Шкіра помилок не пробачає: Юрій Порох про черес для «Kalush Orchestra», мистецтво та майстерність (ФОТО)

Журналістка Фіртки завітала на Косівщину до майстерні Юрія Пороха, щоб дізнатись, якими інструментами користується в роботі митець, який виготовив черес для сопілкаря «Kalush Orchestra»,  що ще творить зі шкіри, а також загалом про натхнення, роботу та життя. 

Косівчанин Юрій Порох - завідувач навчальної лабораторії кафедри «Дизайну» Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв за фахом є  дизайнером художніх виробів зі шкіри.  

Уже понад десятиліття чоловік професійно займається художньою обробкою шкіри. Скорняжною справою Юрій захопився ще у дитинстві, коли з мамою вперше завітав до її знайомих в майстерню.

«В тій майстерні все й почалось, я спробував свої сили й зламав свій перший пробійник», — пригадує митець.

Зараз же в доробку Юрія незліченна кількість виробів зі шкіри, які демонструють не лише на Косівщині, ба більше - працею митця захоплюються поціновувачі по всьому світу.

У майстерні Юрія «яблуку ніде впасти». В одному приміщенні знаходиться безліч знарядь праці: молотки, колодки, ножі, різноманітні обценьки, лещата, дратва, віск, смола, різноманітні коробки з металевою фурнітурою, дошки для розкрою шкіри, нитки усіляких кольорів, фарби, олівці, пензлі, підрамники, ґудзики найдивніших форм, ножиці, пробійники, швейні машинки, голки різної величини, наперстки та ще багато іншого. 

Майстер розповідає про інструмент, з якого все почалося – це пробійник. За його допомогою у шкірі створюють отвори. Інструмент дуже специфічний - його доводиться викувати з якісної сталі, щоб він витримував навантаження. Як наголошує Юрій, у виробі іноді потрібно пробивати багато отворів. Особливо часто використовується в техніці «ажур».

«Він являє собою стальний стержень з отвором та загостреним кінчиком. Щоб отримати отвір, його потрібно прикласти до матеріалу, в якому ви хочете зробити отвір, і завдати удару.

Зараз його можна придбати, натомість колись його виготовляли самі майстри, або звертались до того, хто це вміє робити», — пояснює косівчанин.

Свій виріб, майстер може виготовити за годину, або й кілька місяців, все залежить, від складності, техніки виконання та методу декорування. До слова, навіть деяку фурнітуру для оздоблення своїх виробів митець виготовляє власноруч.  

«Процес виготовлення гуцульського поясу зовсім непростий, навіть із сьогоднішніми технологіями, бо шкіра помилок не пробачає», — зізнається Юрій.

Косівчанин розповідає, що техніку виготовлення своїх поясів гуцули  запозичили, а сам черес створювали, насамперед,  для підтримки хребта, бо важко працювали з камінням та  деревом.

Такий пояс полегшував чоловікам роботу і підтримував хребет, а також використовувався нашими предками в давнину, як аналог сучасного бронежилету.

Юрій Порох пояснює, що черес виготовляли із товстої волячої шкіри, складеної навпіл, товщиною чотири міліметри. Після її затвердіння пояс неможливо проколоти звичайним ножем, чи пробити тогочасною зброєю.

А ще, пояс слугував і як елемент святкового вбрання. Деякі різновиди одягали виключно на свята, не використовували в повсякденній роботі. Пояси були кольоровими, їх дорого прикрашали, ба більше, іноді навіть й дорогоцінними металами (латунь, мідь, мельхіор бакунт, срібні монети, ланцюжки для годинника та протички для люльки). Чим більше на поясі пряжок, тим він ширший та дорожче виглядає.

"Заможна людина завдяки поясу могла підкреслити свій статус", - пояснює майстер.

Мабуть, одна з найвідоміших робіт майстра - це гуцульський традиційний пояс-черес для виступу сопілкаря гурту «Kalush Orchestra». Митець розповідає, що свого часу співпрацював з етноґрафинею Роксоляною Шимчук. Саме вона звернулась до майстра з непростим замовленням.

«Вона зателефонувала до мене. Пояснила всі деталі та повідомила, що час на виготовлення обмежений. Я подумав дві-три години й вирішив йти працювати, бо зрозумів, зараз непростий час і я хотів бути частиною презентації України та її культури.

Ми працювали без примірок, мені надіслали приблизні розміри. Зізнаюсь, було дуже складно, адже в такі короткі терміни я не працюю.

Неодноразово відмовляв людям, які хотіли замовити виріб «на вчора», тобто в неприпустимі для його виготовлення терміни.

Під час виготовлення гуцульського поясу для Тимофія я декілька останніх ночей не спав», — пригадує Юрій.

Ринок збуту робіт Юрія географічно не прив'язаний лише до України. Іноді через знайомих та соцмережі роботи виїжджають за кордон: у Німеччину, Францію, Італію, Швецію, Норвегію, США та Канаду. Не зупиняє поціновувачів художніх виробів зі шкіри й дороговартісне доставлення.

Проте, здебільшого гуцульські речі (пояси, череси) замовляють місцеві мешканці -  з навколишніх міст та сіл, які знають традиції й історію та прагнуть їх зберегти.

Щодо череса, то його замовляють не лише прикарпатці. До прикладу, майстер розповідає про одне з останніх замовлень, що виявилось незвичайним, бо це був червоний черес зі срібною фурнітурою, що непритаманне для нашої місцевості.

«Замовник хотів виділитися серед інших, і йому це вдалося, адже він тепер має унікальний виріб, стилю та кольору якого немає не тільки в Україні, а й у світі, та ще й зі срібною фурнітурою», — продовжує Юрій.

Також Юрій виготовляє різноманітні гаманці, сумки, ремені, наплічники, обкладинки для документів, чохли для ножів та сокир. 

Натхнення для своїх робіт Юрій Порох знаходить у горах та природі, а також від коханої дружини-мисткині та їхнього синочка. Зізнається, що намагається зберегти в пам'яті побачені моменти й відразу ж в уяві "приміряє" їх на свої вироби, іноді навіть дивлячись фільм чи мультфільм.

В умовах сьогодення Юрій Порох чим може допомагає ЗСУ. Чоловік волонтерив: шив підсумки (аптечки), а також виготовляв шкіряні чохли на ножі та й загалом, намагається робити все, що його попросять військові.

Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Використовує срібло, мідь, латунь: прикарпатець виготовляє вироби з цінних металів (ФОТО)

Використовують природні барвники: на Гуцульщині фарбують тканину для маскувальних сіток (ФОТО)

Прикарпатський колекціонер збирає автентичні гуцульські вишиванки (ВІДЕО)

Франківська художниця творить картини з епоксидної смоли (ВІДЕО) 

Фотогалерея


Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3753 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1707

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269