Село і люди. Можливості

Сервус, товариство!

Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві. 

Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини мають дачі або городи, чи будиночки в селах, звідки більшість нас родом. Я не виняток, вважаю, що мені пощастило мати “до кого поїхати в село” та зайнятись трудотерапією впродовж вихідних. 

Трохи передісторії

Два роки тому задумався над тим, щоб переїхати жити в село. Тоді для себе окреслив кілька викликів, які відвернули мене одразу від мого задуму: 

  • Примітивна інфраструктура: погані дороги та транспортне сполучення; 
  • Відсутність 4G інтернету, неможливість “бути на зв’язку”;
  • Відсутні можливості для зайнятості молоді;
  • Небажання жителів сіл змінювати своє середовище. 

Якщо умови для себе ми можемо створити у межах  подвір’я, то вплинути на ремонт дороги до села вкрай важко. Як і практично неможливо домогтись якісного пасажирського сполучення. Зі свого досвіду скажу, що оператори мобільного зв’язку теж не поспішають ставити вежі 4G зв’язку, навіть якщо їх дуже просити, а кабельний інтернет не у кожному селі є. У нас - немає. 

Факт того, що жителі сіл більш консервативні - нікуди не забереш. Зазвичай старшим людям, більшість яких й живе в селі, важко пристосуватись до інновацій, які можуть полегшити їм життя: від обробітку землі до створення додаткових джерел заробітку. Не кажучи про кооперативи та об’єднання для досягнення кращих результатів в тому ж таки сільському господарстві. Проте, є вже перші випадки вдалих кооперацій на селі, котрі дають позитивний результат. Яскравий приклад - село Чесники на Рогатинщині. 

Та це, на жаль, не дуже впливає на “середню температуру по палаті”...

Зміни почались...

Але не все так просто. Тому є про що писати. Сьогодні село, стикнувшись з чудовими можливостями, отримало шанс на відродження.

Більшості людей на  карантині перебувають вдома, не мають можливості виїхати на вихідні чи працювати дистанційно. У Facebook ми бачимо багато жартівливих постів на ту тему,  креативні ідеї українців у їхньому прагненні “вийти на свіже повітря”.

Краще почуваються люди, котрі живуть в приватному секторі та мають можливість проводити час на подвір'ї, поратись на прибудинкових територіях. Ну і зовсім не мають часу сумувати люди, котрі живуть в селі. Чому? Бо робота є завжди - підтвердять жителі сіл!

Можливості

Села стають для мешканців міст центром рекреації на час карантину. Сприяє цьому також економічна криза, котра стимулює людей інвестувати кошти та працю у вирощування городини, щоб в тяжчі часи прогодувати сім’ї. Благо, українці завжди вміли працювати на землі, тому всі мають елементарні базові навички та нікому не доводиться вчитись цьому ремеслу. 

Село стає саме тим місцем, яке зараз може дати українцям істотні переваги та посприяти виходу з карантину. Чисте повітря є чи не найбільшою перевагою села: ви завжди можете вийти в ліс чи поле, вдихнути на повні груди та насолодитись красою довкола. Весняні пейзажі особливо зачаровують.

Для більшості ж людей, село залишається джерелом поповнення харчових запасів. А цього року, як ніколи, спостерігаю істотне пожвавлення на городах: люди садять картоплю та інші овочі, сіють зелень. Звернув увагу, що почали обробляти городи, котрі вже довгий час були занедбані. Картина, яка мене сильно вразила - кількість транспорту, що їхав з Франківська за місто у п’ятницю після Великодня: про карантин, таке враження, уже всі забули. Це очевидний показник того, що люди “повертаються до села”. І це прекрасно. 

Для заробітчан зараз постало питання чим зайнятись в Україні поки влада намагається створити “рабство”. 

Село для них стає чудовою можливістю стартувати, започаткувати власну справу, займатись тим, чим  зазвичай займаються на чужині. Тільки тепер уже вдома на своїй землі, маючи можливість бути з рідними. Це також чудова нагода відродити наші села руками самих селян: поїздили по світу, тепер “свою хату” час будувати. Багато зараз успішних сіл якраз починали відроджуватись, коли жителі повертались із заробітків та започатковували власну справу, показуючи добрий приклад сусідам, котрі підхоплювали ініціативу. 

Для людей, котрі живуть у квартирах цінно мати власний будинок. І село дає таку можливість. Село може стати чудовим місцем для міських інтровертів, котрі шукають можливість ізолюватись від суспільства, на чистому повітрі. Для тих, хто не має свого будинку за містом зараз є чудова нагода придбати. Мій товариш Іван Паламарчук досліджував це питання та створив підбірку таких можливостей в мальовничих місцях області, з котрими можна ознайомитися тут. 

Одного разу мені вдалось змінити свій погляд на життя у селі й тепер я зауважую дуже багато цікавих речей, котрі пов’язані з селами в Галичині. Тому в цьому блозі я ділитимусь з вами цікавими фактами, ідеями та історіями про села та можливості, які зараз з'являються. Точно розкажу вам про кількох файних людей з наших країв, котрі вже щось роблять в  селі. Покажу, як праця в селі виглядає і хто з того що має. Робитиму колоритні фото, які не залишаться поза вашою увагою. 

Якби-сти мали якісь думки чи ідеї, то пишіть мені сюди. Також мені цікаво десь поїхати й побачити щось нове, познайомитись з кимось цікавим і просто помилуватись красивим нашим краєм. 

Будьте здорові!


03.05.2020 Саїк Олег 29430
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

332
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

654
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1938
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3415
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1252
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1258

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1398

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

400

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1054

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1220
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24183
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

432
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2590
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

472
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1424
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

621
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15289
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

421
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1127 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

557
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

460
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

541