Сирітство у головах (з розмов епохи долара по двадцять сім)

 

/data/blog/97942/91163a1985f6ef489b6cf66639c85d1e.jpg

 

«Знову в нас репресії», - каже голова-гарбуз, що сидить напроти мене. Голова-гарбуз вже випила триста п’ятдесят самогону плюс триста магазинної, розчервонілась і сильно захотіла бла-бла-бла про політику. Я дивлюся на сиву парость, що стирчить з носа голови-гарбуза й собі міркую: відразу послати ту голову до ясностоячої нефритової вежі, чи, може, ще трошки потеревенити.

 

Якби я також мішав домашню з казьонною, то перше бажання перемогло б. Однозначно. Але я принципово не зраджую буряківці й тим зберігаю потенціал для розумових штурмів. Принаймні, потенціал для штурму мишачих нор політології.

 

«Маєш з того тішитись, - кажу голові-гарбузові. – Як писав класик: артілєрія б’є па сваїм».

 

«Чому тут тішитись, - голова-гарбуз починає мутувати в голову-бурячок, – коли мене, дипломованого теплотехніка, мають за тєрпілу?»

«Бачиш, друже-бобер, - кажу я, - Є такі, що їх в купі трима лише одяг. Як писав інший класик: упливая в бєсцвєтном пальто, ч’ї застьожкі адні і спасалі тєбя ат распада. А тепер уяви собі такий народ, якого тримають в купі лише репресії або ж окупація. Які небудь репресії, будь-яка окупація – справжні, мальовані, примарені – не впирається. Забери в нього те грьобане пальто й він розповзеться усіма можливими партіями, хуторами та каптьорками, і ніякому месії в купі з байденами та всім прогресивним людством його потім вже не зібрати».
«Брехня! – не погоджується голова-бурячок. – Маємо самобутню внутрішню силу, що веде до єднання держави».
«А чи має та самобутня внутрішня сила самобутнє внутрішнє бабло?» – запитую.
«А при чому тут бабло?» - не розуміє голова дипломованого теплотехніка.

«А при тому, що будь-яка держава в наш час є лише прокладкою між фінансовими потоками й тими, кого поставили здоювати тєрпіл. Якщо ж потоки висохнуть, то прокладка спочатку здере з тєрпіл останню шкуру, а потім самоліквідується. Дояри писатимуть мемуари, а онучата голі обдертих тєрпіл їх читатимуть. У кращому випадку – в еміграції».

Голова дивиться на мене й нічого не каже. Мовчить, дується, вуха в неї червоніють. Голова не може погодитись з таким визначенням держави. Багато років його вчили вимовляти слово «держава» шанобливо, ледь не з наснаженим придихом. ДЕРЖАВА. Голова-овоч ніколи, за жодних обставин, не погодиться, що за цим словом не стоїть нічого сакрального та вівтарного. А стоїть лише купка найнятих чиновників, яких треба щоденно лупити по щупальцях.

Тут щось клацає у зомбоящику, що висить на стіні, і з нього прорізається звук. Голова парламентарія з бе-пе-пе віща звідти на всю кухню і частину коридору:

«Аналізуючи загальну ситуацію в Україні, мусимо сказати: країну і людей роздирають демони страху…»
«Ги! – каже голова-бурячок, що знов повертається до гарбузової аватари. – Теж мені, демонознавець знайшовся!»
А голова в зомбоящику провадить далі своє:

«…Страху безробіття і жебрацтва. Страху посилення путінської агресії. Страху імпотенції влади на місцях і в центрі…»
«Імпотенції… в центрі…», - якось безнадійно повторює голова-овоч.
Тим часом голова в зомбоящику продовжує з патріотичним тремтінням в голосі:
«…У цей важкий час відповідальні політики мають зробити дві головні речі. По-перше, зміцнювати державні інституції. По-друге, діяти в напрямку відновлення територіальної цілісності України, її європейської інтеграції, сприяти її економічному зростанню».
«Шо він таке каже? - напружується голова-овоч. – Діяти? У напрямку? Як то можна діяти в напрямку?»
«Він каже, - подаю я власну вільну інтерпретацію, - що ті з відповідальних політиків, котрі біля корита у другій і третій чергах, по-перше, не повинні заважати спокійно і вдумливо харчуватися тим відповідальним політикам, які у першій черзі, а по-друге не штовхатись й не розхитувати корита, бо в ньому не так вже й багато їдла. І, якщо вихлюпнеться, то на всіх відповідальних з їхніми родичами та приятелями вже може й не вистачити».

«Вихлюпнеться?» - й далі губиться голова-овоч.
«Я про перевибори парламенту».
«Та то до с…» - хнюпиться голова й прикладається до чарки.
«Яка розумная цьому альтернатива», - знов цитую.
«Але ж люди з кожним днем бідніють! - раптом підстрибує голова-овоч, вересканить – Так не буде! Народ підніметься, ми їх усіх знесемо!..»
«…й дядька з вилами поставите на гетьмана».
«А шо? Нехай би й дядька з вилами. Він біду знав».
«Це точно», - погоджуюсь я й собі закидую п’ятдесят.
«Якщо ти про те, - коситься на мене голова-овоч, - то нема в тому його вини. Бо він був сиротою, з бідної родини. І мусив таке робити, аби у люди вийти».
«Та ж я не про сиріт, друже-бобер, я про альтернативу».
«Вона буде, люди знайдуться».
«Сироти?»
«Й сироти теж».
«А гроші?» - нагадую.
«Не все робиться за гроші», - голова-овоч сумно дивиться на магазинну пляшку, де у фінальній краплині оковитої самотньо і сиротинно мокне блідий перчик.
«Звісно, - десь глибоко-глибоко усередині я цій голові співчуваю. - Дещо виходить за щирим коханням».
«Знущаєшся?»
«Та ні. Згадую, як ще один класик писав: під склепінням цих тлінних небес можлива іще перемога.

 

Я киваю та підливаю голові зі свого келішка. Голова додає до мого бонусу блідого перчика. Й ми випиваємо за те світле майбутнє, у якому, навіть за відсутності самобутніх грошей, щире кохання перемагатиме якщо не демонів, то, хоча б, імпотенцію на місцях і, особливо, в центрі.

 

Володимир Єшкілєв


Коментарі (2)

Sergei Vorontsov 2016.02.09, 11:39
Браво, Володя. Ти і Бойченко найкращі зараз. Бо з інших наших письменників(від Андруховича починаючи) не публіцисти, а посібники по комплексам ботанів та страусів, що бются головою об бетон
Sergei Vorontsov 2016.02.09, 11:54
Браво, Володя. Ти і Бойченко найкращі зараз. Бо з інших наших письменників(від Андруховича починаючи) не публіцисти, а посібники по комплексам ботанів та страусів, що бются головою об бетон
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1207
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2522
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2111
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2169
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6546 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2453 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

336

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1147

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1282

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1401
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

278
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

585
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2062
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26512
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

554
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10465 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8011
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

534
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

403
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

545
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

623
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1584