Сирітство у головах (з розмов епохи долара по двадцять сім)

 

/data/blog/97942/91163a1985f6ef489b6cf66639c85d1e.jpg

 

«Знову в нас репресії», - каже голова-гарбуз, що сидить напроти мене. Голова-гарбуз вже випила триста п’ятдесят самогону плюс триста магазинної, розчервонілась і сильно захотіла бла-бла-бла про політику. Я дивлюся на сиву парость, що стирчить з носа голови-гарбуза й собі міркую: відразу послати ту голову до ясностоячої нефритової вежі, чи, може, ще трошки потеревенити.

 

Якби я також мішав домашню з казьонною, то перше бажання перемогло б. Однозначно. Але я принципово не зраджую буряківці й тим зберігаю потенціал для розумових штурмів. Принаймні, потенціал для штурму мишачих нор політології.

 

«Маєш з того тішитись, - кажу голові-гарбузові. – Як писав класик: артілєрія б’є па сваїм».

 

«Чому тут тішитись, - голова-гарбуз починає мутувати в голову-бурячок, – коли мене, дипломованого теплотехніка, мають за тєрпілу?»

«Бачиш, друже-бобер, - кажу я, - Є такі, що їх в купі трима лише одяг. Як писав інший класик: упливая в бєсцвєтном пальто, ч’ї застьожкі адні і спасалі тєбя ат распада. А тепер уяви собі такий народ, якого тримають в купі лише репресії або ж окупація. Які небудь репресії, будь-яка окупація – справжні, мальовані, примарені – не впирається. Забери в нього те грьобане пальто й він розповзеться усіма можливими партіями, хуторами та каптьорками, і ніякому месії в купі з байденами та всім прогресивним людством його потім вже не зібрати».
«Брехня! – не погоджується голова-бурячок. – Маємо самобутню внутрішню силу, що веде до єднання держави».
«А чи має та самобутня внутрішня сила самобутнє внутрішнє бабло?» – запитую.
«А при чому тут бабло?» - не розуміє голова дипломованого теплотехніка.

«А при тому, що будь-яка держава в наш час є лише прокладкою між фінансовими потоками й тими, кого поставили здоювати тєрпіл. Якщо ж потоки висохнуть, то прокладка спочатку здере з тєрпіл останню шкуру, а потім самоліквідується. Дояри писатимуть мемуари, а онучата голі обдертих тєрпіл їх читатимуть. У кращому випадку – в еміграції».

Голова дивиться на мене й нічого не каже. Мовчить, дується, вуха в неї червоніють. Голова не може погодитись з таким визначенням держави. Багато років його вчили вимовляти слово «держава» шанобливо, ледь не з наснаженим придихом. ДЕРЖАВА. Голова-овоч ніколи, за жодних обставин, не погодиться, що за цим словом не стоїть нічого сакрального та вівтарного. А стоїть лише купка найнятих чиновників, яких треба щоденно лупити по щупальцях.

Тут щось клацає у зомбоящику, що висить на стіні, і з нього прорізається звук. Голова парламентарія з бе-пе-пе віща звідти на всю кухню і частину коридору:

«Аналізуючи загальну ситуацію в Україні, мусимо сказати: країну і людей роздирають демони страху…»
«Ги! – каже голова-бурячок, що знов повертається до гарбузової аватари. – Теж мені, демонознавець знайшовся!»
А голова в зомбоящику провадить далі своє:

«…Страху безробіття і жебрацтва. Страху посилення путінської агресії. Страху імпотенції влади на місцях і в центрі…»
«Імпотенції… в центрі…», - якось безнадійно повторює голова-овоч.
Тим часом голова в зомбоящику продовжує з патріотичним тремтінням в голосі:
«…У цей важкий час відповідальні політики мають зробити дві головні речі. По-перше, зміцнювати державні інституції. По-друге, діяти в напрямку відновлення територіальної цілісності України, її європейської інтеграції, сприяти її економічному зростанню».
«Шо він таке каже? - напружується голова-овоч. – Діяти? У напрямку? Як то можна діяти в напрямку?»
«Він каже, - подаю я власну вільну інтерпретацію, - що ті з відповідальних політиків, котрі біля корита у другій і третій чергах, по-перше, не повинні заважати спокійно і вдумливо харчуватися тим відповідальним політикам, які у першій черзі, а по-друге не штовхатись й не розхитувати корита, бо в ньому не так вже й багато їдла. І, якщо вихлюпнеться, то на всіх відповідальних з їхніми родичами та приятелями вже може й не вистачити».

«Вихлюпнеться?» - й далі губиться голова-овоч.
«Я про перевибори парламенту».
«Та то до с…» - хнюпиться голова й прикладається до чарки.
«Яка розумная цьому альтернатива», - знов цитую.
«Але ж люди з кожним днем бідніють! - раптом підстрибує голова-овоч, вересканить – Так не буде! Народ підніметься, ми їх усіх знесемо!..»
«…й дядька з вилами поставите на гетьмана».
«А шо? Нехай би й дядька з вилами. Він біду знав».
«Це точно», - погоджуюсь я й собі закидую п’ятдесят.
«Якщо ти про те, - коситься на мене голова-овоч, - то нема в тому його вини. Бо він був сиротою, з бідної родини. І мусив таке робити, аби у люди вийти».
«Та ж я не про сиріт, друже-бобер, я про альтернативу».
«Вона буде, люди знайдуться».
«Сироти?»
«Й сироти теж».
«А гроші?» - нагадую.
«Не все робиться за гроші», - голова-овоч сумно дивиться на магазинну пляшку, де у фінальній краплині оковитої самотньо і сиротинно мокне блідий перчик.
«Звісно, - десь глибоко-глибоко усередині я цій голові співчуваю. - Дещо виходить за щирим коханням».
«Знущаєшся?»
«Та ні. Згадую, як ще один класик писав: під склепінням цих тлінних небес можлива іще перемога.

 

Я киваю та підливаю голові зі свого келішка. Голова додає до мого бонусу блідого перчика. Й ми випиваємо за те світле майбутнє, у якому, навіть за відсутності самобутніх грошей, щире кохання перемагатиме якщо не демонів, то, хоча б, імпотенцію на місцях і, особливо, в центрі.

 

Володимир Єшкілєв


Коментарі (2)

Sergei Vorontsov 2016.02.09, 11:39
Браво, Володя. Ти і Бойченко найкращі зараз. Бо з інших наших письменників(від Андруховича починаючи) не публіцисти, а посібники по комплексам ботанів та страусів, що бются головою об бетон
Sergei Vorontsov 2016.02.09, 11:54
Браво, Володя. Ти і Бойченко найкращі зараз. Бо з інших наших письменників(від Андруховича починаючи) не публіцисти, а посібники по комплексам ботанів та страусів, що бются головою об бетон
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1008 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

842
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1659
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2285
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4272 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3268

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

252

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

487

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

433

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

895
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8013
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

672
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

712
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1127
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

711
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6298
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1785
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

235
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

271
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1602
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

799 1