«Сірі кардинали» української політики. Хто очолював Адміністрацію Президента (інфографіка)

 

 

Голова Адміністрації Президента – посада з обмеженими адміністративними функціями, проте з надзвичайно широким політичним впливом.

 

Людина, що офіційно лише керує офісом Президента, насправді є однією з найближчих його довірених осіб. Як сталося, що посада глави АП набула такого значення? Цей процес спробувало продемонструвати у своїй інфографіці «Слово і Діло».

 

Першим секретарем АПУ (так за часів президентства Леоніда Кравчука називалася ця посада) був Микола Хоменко. Його повноваження тоді визначалися так: «Глава Адміністрації Президента України здійснює загальне керівництво Адміністрацією, координує діяльність усіх її структурних підрозділів, постійних представників Президента України, розподіляє обов'язки між Першими заступниками та заступниками Глави Адміністрації, затверджує положення про структурні підрозділи Адміністрації».

 

 

Першою по-справжньому одіозною персоною на цій посаді став Дмитро Табачник, котрий очолював АПУ за часів президентства Кучми (з 1994 по 1996 рік). Саме йому вдалося перетворити цю посаду на одну з найвпливовіших у країні, сконцентрувати у своїх руках право на «доступ до тіла» президента. У той період у народі побутували жарти про «ДімоКратію» та Кучму, що «працює президентом в адміністрації Табачника».

 

Ще один впливовий глава АП часів Кучми, Євген Кушнарьов, як подейкують, сприяв звільненню з посади прем’єра Павла Лазаренка і відкриттю проти нього кримінальної справи.

 

Увійшов в історію як впливовий політик і Володимир Литвин. Саме за час його роботи Адміністрація ветувала чимало законів, ініціювала Всеукраїнський референдум щодо розширення повноважень Глави держави, активно впливала на розклад сил у парламенті і т. д.

 

Не менших успіхів досяг і Віктор Медведчук, для якого робота на Кучму стала трампліном в українській політиці. Будучи непопулярним, але дуже впливовим політиком, йому й досі вдається бути потрібним будь-якій владі. А почалося все з того, що він, будучи главою АП, долучився до написання змін до Конституції, активно поширював «темники» для ЗМІ та закріпив проросійський курс у політиці країни (і як тут не згадатии його кумівство з Путіним?).Це не кажучи про вже згадуваний «доступ до тіла» президента.

 

 

До одіозних глав АП належить і Віктор Балога, котрий очолював Секретаріат Президента за Ющенка та став його політичною опорою. Потім були Віра Ульянченко, Сергій Льовочкін, Андрій Клюєв. Кожен із них відзначився чимось своїм (Ульянченко, по суті, керувала «Нашою Україною, Льовочкін лобіював інтереси підприємств, афілійованих із Фірташем, Клюєв відповідав за придушення протестів під час Євромайдану), проте всі вони користувалися практично необмеженою владою.

 

Основною ж функцією Бориса Ложкіна, як подейкують, було посередництво між Президентом та групами впливу в українській політиці.

 

Нагадаємо, 29 серпня головою Адміністрації Президента був призначений Ігор Райнін. До цього моменту він очолював Харківську обласну державну адміністрацію. На цій посаді Райнін став найуспішнішим губернатором України, виконавши 80% власних обіцянок.


03.09.2016 1107 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2502
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1174
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1105
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2286
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3727
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2703 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

964

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

822

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

773

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

733
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10451
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1302
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

333
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5447
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1159
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2952
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

538
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

396 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

835
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

724
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

775