Син антиквара. (Музей-квартира Параджанова в Єревані. Подорожні записки) (фото)

 

 

Великі особистості важкі у сприйнятті. Спогади про них зазвичай впираються в масштаб того, хто згадує. До відвідин музею-квартири в Єревані моє сприйняття Параджанова знаходилось під пресом цього парадоксу. Образ Майстра не складався в єдине ціле, його твори та «фронтальні» біографічні історії (скоріше – анекдоти) нагадували ті параджанівські колажі, де уламки битого посуду перетворюються на горельєфи фантастичних рибин.

 

Музей надав образу цілісності. З кольорового мороку спекуляцій виникла несуперечлива постать. Син тифліського антиквара Йосифа побудував свій світ. Антикварний. У ньому й відреставровані  тіні забутих предків і згаслі містичні світильники древніх поетів Сходу стали частиною колекції. Разом з фрагментами іконостасів, капелюхами старих акторів і викопним мереживом, що пережило епоху театральних виїздів, сюртуків і циліндрів.

 

Вплив Параджанова на сучасне мистецтво пострадянської території більший, аніж здається на перший погляд. Можливо, причина у тому, що він здобувся на яскраво приватну ситуацію постмодернізму. Там, де всі цитували, вправляючись у наслідуванні загального місця культури, син антиквара збирав згасаючу красу мотлоху і повертав їй буттєвість. Він був магом і Майстром, тому у його руках мертва краса знову будила фантазії і народжувала спокуси. Знову ставала чуттєвою силою. З відродженої і переробленої на власний смак краси Параджанов творив фільми і колекції. Живі актори і спостережники лише обумовлювали їх існування. Тому мистецтво, що вийшло з рук нащадка антиквара таке тривке.

 

А ще – з вікон музею Параджанова можна побачити Арарат.  Гору Сили, до якої батько Хама пришвартував свій Ковчег. В ньому також мешкала колекція.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

540
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

801
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

564
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5485
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1463
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1343

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

400

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1221

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1060

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

975
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

294
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10666
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

370
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

639
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5685
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1454
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

348
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

250
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

601 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1039
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

903