Шкільний розклад. Перезавантаження

 

 

З нового навчального року в розкладі українських учнів з’являться нові предмети. Другокласники знайомитимуться з інформаційними технологіями на “Сходинках до інформатики” та студіюватимуть “Вступ до літератури”, а п’ятикласники вчитимуть другу іноземну мову й інформатику.

Нові стандарти знань

Нові предмети у шкільному розкладі - річ передбачувана та закономірна, їх появу декларують нові Держстандарти початкової та базової загальної освіти, котрі поступово набувають чинності. 2018 року нові навчальні плани та програми “доберуться” і до старшої школи, тоді набере чинності Держстандарт повної середньої освіти. Що нового в навчальному процесі чекатиме на старшокласників, побачимо згодом, а поки що зосередимося на цьогорічних зачинателях - другокласниках та п’ятикласниках.

Першокласники ще торік розпочали свою дорогу до знань за новим Держстандартом початкової освіти. Тоді до їхніх навчальних дисциплін додалася англійська мова. Нині вони вже другокласники і продовжують навчатися по-новому.

- Другокласники також повинні багато гратися, бо вони ще маленькі діти, - розповідає завідувач лабораторії дошкільної і початкової освіти обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Світлана Юсипчук. - Вчитель має так планувати свій навчальний процес, щоб гра стала одним із найважливіших методів навчання і виховання. Також учням другого класу вже задаватимуть домашнє завдання та виставлятимуть оцінки. Це те, що формуватиме з дитини справжнього учня.

Інформатика для найменших

Проте це ще не всі зміни в другому класі. Приміром, звичайний предмет “читання” став “вступом до літератури”. На цьому уроці маленьких школяриків поступово знайомитимуть з літературою.

Втім, найбільше різних відзивів та запитань від громадськості викликав предмет, котрий раніше в другому класі не вивчали ніколи. Як ви вже здогадалися, мова йтиме про “Сходинки до інформатики”.

- існує дуже багато бачень цього предмета, дехто не розуміє, як можна викладати інформатику таким маленьким дітям, - каже Світлана Юсипчук. - Але другокласники не вивчатимуть інформатику, це підготовчий, вступний та ознайомлювальний курсѕ

Нагальність вивчення цієї надсучасної дисципліни освітні фахівці пояснюють просто: комп’ютер безповоротно ввійшов у наше життя. Завдання педагога - з раннього віку навчити школярів правильно з ним поводитися, ставитись до нього не як до ще однієї іграшки, а як до потужного інструменту знань. Роботу за комп’ютером у другому класі суворо лімітуватимуть. Лише 15 хвилин на день - саме такий час відповідає санітарно-гігієнічним нормам.

Думаю, сучасним діткам буде цікаво вивчати “Сходинки до інформатики”, адже, як свідчить досвід, з інформаційними засобами вони на “ти” із пелюшок. інколи навіть здається, що користування комп’ютерами, телефонами, планшетами та іншою технікою у них закладено на генетичному рівні. Якщо буде цікавий вчитель, котрий забезпечить своїм учням ознайомлення зі світом інформаційних технологій, звичайно, в ігровій формі, то другокласники полюблять цей предмет раз і назавжди.

Отже, хто вестиме дітей сходинками алгоритмів до знань з інформатики? Вчитель початкової освіти, адже саме такий педагог, за словами Світлани Юсипчук, знає психологію, підходи до найменших учнів, він готовий працювати в такому режимі, коли потрібно постійно змінювати види діяльності й використовувати ігрові форми навчання. Заступник начальника управління освіти департаменту освіти, науки, сім’ї, молоді та спорту івано-Франківської ОДА іван Будзак наголошує, що в області затвердили та реалізували комплексний план дій щодо підготовки вчителів другого класу до викладання “Сходинок до інформатики”.

- Звичайно, буде проблема в моральному плані, це все-таки новий предмет, машина, - констатує завідувач лабораторії дошкільної і початкової освіти. - Проте наші вчителі-“початківці” дуже активно використовують комп’ютер у навчальному процесі через мультимедійні презентації, є вчителі, які мають багато програмних засобів і використовують їх. Отож усе піде своїм річищем.

Світлана Юсипчук наголошує на тому, що всі вчителі-“початківці”, котрі викладатимуть у другому класі, вже ознайомилися з усіма програмами, підручниками, посібниками та дидактичними матеріалами.

До речі, “Сходинки до інформатики” другокласники зможуть вчити за одним із трьох чинних підручників різного авторства й складності. Ними школи забезпечено на 100%. Крім того, науковці Коломийського педагогічного коледжу Василь Гречук і Наталя Кіщук видали наразі єдиний на всю Україну посібник для вчителя “Сходинки до інформатики. інформатика у 2 класі”. За словами і. Будзака, ця книжка здобула багато схвальних відгуків від педагогів області.

Специфіка викладання інформатики в будь-якому класі полягає в тому, що навчитися працювати на комп’ютері без самого комп’ютера нереально. Важливо було комп’ютеризувати початкові школи (на івано-Франківщині їх є 120), в яких ніколи такого предмета не було, тому і в комп’ютерних класах не було потреби. Це треба було зробити в екстреному режимі до цьогорічного 1 вересня.

- Не приховую, що з комп’ютеризацією шкіл першого ступеня були певні проблеми, бракувало коштів, - підсумовує іван Будзак. - За кошти обласного бюджету закупили комп’ютерні класи для шести початкових шкіл. Голова ОДА Михайло Вишиванюк зобов’язав голів усіх РДА до 1 вересня забезпечити комп’ютерами всі школи їхніх районів. Ми рекомендували, щоби це були ноутбуки.   

Німецька чи російська?

Зміни у звичному шкільному розкладі не оминули й п’ятикласників. Вони цього року змушені будуть вивчати два нові предмети - інформатику та другу іноземну мову.

Обов’язкове вивчення другої іноземної мови з п’ятого класу також викликало в суспільстві неоднозначні відзиви. А все через побоювання, що під цією ширмою у багатьох школах будуть вивчати “незвичну” іноземну, мову однієї національної меншини - російську. За даними профільного міністерства, німецьку мову вивчатимуть 52% школярів, російську - 23%, французьку - 14%. На Прикарпатті мовна ситуація дещо інша. Хоча лідер той самий - німецька мова, її вивчатимуть 9 221 учень (66%), на другому місці - англійська, яку студіюватимуть 2 398 учнів (17%), французька - 1 758 учнів (12%). Меншу популярність в області мають польська, іспанська та російська мови. Польську вчитимуть 248 дітей, іспанську - 95, а російську лише 39.

Запит батьків, кадрове забезпечення і традиції шкіл - основні причини того, яку саме другу іноземну вивчатимуть у тому чи іншому навчальному закладі. Як бачимо, на Прикарпатті ці чинники зійшлися на німецькій мові, а от російську в області майже проігнорували.

Для чого в школах вивчати дві іноземні мови і чи не буде п’ятикласникам заважко? - ось ті запитання, котрі хвилюють громадськість.

- Основна мотивація - рівний доступ до високоякісної освіти дітей із сільської місцевості, - розповідає методист іноземних мов обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Олександра Кондрат. - У спеціалізованих школах діти обов’язково вивчають дві іноземні мови, а діти, скажімо, із сільської місцевості не мають такої можливості. Її забезпечить обов’язкове введення другої іноземної мови. Крім того, знання іноземних мов надасть дітям більше можливостей для самореалізації.

Фахівці від освіти наголошують, що дитина в п’ятому класі вже готова до того, аби вивчати другу іноземну мову. “Психологи, зарубіжний досвід і моя власна практика доводять, що діти нічого не плутають, а вивчення другої іноземної їм дається легко. Тим паче, що в нових підручниках багато віршів, пісень в ігровій формі. Основне завдання цього предмета - спрямувати до комунікації”, - наголошує О. Кондрат.

Навчання покаже…

На жаль, мінуси чи плюси тих чи інших нововведень видно лише після їхнього практичного застосування. Тож наразі висновки робити зарано. Але, напевно, вже варто змиритися з тим, що українська школа семимильними кроками йде до ускладнення шкільних програм. Простіше точно не буде. Нові предмети, котрі в принципі є на часі, - чи не найкраще свідчення такого. Як ці складні предмети сприймуть і знатимуть наші діти, залежить від багатьох чинників: від висококваліфікованих педагогів, від технічних засобів, інш. На жаль, не всюди ці чинники є. Тому, напевне, рівного доступу до знань як не було скрізь, так і не буде. А от чи справдяться мої не вельми оптимістичні прогнози, побачимо за рік.


03.09.2013 1779 2
Коментарі (2)

Таня 2013.09.04, 13:09
звичайно, що більше плюсів, як можна говорити що дитині не потрібен предмет сходинки до інформатики коли практично у кожному домі є компютер, чи друга іноземна мова.... батьке які це заявляють є просто не далекоглядними більше того вони обмежують можливості своїх дітей до самореалізації у майбутньому!!!!!!!!!!!!!
Я 2013.09.08, 13:32
Рекомендую усім батькам і студентам уважно передивитись ці лекції про найголовніше: http://life.pravda.com.ua/technology/2013/06/12/131132/ та http://life.pravda.com.ua/technology/2013/07/24/134554/
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

787
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

757
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1256
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2626
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1425
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2136 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

753

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

805

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1700

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1696
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

414
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

490
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18403
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7528
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3697
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1093
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10815
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

474
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

360
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

540
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

484
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

724