Що варто знати про вакцинацію проти COVID-19?

У березні 2020 року ми офіційно реєстрували перші випадки захворювання на коронавірусну інфекцію. З того часу, усі зусилля були скеровані на одне – розробку ефективної вакцини, що дозволить зупинити пандемію.

Але, коли вакцина стала доступною для кожного українця, ми сліпо віримо фейковим відео та ресурсам про міфічні наслідки вакцинації, організовуємо мітинги, шукаємо провідників антивакцинаторів. Пропонуємо у цій статті ознайомитися із базовими поняттями: як працює вакцина, для чого вона створена, чи дієва вакцина і чи реальні побічні наслідки.

Що таке вакцина і як вона працює?

Суть вакцинації полягає у введенні антигену збудника захворювання, щоб ознайомити імунну систему із цим збудником і підготувати її до реального захворювання. Імунітет виробляє специфічні захисні комплекси – антитіла, які гарантуватимуть надійний захист для пацієнта.

ВАКЦИНА НЕ ПРИЗВОДИТЬ ДО ПОЯВИ ЗАХВОРЮВАННЯ!

Що ми знаємо про сучасні вакцини проти COVID-19?

Наразі в Українідоступні декілька вакцин різних виробників:

  • Comirnatyвід Pfizer/Biontech – найбільш популярна вакцина. Вона містить молекули матричної РНК, яка кодує шиповидний білок-компонент оболонки вірусу. Грубо кажучи, коли вакцина проникає в клітину, вона «навчає» організм самостійно виробляти захисні антитіла. Вакцина не змінює вашу ДНК – це міф! Ефективність 95-96%.
  • AstraZeneca (Vaxzevria)–векторна вакцина, що містить модифікований вірус, який не призведе до захворювання, а тільки ознайомить імунну систему із особливостями збудника без розвитку інфекційного процесу. Ефективність 70,4%.
  • Coronavac/Sinovac – це найпростіша інактивована вакцина. Вона містить вбитий вірус, який виключно діє як антиген, на який виробляється антитіло. Ефективність цієї вакцини напряму залежить від рівня імунної відповіді організму людини – приблизно 70-80%.
  • Moderna – також відноситься до мРНК-вакцин. Дія подібна до Comirnatyвід Pfizer/Biontech. Ефективність 90%.

Чи безпечні вакцини проти COVID-19?

Вакцинація – це ін'єкційна процедура, яка все-таки потребує інвазивного втручання. Як і будь-яка ін'єкція, вона супроводжується незначним болем під час проколу шкіри голкою. Біль після вакцинації обумовлений місцевою реакцією тканин – розвитком запальної реакції, яка відноситься до норми. Це явище минає через кілька годин чи добу.

Більш серйознимможливим наслідком є алергічна реакція на допоміжні компоненти вакцини – розвиток анафілактичного шоку. У такому випадку кожен пункт вакцинації забезпечений засобами для надання невідкладної допомоги. Частота розвитку анафілаксії складає 1 на 100 000 вакцинованих.

Вакцинація жодним чином не впливає на фертильність. Згідно із останніми дослідженнями, рівень АМЛ (антимюллерів гормон, що відповідає за репродуктивну функцію жінки) не змінився у жодної із обстежуваних вакцинованих жінок. Також дані фолікулометрії, що проводилися динамічно після вакцинації також не показали значних змін.

Кому не можна вакцинуватися?

Абсолютним постійним протипоказанням до вакцинації є алергічна реакція на будь-який із компонентів вакцини. Тимчасовими протипоказаннями є аутоімунні захворювання, гострі запальні захворювання, лихоманка, прийом імуносупресивних засобів та ін.

Перед вакцинацією щиро рекомендуємо оглянутися у лікаря.

Вагітні, годуючі мами, люди із супутніми хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, пацієнти із цукровим діабетом, захворюваннями щитоподібної залози, захворюваннями легень – повинні вакцинуватися першочергово!

Будьте здорові!

Партнерський матеріал


12.02.2022 1222
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1153
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2852
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1004
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1071 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3158 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

927

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2364
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15085
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

303
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123