем української освіти – велику кількість педагогів пенсійного віку.

 

Ця тенденція, яка стала очевидною вже на початку ХХІ століття, на жаль так і залишається обділена увагою нашої влади. І це стосується не лише середньої, а й вищої освіти. Державний захист вчителів-пенсіонерів веде до повільної консервації освіти, стримування її просування до справді європейських стандартів. І коли керівники нашої освітянської галузі кажуть «Кожен п’ятий вчитель – пенсіонер», то необхідно не лише згадувати цей факт, а й робити відповідні кроки в кадровій політиці. На сайтах наших ВНЗ постійно згадуються ювілейні дати відомих професорів та академіків, які ще й досі активно працюють, зберігаючи за собою відповідні робочі місця.

 

А скільки ще «доцентів», кандидатів, докторів і просто «старших викладачів» пенсійного та передпенсійного віку, які продовжують вчити молодь як треба жити і працювати. І при цьому освітня система продовжує випускати молодих педагогів (тільки цього року – понад 17000 в загального державному вимірі). А скільки молодих фахівців з вищою освітою і навіть з науковими ступенями не мають відповідної роботи? У відповідь на свої запити про роботу вони отримують в кращому випадку коректні відмовки (на зразок «немає робочих місць», «треба трохи зачекати», «ви молоді, у вас все ще попереду»), у гіршому – пропозиція «дати на лапку».

 

Щоб не бути суб’єктивними необхідно розглянути позиції обох зацікавлених сторін – як ветеранів, так і початківців освітянської ниви.

 

Мотивація вчителів-пенсіонерів: 1. маленька пенсія, на яку неможливо вижити; 2. брак уваги до власної особи; 3. прагнення зберегти робоче місце (для себе, або ж для рідних чи знайомих «спадкоємців»).

 

Мотивація молодих вчителів: 1. прагнення отримати перше робоче місце; 2. прагнення професійної самореалізації; 3. бажання отримувати гідну для життя зарплату. У наших ЗМІ, аналізуючи це питання, використовують стандартне твердження «молоді педагоги не хочуть йти працювати в школи, оскільки їх не влаштовують умови праці, в тому числі низькі зарплати, рівня 1500 грн.».

 

А хто питав нашу молодь про те, чого вона насправді хоче? Чи не центри зайнятості та відділи сприяння працевлаштуванню при ВНЗ? Вже давно в нашій державі стало нормою, коли студентів-державників змушують оформляти фіктивні довідки про працевлаштування, інакше не отримають дипломи про вищу освіту. Центри зайнятості також займаються подібною фіктивною діяльністю, направляючи молодих педагогів на громадські роботи та інші види суспільно корисної праці. «Молодь хоче доброго життя, менше працювати і більше заробляти» – така офіційна оцінка аналізованої ситуації. Молоді постійно протиставляються вже «досвідчені та авторитетні» пенсіонери, які і працюють з більшим ентузіазмом, і користі з яких більше. Хочу заперечити. Наша молодь не тільки хоче, а й вміє працювати.

 

І не важливо, яка зарплата, головне – отримати перше робоче місце. Але чи держава гарантує молоді перше робоче місце? На папері – так, на практиці – ні. «Створити належні умови для виховання, навчання, оздоровлення, розвитку творчих здібностей дітей» – така основна мета Національної стратегії розвитку освіти. Але чи можна реалізувати таку благородну справу, роблячи ставку на старі кадри. Хочемо в Європу, а орієнтуємося на радянський спадок, не беремо до уваги нашу креативну, прихильну до євроінтеграції молодь. Але ж нас вчили, що «молодими усюди в нас дорога, старшим всюди в нас пошана». Невже це тільки гарний вислів, за яким немає жодної позитивної практики?

 

Треба б нашим державним мужам взяти це для уваги. Однак вони цього не роблять, оскільки серед них теж є багато «досвідчених та авторитетних» людей пенсійного та передпенсійного віку, яким так хочеться ще попрацювати і реалізуватися. Яке майбутнє має Україна з такою кадровою політикою?

 

Молодий вчитель


04.09.2013 1013 4
Коментарі (4)

Коломиянка 2013.09.04, 18:12
Читаю статтю і розумію, що проблеми нашої освіти не в тому, що вона в корені неправильно побудована і впрваджується віртуально,Не в ідсутності елементарної матеріальної бази а в учителях-пенсіонерах. Признаюсь, що на пенсії уже два роки і продовжую працювати далі. Не тому, що не мислю себе без школи, а тому, що нарещті за два роки мені вдалося зібрати гроші на менш-більш пристійний ремонт у квартирі. Пенсія в 1200грн дає шанс на животіння. Стосовно того, що вчитель-пенсіонер відстає від молодого вчителя в інтелектуальному плані. Не виключено, є такі вчителі. Але приходять в школу і такі молоді вчителі, які в заяві, що з кладаєтся з 5 - 6 речень умудряються зробити 7 помилок. Серед них є немала кількість, що купували оцінки на екзаменах, тому рівень їхньої підготовки відповідній. Стосовно сучасних освітніх технологій - то немає нічого нового: стара Параска, нова запаска.А компьютерні технології, які потрібно використовувати на уроці, запросто, були б вони в школі.
gryc 2013.09.06, 13:51
Але є й такі вчителі-пенсіонери, котрі не знають, як писати слова "складається" та "комп'ютер", не згадуючи вже про відокремлення зворотів комами. Залишається тільки сподіватись, щоби це не був вчитель укр. мови.
А2 2013.09.12, 09:49
Кожна зі сторін має право на свою власну позицію та відповідні аргументи на їх підтвердження. Погоджуюся, молодь повинна мати не лише декларативне, а й реальне право на перше робоче місце. Молодь – майбутнє нашої держави. А щодо пенсії в 1200 грн., яку має поважна «коломиянка», то у багатьох пересічних громадян нашої держави такий розмір зарплати. Пані вчителько, майте Бога в серці та совість перед людьми!
Студент 2013.09.13, 15:08
Пенсіонер повинен бути на пенсії! Що характерно - чим гірше працює - тим важче позбутися такого. Треба як на держслужбі - прийшов вік - до побачення. Деякі проводять заняття ще з конспектами за радянських часів, листочки пожолвкли від часу, але для пенсіонера вони безцінні. Який комп'ютер?!!
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1751
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1099
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1354 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3882 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33943
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2940

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

400

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

820

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1788

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1137
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1157
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

693
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

568
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2050
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12260
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1562
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1349
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

626
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

321
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

391
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

436
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1327