Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.
Журналістка Фіртки поцікавилась в дієтологині Тетяни Чевалюк, як постити без шкоди для власного здоров’я.
Фахівчиня каже, що відтак основу меню складатимуть жири, вуглеводи та клітковина. Якщо людина виключає лише м’ясо, то їй легше скласти повноцінне меню, а натомість тій, яка тримає строгий піст, необхідно бути більш уважною та відповідальною.
Адже, тваринні продукти – найбільші постачальники білків, тому необхідно контролювати процес надходження цього елементу з інших харчів і в той самий час не зловживати вуглеводами.
Разом з тим, при кожному прийомі їжі важливо споживати овочі, в будь-якому вигляді. Тоді й білки краще засвоюються, й легше виводяться з організму недопрацьовані речовини, шлаки.
Що варто їсти під час посту?
На першому місці — бобові. Горох та квасоля викликають важкість, однак в цьому списку є й легші варіанти: нут, сочевиця, маш, які переносяться легше.
З них можна готувати, без перебільшення «чудеса». Можна як і відварювати, так і робити різні помазки для перекусу, хумус, крем-супи.
Для прикладу, варіант перекусу з хумусу і нарізаних свіжих овочів буде і смачним, і корисним. З бобових також можна готувати пісні голубці з додаванням грибів, різноманітні салати, запіканки, пиріжки.
Під час готування цих продуктів необхідно звертати увагу на те, що їх краще вимочити, просто залити на ніч великою кількістю води, а вранці її злити. Бо в бобових міститься фітинова кислота, котра блокує всмоктування кальцію в кишківнику, а при вимочуванні частина її виходить у воду.
Рослинний білок містять у собі й гриби, але тут потрібно врахувати, що не весь він засвоюється, тому що в організмі людини немає ферментів, які перетравлюють клітковину гриба. Вона досить важка для перетравлення, тому і їх не рекомендують давати діткам до семи років.
Однак, вихід є: з дрібно нарізаного гриба організму легше витягнути білок і його засвоїти.
Назагал, чим дрібніше подрібнений продукт, тим його засвоюваність краща. Втім, це правило має свою особливість у випадку з вуглеводами: чим більше ми їх подрібнюємо, тим вищим буде їх глікемічний індекс, тобто здатність підвищувати цукор крові. Таким чином, картопля у мундирах буде кориснішою і безпечнішою, ніж картопля-пюре.
Гриби варто їсти ті, які вирощені промисловим способом, бо вони безпечніші, адже серед тих, які виросли в лісі, ризик завжди є, адже вони вбирають в себе всі речовини, з якими контактують, в тому числі важкі метали й токсини.
Джерелом рослинного білка також є горіхи. Вони дуже ситні та смачні, але не варто зловживати, оскільки вони в собі містять багато жирів. Щоб підшлункова залоза не страждала від надлишку жирів, то варто їсти не більше, ніж два чи три грецьких горішки за один раз.
Та попри це, горіхи є концентратом енергії та користі, покращують роботу серця, мозку, додають смаку та аромату нашим стравам, особливо десертам.
Період посту є ідеальним, щоб за допомогою овочів та фруктів почистити організм. Овочі – це прекрасний кишковий віник, сорбент та чудова їжа для нашої мікрофлори. Особливо це стосується всіх зелених і соковитих овочів та зелені.
Перевага овочів в тому, що вони містять вітаміни, воду, яка легко засвоюється, а ще вони дають нам ситість, користуючись з великого об'єму і малої калорійності.
Більше читайте у матеріалі: Без стресу та шкоди для здоров'я: як змінити своє харчування на 40 днів під час посту
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: