Питання безпечного функціонування систем димовідведення та вентиляції будинків і надалі залишаються проблемними, адже нещасні випадки, пов’язані з використанням газу в побуті, не припиняються, а в окремих регіонах навіть зростають. Запобігти цим фактам можна тільки регулярно обстежуючи та слідкуючи за технічним станом обладнання.
За інформацією керівника прес-служби управління Держгірпромнагляду в області Сергія Лизанчука, відповідно до нормативно-правових актів на ЖЕО та інші комунальні підприємства покладені відповідні функції щодо належного та безпечного утримання житлового фонду. Однак зрушення малопомітні.
Основні порушення у їх роботі стосуються несвоєчасного отримання дозволів Держгірпромнагляду на право проведення робіт підвищеної небезпеки при обстеженні, ремонті, прочищенні димових і вентиляційних каналів та відсутності контролю за якістю ремонту. Крім цього, у ЖЕКах немає спеціалістів з питань газопостачання, димовідведення і вентиляції, підприємства не забезпечені обладнанням для перевірки кратності повітрообміну та виміру величини тяги.
Встановлено, що в області не отримали відповідних дозволів 5 ЖЕО, 16 ЖБК, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків «Злагода 2005», «Бистриця», ПП «ЖЕО Пасічна», 6 ЖЕО у Калуші, 2 у Коломиї, комунальні підприємства «Тисмениця» та «Надвірнянський житловик». Відсутні такі документи і в Рожнятівському, Брошнівському та Вигодському комбінатах комунальних підприємств.
Торік в області сталося 15 нещасних випадків, пов’язаних з використанням газу в побуті. Обстежуючи житлові будинки, фахівці неодноразово констатували, що сітки димветканалів засмічені. У лютому поточного року у ванній кімнаті в селищі Делятин отруївся чадним газом пенсіонер. З помешкання було вилучено газову колонку. Причиною нещасного випадку, ймовірно, стало порушення правил безпеки під час користування нею при закритому вентиляційному каналі.
Отже, виникнення подібних випадків найчастіше трапляється через неякісне та несвоєчасне технічне обслуговування газового обладнання, а нерідко й халатність господарів.
На сьогодні в Україні проблемами технічного стану та утримання димовентканалів опікується декілька установ, але жодна з цих організацій не має повноважень для достатнього контролю цього питання. За таких умов важливим кроком щодо вирішення проблеми була б розробка національного стандарту України «Димохідні системи житлових та громадських будинків» з урахуванням світового досвіду.
15