Що треба знати прикарпатцям про нові правила нарахування субсидій

Починаючи з 1 травня набули чинності нові правила нарахування субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Через зміни деякі родини повинні будуть наново подати заяви та декларації про доходи. Як і кому потрібно буде переоформити субсидію, дізнавалися експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Як змінився порядок надання субсидії? Раніше субсидію призначали один раз на рік – у травні, окремо розраховуючи її на літній та зимовий періоди. Відповідно до нових правил, субсидія призначатиметься двічі – у травні і жовтні. Проте найважливіші зміни стосуються критеріїв призначення субсидії. Насамперед з травня цього року змінюється форма декларацій про доходи. Відтепер для отримання субсидії потрібно буде декларувати доходи всіх членів сім’ї, навіть тих, які зареєстровані за іншими адресами. У Кабміні пояснюють, що є чимало сімей, у яких чоловік прописаний в одній квартирі, дружина і діти в іншій. Враховуючи те, що дружина зареєстрована з дітьми в помешканні одна, а доходи чоловіка не враховуються, родині надається чимала субсидія. Тепер перевірка буде ретельнішою.

Крім того, на призначення субсидії впливатиме не лише купівля або оплата послуг на суму понад 50 тисяч грн, як було раніше, а й отримання такої суми у спадщину або подарунок. У повному обсязі оплачувати комунальні послуги повинні будуть власники великих помешкань. Зокрема, якщо площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а приватного  будинку – 200 кв. м (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей). Також субсидія не призначатиметься, якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менше п’яти років з дати випуску. У субсидії відмовлятимуть тим, хто заборгував оплату за комунальні послуги за понад 2 місяці. Важливо, що рішення про призначення або відмову у субсидії ухвалюватиме комісія на підставі обстеження матеріально-побутових умов родини.

Доцільність отримування субсидії будуть перевіряти представники органів соцзахисту. Такі інспектори матимуть доступ до особистої інформації субсидіантів, а також зможуть завітати до оселі й на власні очі побачити, як живе родина. Перевірки будуть призначатись індивідуально і родина не матиме права не пустити ревізора.

Кому потрібно буде переоформити субсидію? За даними Мінсоцполітики, 80-85% субсидіантів отримають автоматичний перерахунок виплат. Повторно подати документи потрібно буде орендарям житла, внутрішньо переміщеним особам, сім'ям, яким субсидію призначено не на всіх осіб, а лише на тих, які проживають фактично, сім'ям із непрацюючими особами працездатного віку або тим, у яких дохід менший за мінімальну заробітну плату. Звернутися до органів соцзахисту також потрібно буде громадянам, які протягом останнього року робили великі покупки.

«Тим, у кого статки не змінюються, які нічого не купували й у складі сімей немає працездатних осіб, які декларують відсутність доходу, право на субсидію зберігається автоматично», – запевняє директор департаменту соціальної допомоги Мінсоцполітики Віталій Музиченко.

За словами заступниці начальника Галицького відділу соцзахисту Олександри Сало, якщо у вас є сумніви щодо необхідності переоформляти субсидію, краще звернутися до відділу соцзахисту й уточнити цю інформацію.

Як переоформити? Для переоформлення субсидії необхідно подати два документи – заяву та декларацію про доходи. Важливо, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи та майно, які впливають на призначення житлової субсидії та її розмір. У разі неповідомлення про зміни надання субсидії припиняється, а суму вже виплачених коштів субсидіант буде зобов’язаний повернути.

Експерти зауважують, що з наступного опалювального сезону розраховувати на субсидію не зможуть ті, хто приховує статки, має великі будинки або має тіньову зайнятість. Водночас, як і минулого року, заощадливі громадяни отримають грошову компенсацію за зекономлені ресурси. Під монетизацію підпадають 150 кіловат електроенергії та 100 кубів газу. У грошовому еквіваленті це майже 700 гривень.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю


14.05.2018 1348
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

316
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13698 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1557
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

857
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6119
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1713

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

631

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1458

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1268

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1160
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

515
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

647
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1569
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

593
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

873
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5917
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13566
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

235
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

539
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

478
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

783 2