Щорічний чек-ап для здоров’я жінки: як не помилитися?

Гайсенюк Оксана Василівна – лікар акушер гінеколог медичного центру Оксфорд Медікал Івано-Франківськ

Якщо раніше профілактичний огляд був новинкою, то зараз популярний термін «ЧЕК-АП» набирає обертів серед сучасних людей. Сформувати для себе базовий профогляд чи привести маму/бабусю для перевірки їх здоров’я – такі випадки стали доволі буденним явищем, що приємно вражає мене, як лікаря. За рахунок профоглядів ми можемо діагностувати доволі небезпечні захворювання на ранній стадії, коли проблема вирішується швидко і результативно.

Але, пацієнти часто припускаються важливої помилки – формують перелік обстежень самостійно, або піддаються впливу «акційних пропозицій», де зі знижкою проводять собі численні непотрібні дослідження. Як сформувати для себе дійсно інформативний ЧЕК-АП без непотрібних обстежень?

Пропоную вам невеличку шпаргалку, яка значно зекономить ваш час і ваші кошти.

Перший візит до лікаря

Перший візит до лікаря гінеколога – явище хвилююче і непізнанне. Часто жінки не знають, як підготуватися, і які обстеження необхідно здійснити. Зверніть увагу, що перший візит до гінеколога варто здійснити у будь-якому із цих випадків:

  • вам виповнилось 18 років;
  • ви почали вести статеве життя;
  • вас турбують гінекологічні симптоми (порушення менструальної функції, біль внизу живота, свербіж та печіння статевих органів, підозрілі виділення і тд).

Якщо є певні скарги – лікар формує список відповідних обстежень. Якщо огляд у гінеколога плановий, то основними обстеженнями будуть:

  • огляд на кріслі;
  • бімануальне дослідження;
  • відеокольпоскопія – обстеження шийки матки;
  • мікроскопія урогенітального мазка (CVU);
  • цитологічне дослідження мазка;
  • УЗД органів малого тазу;
  • УЗД молочних залоз;
  • УЗД щитоподібної залози
  • загальний аналіз крові;
  • загальний аналіз сечі.

Цього цілком достатньо для типової молодої жінки під час першого візиту до гінеколога і для подальшого щорічного чек-апу для жінок віком до 35 років. З приводу обстеження на сечостатеві інфекції, про що питають більшість пацієнток, – в першу чергу лікар мусить побачити результати урогенітального мазка. Якщо будуть відхилення (запальні зміни, кокова флора, високий рівень лейкоцитів) і відповідні скарги – лікар додатково призначить обстеження на специфічні сечостатеві інфекції.

Підготовка до вагітності

Планування вагітності – відповідальний крок для сучасних майбутніх батьків. Перш ніж планувати вагітність, жінці рекомендовано завітати на огляд до сімейного лікаря, кардіолога (+ЕКГ), офтальмолога, ЛОРа і, звісно ж, гінеколога. Базові обстеження:

  • огляд на кріслі;
  • бімануальне дослідження;
  • відеокольпоскопія – обстеження шийки матки;
  • мікроскопія урогенітального мазка (CVU);
  • цитологічне дослідження мазка, або ПАП-тест (рідинна цитологія);
  • УЗД органів малого тазу;
  • УЗД молочних залоз;
  • УЗД щитоподібної залози
  • загальний аналіз крові;
  • загальний аналіз сечі;
  • біохімія крові;
  • коагулограма;
  • TORCH-інфекції.

Не варто забувати й про чоловіків. Паралельно чоловіку рекомендовано відвідати уролога і пройти обстеження, призначені лікарем.

Планування вагітності варто починати за 3-6 місяців, з метою профілактичного прийому жінкою фолієвої кислоти та йоду у дозах, призначених лікарем.

Чек-ап для жінок 35+

Жінкам віком від 35 років необхідно додати до базових обстежень онкоскриніг, адже саме вік є одним із тих факторів, на який, на жаль, лікарі вплинути не можуть.

Онкоскринінг включає:

  • обстеження шийки матки – розширену відеокольпоскопію, ПАП-тест (рідинна цитологія) - щороку;
  • УЗД органів малого тазу трансвагінально - щороку;
  • УЗД щитоподібної залози - щороку;
  • мамографію - раз на 1-3 роки;
  • колоноскопію – раз на 1-5 років (залежно від спадкового анамнезу) починаючи із 40 років.

Мушу зауважити, що цих обстежень буде достатньо виключно за умови, якщо жінка не відмічає скарг з боку інших органів. При наявності скарг, ваш сімейний лікар сформує план відповідних обстежень.

Любі жінки, ваша турбота та відповідальне ставлення до свого здоров’я надихають нас, лікарів, надавати якісну медичну допомогу! Бережіть себе і не жалійте годину вільного часу на профогляд!

Партнерський матеріал


15.10.2023 589
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

879
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1145 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3498 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33776
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2706
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3854

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

262

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

673

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1592

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

989
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

537
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

432
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

810
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12113
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1414
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1188
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1285
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

460
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

153
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

227
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

290
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1181