SELECT* провів незалежне дослідження ринку праці бухгалтерів Західної України

Які зарплати в бухгалтерів? Скільки отримує бухгалтер-початківець, а скільки — досвідчені професіонали на керівних посадах? У яких сферах кращі умови і чи впливає на рівень оплати, наприклад, знання англійської?

Рекрутингова компанія SELECT* в рамках напряму Pro (пошук та підбір кваліфікованих спеціалістів) провела власне дослідження. Воно відбувалося онлайн у формі анкетування, а також у вигляді розгорнутих інтерв’ю з 1 по 31 серпня. Цільовою аудиторією були бухгалтери Західної України та окремі спеціалісти з інших регіонів. Всього в опитуванні взяли участь 149 учасників.

Ким є опитувані?

Заповнили анкети спеціалісти різного рівня та напрямків. Серед них — бухгалтери-початківці, головні бухгалтери та фінансові директори, а також власники консалтингових компаній, аудитори й фінансові консультанти, викладачі фінансового обліку та аудиту. Майже дві третини респондентів — з Івано-Франківська та Львова. Решта — з інших великих міст та маленьких містечок Західної України.

Більшість опитаних респондентів — штатні працівники, а 13,4% самозайняті або власники консалтингових та/або бухгалтерських компаній. При цьому майже третина займає посаду головних бухгалтерів.

Понад 60% працюють з малим і середнім бізнесом. Проте серед опитаних як мінімум 12% спеціалістів з досвідом роботи із великими, а 25% — з різного розміру компаніями. Переважна більшість опитаних мають за плечима великий досвід роботи (понад 10 років). Проте участь в анкетуванні взяли також і початківці.

Попри стереотипне враження, що у бухгалтерській сфері працюють виключно жінки, чоловіки тут теж є. При цьому серед опитаних, чоловіки частіше, ніж жінки займають керівні посади (41% чоловіків — головні бухгалтери, а серед жінок у цій категорії 31%).

Питання зарплати

Лише 23% опитаних задоволені рівнем своєї заробітної плати. 32,4% отримують до 10 тис. грн. Ще 33,8% — від 10 до 15 тис. грн. Якщо оцінювати рівень зарплат залежно від місця проживання, то відчувається велика залежність від розміру міста. Так, в Івано-Франківську 45% мають заробітні плати до 10 тис. грн. Водночас такі рівні зарплат у Львові має всього 21% опитаних.

Серед тих респондентів, які отримують середні та високі зарплати (від 16 тис. грн. і вище) переважна більшість проживає у великих містах (Львів, Луцьк, Івано-Франківськ).

Водночас зарплатні очікування перевищують поточний рівень оплати мінімум на 6 тис. грн/міс. Наприклад, серед тих, хто отримує менш як 10 тис. грн, 47% хочуть зростання відразу до рівня більш як 16 тис. грн.

Серед досвідчених спеціалістів із рівнем зарплати понад 21 тис. грн незадоволених своїм рівнем доходу менше. Але і очікування в них набагато більші. Так, 46% хоче зростання зарплати не на кілька тисяч гривень, а мінімум в два рази.

Рівень оплати також прямо залежить від досвіду. 55% респондентів досвідом до 3-х років отримують до 10 тис. грн. А з досвідом від 3-х до 5 років таких уже 33%. Серед спеціалістів з досвідом понад 5 років 45% отримують не менше 16 тис грн за місяць.

Є суттєва різниця також у заробітних платах рядового і головного бухгалтера компанії. Так, 30% головних бухгалтерів отримують від 21 тис. грн. При цьому серед рядових спеціалістів таку оплату мають всього 3%. 

Знання іноземних мов та сертифікації

77,9% не володіють узагалі, або володіють англійською мовою на базовому рівні. Але при цьому рівень знання англійської не впливає на середній рівень заробітної плати у сфері. А от наявність сертифікації IFRS або досвід роботи з МСФО корелюють із рівнем оплати. Так, серед тих, хто мав досвід або проходив сертифікацію, 40% отримують понад 21 тис. грн/міс. З-поміж тих, хто не має досвіду та не проходив сертифікацію, зарплату понад 21 тис. грн мають всього 11,3% бухгалтерів.

Сфера діяльності

Не впливає також на рівень оплати і сфера діяльності. Більшість респондентів мають досвід роботи у кількох сферах. Майже 40% готові до переїзду у разі, якщо їм запропонують цікаву вакансію. Це стосується як початківців, так і досвідчених професіоналів із досвідом понад 10 років та зарплатою більш як 21 тис. грн.

Коментар спеціаліста: Тарас Котик, Co-founder рекрутингової компанії SELECT*

Часто перед будь-яким фахівцем стоїть питання, куди рухатись далі, які навички та компетенції потрібно здобути для професійного та кар’єрного росту. У сучасному світі, який швидко змінюється, потрібно адаптуватися до потреб ринку. Ми провели дослідження серед фахівців бухгалтерської сфери, щоби дати відповіді на ці питання.

За результатами дослідження бачимо, що знання англійської мови не дозволяють бухгалтерам заробляти більше. Я думаю, це пов’язано з тим, що більшість опитаних працюють у малому та середньому бізнесі. Найчастіше знання англійської мови тут не потрібні, а компанії не готові додатково за це доплачувати. З нашого досвіду, у великих міжнародних компаніях обов’язковою вимогою є знання англійської мови й рівень заробітної плати, відповідно, вищий.

Однак, знання або досвід роботи з міжнародними стандартами бухгалтерського обліку (МСФО) дійсно дає додаткові переваги бухгалтеру при працевлаштуванні. Усе більше компаній із кожним роком зобов’язані звітувати по МСФО, проте фахівців доволі мало. Це також підтверджує наше дослідження.

Звичайно, середній рівень заробітних плат у великих обласних центрах вищий. Це пов’язано насамперед із більшою кількістю вакансій. Проте, висококваліфіковані фахівці у менших містах здатні отримувати заробітну плату на рівні спеціалістів з великих обласних центрів.

Дуже цікавий тренд, який ми бачимо в загальному по ринку праці впродовж останніх років — це мобільність. Зараз фахівці значно частіше змінюють місце проживання у зв’язку зі зміною роботи. І хоч бухгалтерська сфера більш консервативна, (наприклад, у порівнянні з ІТ) проте, ми також бачимо, що 40 % респондентів готові переїхати в інше місто в разі цікавої пропозиції роботи. Ми часто рекомендуємо нашим клієнтам розширювати географію пошуку спеціалістів, не обмежуватись одним містом.


19.09.2020 1355
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2504
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19711
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1755
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1238 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2272
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3892

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

158

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2017

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

702

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1319
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

386
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

914
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24411
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

646
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

617
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

755
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1648
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8069
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

507
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

787
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2064 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

743