Що варто знати про вакцинацію проти COVID-19?

У березні 2020 року ми офіційно реєстрували перші випадки захворювання на коронавірусну інфекцію. З того часу, усі зусилля були скеровані на одне – розробку ефективної вакцини, що дозволить зупинити пандемію.

Але, коли вакцина стала доступною для кожного українця, ми сліпо віримо фейковим відео та ресурсам про міфічні наслідки вакцинації, організовуємо мітинги, шукаємо провідників антивакцинаторів. Пропонуємо у цій статті ознайомитися із базовими поняттями: як працює вакцина, для чого вона створена, чи дієва вакцина і чи реальні побічні наслідки.

Що таке вакцина і як вона працює?

Суть вакцинації полягає у введенні антигену збудника захворювання, щоб ознайомити імунну систему із цим збудником і підготувати її до реального захворювання. Імунітет виробляє специфічні захисні комплекси – антитіла, які гарантуватимуть надійний захист для пацієнта.

ВАКЦИНА НЕ ПРИЗВОДИТЬ ДО ПОЯВИ ЗАХВОРЮВАННЯ!

Що ми знаємо про сучасні вакцини проти COVID-19?

Наразі в Українідоступні декілька вакцин різних виробників:

  • Comirnatyвід Pfizer/Biontech – найбільш популярна вакцина. Вона містить молекули матричної РНК, яка кодує шиповидний білок-компонент оболонки вірусу. Грубо кажучи, коли вакцина проникає в клітину, вона «навчає» організм самостійно виробляти захисні антитіла. Вакцина не змінює вашу ДНК – це міф! Ефективність 95-96%.
  • AstraZeneca (Vaxzevria)–векторна вакцина, що містить модифікований вірус, який не призведе до захворювання, а тільки ознайомить імунну систему із особливостями збудника без розвитку інфекційного процесу. Ефективність 70,4%.
  • Coronavac/Sinovac – це найпростіша інактивована вакцина. Вона містить вбитий вірус, який виключно діє як антиген, на який виробляється антитіло. Ефективність цієї вакцини напряму залежить від рівня імунної відповіді організму людини – приблизно 70-80%.
  • Moderna – також відноситься до мРНК-вакцин. Дія подібна до Comirnatyвід Pfizer/Biontech. Ефективність 90%.

Чи безпечні вакцини проти COVID-19?

Вакцинація – це ін'єкційна процедура, яка все-таки потребує інвазивного втручання. Як і будь-яка ін'єкція, вона супроводжується незначним болем під час проколу шкіри голкою. Біль після вакцинації обумовлений місцевою реакцією тканин – розвитком запальної реакції, яка відноситься до норми. Це явище минає через кілька годин чи добу.

Більш серйознимможливим наслідком є алергічна реакція на допоміжні компоненти вакцини – розвиток анафілактичного шоку. У такому випадку кожен пункт вакцинації забезпечений засобами для надання невідкладної допомоги. Частота розвитку анафілаксії складає 1 на 100 000 вакцинованих.

Вакцинація жодним чином не впливає на фертильність. Згідно із останніми дослідженнями, рівень АМЛ (антимюллерів гормон, що відповідає за репродуктивну функцію жінки) не змінився у жодної із обстежуваних вакцинованих жінок. Також дані фолікулометрії, що проводилися динамічно після вакцинації також не показали значних змін.

Кому не можна вакцинуватися?

Абсолютним постійним протипоказанням до вакцинації є алергічна реакція на будь-який із компонентів вакцини. Тимчасовими протипоказаннями є аутоімунні захворювання, гострі запальні захворювання, лихоманка, прийом імуносупресивних засобів та ін.

Перед вакцинацією щиро рекомендуємо оглянутися у лікаря.

Вагітні, годуючі мами, люди із супутніми хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, пацієнти із цукровим діабетом, захворюваннями щитоподібної залози, захворюваннями легень – повинні вакцинуватися першочергово!

Будьте здорові!

Партнерський матеріал


12.02.2022 1210
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1139
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

409
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14274 18
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1645
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

927
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6275

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

693

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1519

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1322

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1206
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

567
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

706
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1626
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

644
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

935
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5977
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13911
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

311
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

606
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

536
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

851 2