Сирітство у головах (з розмов епохи долара по двадцять сім)

 

/data/blog/97942/91163a1985f6ef489b6cf66639c85d1e.jpg

 

«Знову в нас репресії», - каже голова-гарбуз, що сидить напроти мене. Голова-гарбуз вже випила триста п’ятдесят самогону плюс триста магазинної, розчервонілась і сильно захотіла бла-бла-бла про політику. Я дивлюся на сиву парость, що стирчить з носа голови-гарбуза й собі міркую: відразу послати ту голову до ясностоячої нефритової вежі, чи, може, ще трошки потеревенити.

 

Якби я також мішав домашню з казьонною, то перше бажання перемогло б. Однозначно. Але я принципово не зраджую буряківці й тим зберігаю потенціал для розумових штурмів. Принаймні, потенціал для штурму мишачих нор політології.

 

«Маєш з того тішитись, - кажу голові-гарбузові. – Як писав класик: артілєрія б’є па сваїм».

 

«Чому тут тішитись, - голова-гарбуз починає мутувати в голову-бурячок, – коли мене, дипломованого теплотехніка, мають за тєрпілу?»

«Бачиш, друже-бобер, - кажу я, - Є такі, що їх в купі трима лише одяг. Як писав інший класик: упливая в бєсцвєтном пальто, ч’ї застьожкі адні і спасалі тєбя ат распада. А тепер уяви собі такий народ, якого тримають в купі лише репресії або ж окупація. Які небудь репресії, будь-яка окупація – справжні, мальовані, примарені – не впирається. Забери в нього те грьобане пальто й він розповзеться усіма можливими партіями, хуторами та каптьорками, і ніякому месії в купі з байденами та всім прогресивним людством його потім вже не зібрати».
«Брехня! – не погоджується голова-бурячок. – Маємо самобутню внутрішню силу, що веде до єднання держави».
«А чи має та самобутня внутрішня сила самобутнє внутрішнє бабло?» – запитую.
«А при чому тут бабло?» - не розуміє голова дипломованого теплотехніка.

«А при тому, що будь-яка держава в наш час є лише прокладкою між фінансовими потоками й тими, кого поставили здоювати тєрпіл. Якщо ж потоки висохнуть, то прокладка спочатку здере з тєрпіл останню шкуру, а потім самоліквідується. Дояри писатимуть мемуари, а онучата голі обдертих тєрпіл їх читатимуть. У кращому випадку – в еміграції».

Голова дивиться на мене й нічого не каже. Мовчить, дується, вуха в неї червоніють. Голова не може погодитись з таким визначенням держави. Багато років його вчили вимовляти слово «держава» шанобливо, ледь не з наснаженим придихом. ДЕРЖАВА. Голова-овоч ніколи, за жодних обставин, не погодиться, що за цим словом не стоїть нічого сакрального та вівтарного. А стоїть лише купка найнятих чиновників, яких треба щоденно лупити по щупальцях.

Тут щось клацає у зомбоящику, що висить на стіні, і з нього прорізається звук. Голова парламентарія з бе-пе-пе віща звідти на всю кухню і частину коридору:

«Аналізуючи загальну ситуацію в Україні, мусимо сказати: країну і людей роздирають демони страху…»
«Ги! – каже голова-бурячок, що знов повертається до гарбузової аватари. – Теж мені, демонознавець знайшовся!»
А голова в зомбоящику провадить далі своє:

«…Страху безробіття і жебрацтва. Страху посилення путінської агресії. Страху імпотенції влади на місцях і в центрі…»
«Імпотенції… в центрі…», - якось безнадійно повторює голова-овоч.
Тим часом голова в зомбоящику продовжує з патріотичним тремтінням в голосі:
«…У цей важкий час відповідальні політики мають зробити дві головні речі. По-перше, зміцнювати державні інституції. По-друге, діяти в напрямку відновлення територіальної цілісності України, її європейської інтеграції, сприяти її економічному зростанню».
«Шо він таке каже? - напружується голова-овоч. – Діяти? У напрямку? Як то можна діяти в напрямку?»
«Він каже, - подаю я власну вільну інтерпретацію, - що ті з відповідальних політиків, котрі біля корита у другій і третій чергах, по-перше, не повинні заважати спокійно і вдумливо харчуватися тим відповідальним політикам, які у першій черзі, а по-друге не штовхатись й не розхитувати корита, бо в ньому не так вже й багато їдла. І, якщо вихлюпнеться, то на всіх відповідальних з їхніми родичами та приятелями вже може й не вистачити».

«Вихлюпнеться?» - й далі губиться голова-овоч.
«Я про перевибори парламенту».
«Та то до с…» - хнюпиться голова й прикладається до чарки.
«Яка розумная цьому альтернатива», - знов цитую.
«Але ж люди з кожним днем бідніють! - раптом підстрибує голова-овоч, вересканить – Так не буде! Народ підніметься, ми їх усіх знесемо!..»
«…й дядька з вилами поставите на гетьмана».
«А шо? Нехай би й дядька з вилами. Він біду знав».
«Це точно», - погоджуюсь я й собі закидую п’ятдесят.
«Якщо ти про те, - коситься на мене голова-овоч, - то нема в тому його вини. Бо він був сиротою, з бідної родини. І мусив таке робити, аби у люди вийти».
«Та ж я не про сиріт, друже-бобер, я про альтернативу».
«Вона буде, люди знайдуться».
«Сироти?»
«Й сироти теж».
«А гроші?» - нагадую.
«Не все робиться за гроші», - голова-овоч сумно дивиться на магазинну пляшку, де у фінальній краплині оковитої самотньо і сиротинно мокне блідий перчик.
«Звісно, - десь глибоко-глибоко усередині я цій голові співчуваю. - Дещо виходить за щирим коханням».
«Знущаєшся?»
«Та ні. Згадую, як ще один класик писав: під склепінням цих тлінних небес можлива іще перемога.

 

Я киваю та підливаю голові зі свого келішка. Голова додає до мого бонусу блідого перчика. Й ми випиваємо за те світле майбутнє, у якому, навіть за відсутності самобутніх грошей, щире кохання перемагатиме якщо не демонів, то, хоча б, імпотенцію на місцях і, особливо, в центрі.

 

Володимир Єшкілєв


Коментарі (2)

Sergei Vorontsov 2016.02.09, 11:39
Браво, Володя. Ти і Бойченко найкращі зараз. Бо з інших наших письменників(від Андруховича починаючи) не публіцисти, а посібники по комплексам ботанів та страусів, що бются головою об бетон
Sergei Vorontsov 2016.02.09, 11:54
Браво, Володя. Ти і Бойченко найкращі зараз. Бо з інших наших письменників(від Андруховича починаючи) не публіцисти, а посібники по комплексам ботанів та страусів, що бются головою об бетон
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3654
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2072

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

189

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2