Кореспондент «Фіртки» задав традиційні ШІСТЬ ПИТАНЬ політологу Василю Кедику.
1. Новий Уряд - яким він буде?
Квотний принцип розподілу урядових посад зберігається. Це політичний реалізм на противагу заперечення цього принципу у Протоколі про утворення коаліції. Останнє є прагненням показати громадськості процес створення коаліції прозорим та демократичним. Саме тому цей документ швидко потрапив у ЗМІ. Вірогідно, розподіл посад в уряді відбудеться за наступним принципом: фінансово-економічний та бюджетоутворюючий сегменти виконавчого органу отримає Народний фронт. Президент ж залишить за собою силовий блок, до якого крім Міністра оборони традиційно належать президентські посади: голови РНБО, очільника СБУ та Генпрокуратури. Також президентська квота - це голова зовнішньополітичного відомства. Урядовими посадами від Блоку Петра Порошенка, думаю, також будуть посади Віце-прем’єра з питань регіонального розвитку та ЖКГ, Міністри соціальної політики, молоді та спорту, інфраструктури. «Самопоміч» швидше за все отримає посади керівників міністерств гуманітарного профілю, а також посади Міністра аграрної політики та екології і природних ресурсів. Однак можуть буде деякі зміни, якщо до коаліції приєднається «Батьківщина» і радикали Ляшка. Це буде уряд, який базуватиметься на взаємостримуванні політичних апетитів його творців та суспільно-політичній доцільності реалізовувати реформи.
2. Як впливає/вплине падіння гривні на рейтинг президента?
Важливо, щоб Нацбанк як регулятор дав впевненість громадянам у правильності дій щодо курсу національної валюти. Якщо цього не станеться, впродовж тижня – півтора Президент, вірогідно, буде змушений звільнити Голову Нацбанку Валерію Гонтарєву.
3. Для чого у ВР пройшов Опозиційний Блок і яку роль відігравтиме у її роботі?
Опозиційний блок навряд чи стане конструктивною опозицію здатною на альтернативу курсу влади. Ми не отримаємо у парламенті цілісної опозиції. Депутати від цієї фракції в основному займатимуться лобізмом бізнес-інтересів.
4. Непрохід "Свободи" до Парламенту: причини та наслідки
На електоральному полі «Свободи» з’явився сильний гравець – «Правий сектор», який забрав частину голосів цієї політсили. Ставши парламентською силою та взявши курс на здобуття більшої електоральної популярності за межами Галичини, «Свобода» на цих виборах втратила саму Галичину. Ця поразка є симптоматичною, однак не фатальною як, скажімо, програш «Громадянської позиції» Гриценка. Думаю, «Свобода» матиме представництво в радах після чергових місцевих виборів, яке, втім, скоротиться. Скажімо, на цих парламентських виборах за «Свободу» проголосувало майже 11% виборців - мешканців Івано-Франківська. Тож, думаю, «Свобода» матиме 8 -10 депутатів в наступній міській раді.
5. Що потрібно зробити Порошенку для того, щоб Європа та США почали реально допомагати в боротьбі з агресором?
Курс Президента має бути чіткий та зрозумілий Заходу. Крім питань оборони та захисту від Росії є ще соціальні проблеми, які також складова безпеки, соціально-економічної безпеки України. Скажімо, до кінця листопада в Україні перебуває чергова місія МВФ. Попри те, що тактично вдалося вирішити проблему газу, нам потрібно отримати наступний транш від МВФ. Стрімко падає ціна на нафту, бюджетоутворюючого складника для Російської Федерації. З врахуванням міжнародних фінансових санкцій та відтоку інвестицій з економіки країни Росія сьогодні нагадує пораненого звіра, поведінка якого з кожним місяцем ставатиме дедалі непрогнозованішою. Тому безпека України – це також безпека Заходу.
6. Місцеві вибори - прогноз з проекцією на вибори у ВР?
Країна не може жити перманентним виборчим процесом. Окрім того, вибори – це кошти з бюджету. Думаю, місцеві вибори доцільно провести восени наступного року. Загалом, місцеві вибори повторюють електоральну географію попередньої парламентської кампанії. Партійні гравці будуть ті самі. Адже постмайданний період створення нових партій, зумовлений суспільним запитом, масових, а не диванних партпроектів, закривається.