Щорічний чек-ап для здоров’я жінки: як не помилитися?

Гайсенюк Оксана Василівна – лікар акушер гінеколог медичного центру Оксфорд Медікал Івано-Франківськ

Якщо раніше профілактичний огляд був новинкою, то зараз популярний термін «ЧЕК-АП» набирає обертів серед сучасних людей. Сформувати для себе базовий профогляд чи привести маму/бабусю для перевірки їх здоров’я – такі випадки стали доволі буденним явищем, що приємно вражає мене, як лікаря. За рахунок профоглядів ми можемо діагностувати доволі небезпечні захворювання на ранній стадії, коли проблема вирішується швидко і результативно.

Але, пацієнти часто припускаються важливої помилки – формують перелік обстежень самостійно, або піддаються впливу «акційних пропозицій», де зі знижкою проводять собі численні непотрібні дослідження. Як сформувати для себе дійсно інформативний ЧЕК-АП без непотрібних обстежень?

Пропоную вам невеличку шпаргалку, яка значно зекономить ваш час і ваші кошти.

Перший візит до лікаря

Перший візит до лікаря гінеколога – явище хвилююче і непізнанне. Часто жінки не знають, як підготуватися, і які обстеження необхідно здійснити. Зверніть увагу, що перший візит до гінеколога варто здійснити у будь-якому із цих випадків:

  • вам виповнилось 18 років;
  • ви почали вести статеве життя;
  • вас турбують гінекологічні симптоми (порушення менструальної функції, біль внизу живота, свербіж та печіння статевих органів, підозрілі виділення і тд).

Якщо є певні скарги – лікар формує список відповідних обстежень. Якщо огляд у гінеколога плановий, то основними обстеженнями будуть:

  • огляд на кріслі;
  • бімануальне дослідження;
  • відеокольпоскопія – обстеження шийки матки;
  • мікроскопія урогенітального мазка (CVU);
  • цитологічне дослідження мазка;
  • УЗД органів малого тазу;
  • УЗД молочних залоз;
  • УЗД щитоподібної залози
  • загальний аналіз крові;
  • загальний аналіз сечі.

Цього цілком достатньо для типової молодої жінки під час першого візиту до гінеколога і для подальшого щорічного чек-апу для жінок віком до 35 років. З приводу обстеження на сечостатеві інфекції, про що питають більшість пацієнток, – в першу чергу лікар мусить побачити результати урогенітального мазка. Якщо будуть відхилення (запальні зміни, кокова флора, високий рівень лейкоцитів) і відповідні скарги – лікар додатково призначить обстеження на специфічні сечостатеві інфекції.

Підготовка до вагітності

Планування вагітності – відповідальний крок для сучасних майбутніх батьків. Перш ніж планувати вагітність, жінці рекомендовано завітати на огляд до сімейного лікаря, кардіолога (+ЕКГ), офтальмолога, ЛОРа і, звісно ж, гінеколога. Базові обстеження:

  • огляд на кріслі;
  • бімануальне дослідження;
  • відеокольпоскопія – обстеження шийки матки;
  • мікроскопія урогенітального мазка (CVU);
  • цитологічне дослідження мазка, або ПАП-тест (рідинна цитологія);
  • УЗД органів малого тазу;
  • УЗД молочних залоз;
  • УЗД щитоподібної залози
  • загальний аналіз крові;
  • загальний аналіз сечі;
  • біохімія крові;
  • коагулограма;
  • TORCH-інфекції.

Не варто забувати й про чоловіків. Паралельно чоловіку рекомендовано відвідати уролога і пройти обстеження, призначені лікарем.

Планування вагітності варто починати за 3-6 місяців, з метою профілактичного прийому жінкою фолієвої кислоти та йоду у дозах, призначених лікарем.

Чек-ап для жінок 35+

Жінкам віком від 35 років необхідно додати до базових обстежень онкоскриніг, адже саме вік є одним із тих факторів, на який, на жаль, лікарі вплинути не можуть.

Онкоскринінг включає:

  • обстеження шийки матки – розширену відеокольпоскопію, ПАП-тест (рідинна цитологія) - щороку;
  • УЗД органів малого тазу трансвагінально - щороку;
  • УЗД щитоподібної залози - щороку;
  • мамографію - раз на 1-3 роки;
  • колоноскопію – раз на 1-5 років (залежно від спадкового анамнезу) починаючи із 40 років.

Мушу зауважити, що цих обстежень буде достатньо виключно за умови, якщо жінка не відмічає скарг з боку інших органів. При наявності скарг, ваш сімейний лікар сформує план відповідних обстежень.

Любі жінки, ваша турбота та відповідальне ставлення до свого здоров’я надихають нас, лікарів, надавати якісну медичну допомогу! Бережіть себе і не жалійте годину вільного часу на профогляд!

Партнерський матеріал


15.10.2023 673
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1425
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

419
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14367 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1659
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

938
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6298

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

705

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1528

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1333

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1219
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

573
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

723
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1634
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

653
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

943
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5989
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13962
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

327
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

619
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

545
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

860 2