…щоби серед дітей не було боїв без правил

У приміському селі кілька школярів 11-12-13 років взяли лопати та спорудили щось на зразок велодрому. На то пішов навіть не один тиждень. Діти розшукували в інтернеті зразки, вичитували, як то споруджується, довго працювали фізично. Коли все було готове і малі там навіть почали вчитися робити трюки на велосипедах, тато одного з хлопців, наслухавшись вдома, що малий може там зламати руку, ногу, голову і все, що ламається, завів трактор і за кілька хвилин потворив все, що споруджували діти, на постапокаліптичний пейзаж.

Стоп!

Давайте, не засуджувати ні тата, ні дітей, ні тих, хто за них переживав через відсутність досвіду.

Спробуємо звернутися до світової практики позашкільного виховання дітей.

Левова доля різних американських позашкільних дитячих закладів функціонують на громадських засадах. Насправді, не цілком на громадських, але держава або місцева влада там лише допомагає. Звісно, що є багацько приватних закладів, які обходяться батькам не дешевше, ніж навчання їх чад у приватних школах. Там, як правило, вчать імениті науковці або спортсмени. Але сьогодні не про них.

В Америці все простіше.

Якщо на вашій вулиці чи у будинку  живе хімік або людина, яка знається на хімії. Якщо поблизу мешкає бодай кілька дітей, які цікавляться хімією і в цього хіміка є час, а поблизу пустує гараж чи частина підвалу, то у тому приміщенні неодмінно запрацює гурток з хімії.  Місцева влада може допомогти з реактивами або обладнанням, а ще вона можливо профінансує участь найуспішніших з вихованців цього гуртка в олімпіадах.

В Америці найбільше спортивних гуртків за місцем проживання. Біржеві маклери і пожежники, лікарки і поліціянтки, різні дядьки та тітки, переодягнувшись по роботі з офіційних костюмів у спортивне або натягнувши на свої тіла з тату футбольні форми, збирають навколо себе хлопчиків та дівчаток з найближчих будинків і на громадських засадах, без будь-якої оплати, а виключно для власного задоволення, займаються з дітьми, наприклад, футболом. Часто лише тому, що серед тих дітей є і їх особисті. Щоби вони не тинялися по вулиці з порожніми головами. Бо, як відомо, у порожні голови завжди залазять різні недобрі думки. А в дитячі голівки тим думкам ще і дуже легко пробитися. Батькам вирішувати, які саме думки мають роїтися навколо голів їх дітей – добрі чи погані?

Місцева влада у таких випадках може допомогти з формою, якщо вдається зібрати повноцінну команду, чиновники можуть посприяти, щоби на зимовий період діти мали можливість тренуватися у залі. Періодично організовуються змагання між дворовими командами. Зрештою, професійні американські селекціонери саме на таких дворових заходах віднаходять майбутніх зірок американського футболу, гандболу, баскетболу і всіх інших болів, які існують.

Гуртків море. Добре знаю людину, яка у Купертіно у вільний від роботи час займається з дітьми ІТ-технологіями. Хлопчики і дівчатка з п’ятих і шостих класів вже пишуть програми, навіть власні електронні забавки вигадують.

Все це пригадалося через ще один скандал у сім’ї іванофранківців.  

Подружка мами десятирічного хлопчика відкривала певний захід для дітей і попросила привезти малого. І тут пійшла коса на камінь – малому те, що пропонувала знайома його мами, не заходило взагалі. Його воно не цікавило і він рішуче відмовився їхати.

Все скінчилося невеликою, але нервовоємною війною в одній окремо взятій родині, коли від малого на вечір відібрали телефон, планшет, а до комп’ютера допустили лише під строгим наглядом, щоби зробив уроки.

Можна зрозуміти дорослу цьотку, яка живе своїми мріями. Вона довго ходила коридорами міської влади поки нарешті їй виділили приміщення, знайшла спонсорів, які проплатили ремонтик і дали грошей на обладнання. Їй не раз на рівні приниження доводилося просити, пояснювати, може навіть божитися.

І ось відкриття! За постсовковою традицією неодмінно мусить зібрати побільше дітей, людей з місцевих ЗМІ, розповісти на камеру і перед диктофонами,  як важко йшлося до мети і, яка добра влада та спонсори. Ок. Раз допомогли – хай будуть похвалені. Хоча у Біблії про допомогу писано трохи інше. Але ж то всього-навсього Біблія. А тут сучасне життя!

Найнебезпечніше у цій ситуації, що дитина постраждала через благі наміри дорослих втюхати їй те, що їй, цій дитині, не подобається. Можливо, якби у підвалі відкрився гурток геймерів або з настільного тенісу, то він би ще і вмовляв маму і тата відпустити його. А тут якісь танці чи то співи…

Напрошується питання, а для чого це нав’язування? Відповіді не знає ніхто. У цій історії навіть винуватих знайти важко. Якась тітка зробила добру роботу, відкривши ще один заклад для дітей. Мама хотіла, щоби син спробував себе у чомусь новому. «А раптом?» - Промайнуло у маминих думках з яскравим світлом софітів на сцені під час вручення Оскару. Малий теж не винуватий, бо йому то просто не подобається. Зрештою, нам всім щось подобається, а щось не подобається. І то природно.

Саме гуртки за інтересами мали би виникати за місцем проживання для наших дітей. Гляньте, скільки дорослих після роботи пропадають перед телевізорами. Чи не корисніше було би зібрати навколо себе 5-10-15 діточок, яких цікавить те, у чому ці дорослі фахівці, і допомагати малечі посягати те, що їм подобається?

То не обов’язково мають бути гуртки з ботаніки або фотографії. Хіба завадить туристичний гурток або заняття під наглядом дорослих з екстремальних видів спорту. Головне, щоби діти мали чим зайнятися і, щоби все це відбувалося під наглядом дорослих.

Ну, які такі екстремальні види спорту, можуть виникнути запитання. Ок. Якщо вам не хочеться, щоби був такий гурток поблизу вас, то діти будуть всім цим займати подалі і потай від ваших очей. Але, повірте, вони будуть цим займатися. Бо так вони, діти, влаштовані. Якщо не вірите, то пригадайте себе у їх віці.

Як говорив Майк Тайсон «Чим більше навколо буде спортивних шкіл, тим менше навколо буде боїв без правил.»

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

36 шкіл з туалетами надворі: хто повинен подбати про комфорт учнів у прикарпатських громадах

На Франківщині міст, з якого впав 10-річний хлопчик, визнали пішохідним та поремонтують

Десяток тренерів та численні заходи: в палаці Потоцьких завершили проєкт "Дозволь собі танець"


18.09.2021 Ущенко Олег 12413
Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

882
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1916 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

871
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2810
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1921
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3151

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1290

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1886
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1260
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3766
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

882
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1