"Щороку у світі завдяки щепленням вдається уникнути мільйонів смертей", — головний санлікар Прикарпаття Руслан Савчук

У Європі та світі у ці дні відзначають «Тиждень імунізації».

Про це розповів голова Правління Всеукраїнської асоціації фахівців з громадського здоров’я, генеральний директор Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб, головний державний санітарний лікар Прикарпаття Руслан Савчук, пише Фіртка з посиланням на Типовий Франківськ.


Чому на Вашу думку є важливим проведення тижня імунізації?


Щорічна ініціатива Європейської та Всесвітньої організації охорони здоров’я, які у 2025 році спільно об’єднали зусилля та з 21 квітня по 2 травня проводять тиждень імунізації під гаслами: «Імунізація для всіх - це реально» та «Вакцинація рятує. Подбай про себе та рідних – зробіть щеплення» має на меті підвищити обізнаність населення про важливість вакцинації.

До слова, щороку у світі завдяки щепленням вдається уникнути мільйонів смертей. Ми живемо в час, коли світ постійно стикається з новими епідеміями, а старі хвороби знову нагадують про себе. Кір, дифтерія, кашлюк — інфекції, які колись майже зникли, сьогодні знову реєструються в Україні. І причина цього це зниження рівня охоплення щепленнями. Імунізація — не просто медична процедура, а інвестиція в наше колективне здоров’я, у безпечне майбутнє дітей і дорослих.


Чи сьогодні існують виклики в проведенні вакцинації?


Так. Головний виклик це поширення недостовірної та необґрунтованої інформації щодо якості вакцин та шкоди від імунізації. Раджу використовувати дані з перевірених офіційних джерел. Україна отримує тільки ліцензовані (прекваліфіковані) вакцини, які використовують в цілому світі.

Вакцинація це не лише про медицину, а про довіру, про цінності, про турботу. І ми вдячні всім, хто підтримує нас у цій справі. Впродовж останніх років, попри значні виклики — війну, міграцію, перебої в доступі до медичних послуг — ми спостерігаємо поступове покращення охоплення щепленнями.

Наприклад, рівень вакцинації дітей першого року життя вакциною БЦЖ у 2024 році досяг 91,4%, тоді як у 2023-му — лише 81,4%. Це значний прогрес. Проте для формування колективного імунітету потрібні показники на рівні не менше 95%, і ми ще маємо над чим
працювати.


Що Ви можете порадити батькам, які сумніваються щодо вакцинації своїх дітей?


Імунізація — це наша спільна відповідальність. В Україні затверджений Національний календар щеплень відповідно до якого всі діти мають отримати 10 обов’язкових щеплень проти імунокерованих інфекцій. Сумлінні батьки повинні дотримуватися графіку щеплень, який рекомендований для дитини сімейним лікарем, педіатром чи імунологом. Не потрібно користуватися порадами соціальних мереж, людей, які не компетентні в питаннях вакцинації.

В першу чергу перевірте свій вакцинальний статус і статус вашої дитини. Якщо є пропущені щеплення — зверніться до свого лікаря. На сьогодні всі вакцини є в наявності.

І головне — пам’ятайте, зроблене щеплення вчасно сьогодні, може врятувати життя завтра.


Що порекомендуєте робити українцям, аби підтримувати і зберігати здоров'я?


Імунопрофілактика є потужним інструментом у боротьбі з інфекційними захворюваннями та має величезне значення для здоров’я кожної людини та суспільства в цілому. Підтримка та популяризація вакцинації є запорукою здоров’я та безпеки мешканців громад і створення колективного імунітету.

Профілактика через вакцинацію дасть змогу зберегти здоров’я нації, тому сьогодні медична спільнота повинна об’єднати свої зусилля довкола цього питання.

Це — спільна робота. Фахівці нашої установи інформують, проводимо просвітницькі кампанії, роз’яснювальну роботу в колективах, ЗМІ, під час проведення виїзних акцій «День здоров’я». Важливу роль в промоції здорового способу життя через вакцинацію відіграють сімейні лікарі, медичні сестри, вчителі, лідери громад.

Вакцинація — це не лише про медицину, це про довіру, про цінності, про турботу. І ми вдячні всім, хто підтримує нас у цій справі.

Тільки спільними зусиллями — ми зможемо створити здорове майбутнє для всієї країни.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Сезон кліщів: прикарпатцям пояснили, чим небезпечні укуси та як вберегтися

Якщо в одного з партнерів виявили інфекцію, чи потрібно лікувати іншого: консультує івано-франківська гінекологиня

Запобігання розповсюдженню африканської чуми: в Україні з вересня запровадять винагороди за виявлення загиблих кабанів


28.04.2025 294
Коментарі ()

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

890
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1823
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2026 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7406
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15147 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1998

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

181

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

939

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1014

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1801
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

197
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

579
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

818
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3065
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

823
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1880
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

915
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35060 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

405
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

550
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

878
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

782