В багатосерійній мильній опері «Країна У» закінчився черговий сезон. Сценаристи попрацювали на славу, режисери і актори також не вдарили обличчями у салати – все вийшло і захопливо і повчально. Віллі Вонки у вишиванці переміг Стару Перечницю (також у вишиванці), чим на радість усього прогресивного людства вкотре підтвердив не лише перевагу солодкого над гірким, але й універсальність вишиванки як засобу політичної мімікрії.
Протягом сезону «чорні чоловічки» довго і безрезультатно ганялись за «зеленими» і «плямистими» чоловічками. Остаточного режисерського задуму в цьому гасанні ніхто поки що не второпав, проте декого з масовки почали впізнавати в обличчя, а один з «плямистих» зажив слави небуденного ідеаліста, що довго гордо гине (але все ще живий) за справу чи то Денікіна чи то Дугіна (так би мовити, історико-пізнавальний момент у серіалі та напутній образ для східного юнацтва). Масовка зросла чисельно та проявила тенденцію до подальшого розмноження. Кажуть, послуги її подорожчали, що суттєво вплинуло на бюджет серіалу.
Сценаристи також внесли зміни в позиціонування окремих секторів масовки. Та її частина, котру раніше називали «славним козацтвом» тепер іменується «п’яненькі опереткові козачки», а «свободолюбних кавказців» тепер рекомендовано іменувати «кадирівськими найманцями». Сепаратистів стали частіше називати бойовиками і «террами», що вносить прикру плутанину, адже дехто з глядачів думає, що «терри» це скорочена назва для бійців територіальних батальйонів (приватних армій). Так само сценаристам потрібно внести ясність з батальйоном «Восток». За кого він воює? З ким? І скільки взагалі існує батальйонів з такою назвою?
Тим часом актори, котрі заняті в сюжетних лініях під умовними назвами «люстрація» і «Майдан», на відміну від зимового сезону, майже не з’являлись у кадрі. Кудись пропала улюблениця єкшн-фанів Таня Че (певно паралельно знімалась у пригодницькому серіалі іншого режисера), на третьому плані щось невиразне заявляв Чемодан-з-компроматом на ім’я Гена, масовка активістів посилено надувала щоки, демонструючи невмирущість революції, а решта доношувала камуфляжі перед літньою спекою. Ходять чутки, що сценаристи взагалі хочуть завершити ці сюжетні лінії в перших серіях літнього сезону, але не знають як відреагує акторська профспілка на одночасне звільнення такої кількості характерних акторів, каскадерів та носильників декорацій.
Всім сподобалась серія присвячена столиці під назвою «Повернення молодої команди Льоні Космоса». Щоправда, на чолі команди тепер не кумедний фрік, а дистанційно керований кіборг. Але все одно прикольно. Називається: за що боролись, тим і подавились. Подальший сценарій, як кажуть інсайдери, передбачає появу у Києві десанту інопланетян. Щодо останніх інформація непевна. Якщо одні уявляють їх добрими, товстими і з портфельними інвестиціями, то інші кажуть про агресивних, зелених і з антенами.
Порадували і зовнішньополітичні епізоди серіалу. Тут режисери вдались до повного постмодернізму. Танцюючі на газових трубах панди, підірвані саботажниками космічні ракети, епічні перемоги великого бабла над ще більшим злом, звільнення «віденського в’язня» і розвороти літаків над Молдовою. Є під що гризти попкорн.
Більшість глядачів помітила, що практично через всі кадри останнього сезону пробігав дядько з вилами і щось репетував. Дехто думає, що режисери таким чином вводять в серіал майбутнього головного героя. Натомість більшість професійних політкінокритиків пропонують звернути увагу на непримітних поки що персонажів другого і третього плану на скромних мерседесах SL-класу. Кажуть, що зірки майбутніх сезонів тусують десь там. А дядько з вилами просто тимчасово заміняв собою дорогі тривимірні декорації, гроші на які вкрав попередній помічник головного режисера.
Також подейкують, що новий сезон серіалу називатиметься «Консервація». Що режисери планують скоротити масовку та почати економити гроші. Що сюжетну лінію «кольорових чоловічків» заморозять у вигляді «відкладеної проблеми» під миротворчим соусом. Що перша серія буде називатись «Мир за будь-яку ціну» і від тієї ціни у глядачів перехопить не лише горло. Що в удільних князівствах почнеться «зелений переділ» і дехто з князів заплаче паче літописної Ярославни.
Взагалі, майбутній сезон може стати сезоном розвіяних ілюзій. Адже глядачі все ще дивляться мильну оперу крізь окуляри міфів та стереотипів. А тепер виходить таке, що з рожевого туману сподівань та мрій випливає айсберг необхідності. І вся велич сцени нагло гасне. Видно старі зношені декорації, грим на стомлених акторських мармизах, дірки на колінах, міль в париках, порожні пляшки за лаштунками і продавців тошнотиків у коридорах. Під звук води у туалеті хтось бадьоро наспівує: «Всьо карашо, прєкрасная маркіза…»
Кінець серії «Перезавантаження влади».
В планах режисерів також серії, сценарії котрих ще не написані. Є лише назви: «Пророцтво впалого солдата», «Інфляція понад волю», «Імперія відключає газ», «Забути все», «Третій Майдан» і «Діарея богів». Не відомо, чи всі з них буде знято й показано глядачам. Відомо лише, що консервація ніколи не приносить остаточного вияснення ситуації. Вона лише дає змогу перегрупувати сили й дочекатись кращих часів.
От лише, чи прийдуть кращі часи? Питання, як ми всі розуміємо, риторичне.
Володимир Єшкілєв