…щоби серед дітей не було боїв без правил

У приміському селі кілька школярів 11-12-13 років взяли лопати та спорудили щось на зразок велодрому. На то пішов навіть не один тиждень. Діти розшукували в інтернеті зразки, вичитували, як то споруджується, довго працювали фізично. Коли все було готове і малі там навіть почали вчитися робити трюки на велосипедах, тато одного з хлопців, наслухавшись вдома, що малий може там зламати руку, ногу, голову і все, що ламається, завів трактор і за кілька хвилин потворив все, що споруджували діти, на постапокаліптичний пейзаж.

Стоп!

Давайте, не засуджувати ні тата, ні дітей, ні тих, хто за них переживав через відсутність досвіду.

Спробуємо звернутися до світової практики позашкільного виховання дітей.

Левова доля різних американських позашкільних дитячих закладів функціонують на громадських засадах. Насправді, не цілком на громадських, але держава або місцева влада там лише допомагає. Звісно, що є багацько приватних закладів, які обходяться батькам не дешевше, ніж навчання їх чад у приватних школах. Там, як правило, вчать імениті науковці або спортсмени. Але сьогодні не про них.

В Америці все простіше.

Якщо на вашій вулиці чи у будинку  живе хімік або людина, яка знається на хімії. Якщо поблизу мешкає бодай кілька дітей, які цікавляться хімією і в цього хіміка є час, а поблизу пустує гараж чи частина підвалу, то у тому приміщенні неодмінно запрацює гурток з хімії.  Місцева влада може допомогти з реактивами або обладнанням, а ще вона можливо профінансує участь найуспішніших з вихованців цього гуртка в олімпіадах.

В Америці найбільше спортивних гуртків за місцем проживання. Біржеві маклери і пожежники, лікарки і поліціянтки, різні дядьки та тітки, переодягнувшись по роботі з офіційних костюмів у спортивне або натягнувши на свої тіла з тату футбольні форми, збирають навколо себе хлопчиків та дівчаток з найближчих будинків і на громадських засадах, без будь-якої оплати, а виключно для власного задоволення, займаються з дітьми, наприклад, футболом. Часто лише тому, що серед тих дітей є і їх особисті. Щоби вони не тинялися по вулиці з порожніми головами. Бо, як відомо, у порожні голови завжди залазять різні недобрі думки. А в дитячі голівки тим думкам ще і дуже легко пробитися. Батькам вирішувати, які саме думки мають роїтися навколо голів їх дітей – добрі чи погані?

Місцева влада у таких випадках може допомогти з формою, якщо вдається зібрати повноцінну команду, чиновники можуть посприяти, щоби на зимовий період діти мали можливість тренуватися у залі. Періодично організовуються змагання між дворовими командами. Зрештою, професійні американські селекціонери саме на таких дворових заходах віднаходять майбутніх зірок американського футболу, гандболу, баскетболу і всіх інших болів, які існують.

Гуртків море. Добре знаю людину, яка у Купертіно у вільний від роботи час займається з дітьми ІТ-технологіями. Хлопчики і дівчатка з п’ятих і шостих класів вже пишуть програми, навіть власні електронні забавки вигадують.

Все це пригадалося через ще один скандал у сім’ї іванофранківців.  

Подружка мами десятирічного хлопчика відкривала певний захід для дітей і попросила привезти малого. І тут пійшла коса на камінь – малому те, що пропонувала знайома його мами, не заходило взагалі. Його воно не цікавило і він рішуче відмовився їхати.

Все скінчилося невеликою, але нервовоємною війною в одній окремо взятій родині, коли від малого на вечір відібрали телефон, планшет, а до комп’ютера допустили лише під строгим наглядом, щоби зробив уроки.

Можна зрозуміти дорослу цьотку, яка живе своїми мріями. Вона довго ходила коридорами міської влади поки нарешті їй виділили приміщення, знайшла спонсорів, які проплатили ремонтик і дали грошей на обладнання. Їй не раз на рівні приниження доводилося просити, пояснювати, може навіть божитися.

І ось відкриття! За постсовковою традицією неодмінно мусить зібрати побільше дітей, людей з місцевих ЗМІ, розповісти на камеру і перед диктофонами,  як важко йшлося до мети і, яка добра влада та спонсори. Ок. Раз допомогли – хай будуть похвалені. Хоча у Біблії про допомогу писано трохи інше. Але ж то всього-навсього Біблія. А тут сучасне життя!

Найнебезпечніше у цій ситуації, що дитина постраждала через благі наміри дорослих втюхати їй те, що їй, цій дитині, не подобається. Можливо, якби у підвалі відкрився гурток геймерів або з настільного тенісу, то він би ще і вмовляв маму і тата відпустити його. А тут якісь танці чи то співи…

Напрошується питання, а для чого це нав’язування? Відповіді не знає ніхто. У цій історії навіть винуватих знайти важко. Якась тітка зробила добру роботу, відкривши ще один заклад для дітей. Мама хотіла, щоби син спробував себе у чомусь новому. «А раптом?» - Промайнуло у маминих думках з яскравим світлом софітів на сцені під час вручення Оскару. Малий теж не винуватий, бо йому то просто не подобається. Зрештою, нам всім щось подобається, а щось не подобається. І то природно.

Саме гуртки за інтересами мали би виникати за місцем проживання для наших дітей. Гляньте, скільки дорослих після роботи пропадають перед телевізорами. Чи не корисніше було би зібрати навколо себе 5-10-15 діточок, яких цікавить те, у чому ці дорослі фахівці, і допомагати малечі посягати те, що їм подобається?

То не обов’язково мають бути гуртки з ботаніки або фотографії. Хіба завадить туристичний гурток або заняття під наглядом дорослих з екстремальних видів спорту. Головне, щоби діти мали чим зайнятися і, щоби все це відбувалося під наглядом дорослих.

Ну, які такі екстремальні види спорту, можуть виникнути запитання. Ок. Якщо вам не хочеться, щоби був такий гурток поблизу вас, то діти будуть всім цим займати подалі і потай від ваших очей. Але, повірте, вони будуть цим займатися. Бо так вони, діти, влаштовані. Якщо не вірите, то пригадайте себе у їх віці.

Як говорив Майк Тайсон «Чим більше навколо буде спортивних шкіл, тим менше навколо буде боїв без правил.»

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

36 шкіл з туалетами надворі: хто повинен подбати про комфорт учнів у прикарпатських громадах

На Франківщині міст, з якого впав 10-річний хлопчик, визнали пішохідним та поремонтують

Десяток тренерів та численні заходи: в палаці Потоцьких завершили проєкт "Дозволь собі танець"


18.09.2021 Ущенко Олег 12178
Коментарі ()

06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

881
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

907
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

1263
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

1150
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1542
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

3190

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

961

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1023

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1913

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1923
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

659
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

673
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18592
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7694
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3865
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1280
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10993
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

672
05.12.2024

Верховна Рада четвертого грудня ухвалила в цілому законопроєкт про підвищення акцизу на тютюнові вироби.  

2722
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

573
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

741