"Секрети" відбору: Як потрапити на роботу у прикарпатську поліцію?

 

 

ГУНП в Івано-Франківській області оголосило конкурс на 70 вакантних посад. Гідним кандидатам обіцяють заробітну плату від 6000 до 10000 грн.
 

Також забезпечують соціальним пакетом та направлятимуть на курси початкової підготовки працівників поліції.

 

Що потрібно знати і до чого готуватися кандидатам на проходження служби в поліції та про проходження працівниками сектору організації відбору та проведення атестування поліцейських «детектору брехні» Версіям розповів Роман Гордий, начальник сектору організації відбору та проведення атестування поліцейських управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області.

 

Про Службу

Наш підрозділ створили в січні 2017 року і призначили мене на посаду. З того часу ми займаємося відбором кандидатів на службу в поліції та проведенням атестування поліцейських серед уже діючих працівників. Працюємо з людьми до завершення етапів конкурсу і оголошення списків переможців.

В діяльність мого сектору входить проведення всіх етапів конкурсу, які передбачені Законом України «Про Національну поліцію», Конституцією  України та іншими нормативно-правовими актами. Зокрема, Наказом МВС України №1631 від 25 грудня 2015 року «Про організацію добору (конкурсу) та просування по службі поліцейських». Розділ 6 – Добір на посаду поліцейського, який регламентує процедуру оформлення на службу в поліцію кандидатів, які вперше приймаються в органи поліції. Відповідно цим Наказом затверджені такі нормативно-правові документи – це порядок діяльності поліцейської комісії та Типовий порядок проведення конкурсу на службу в поліцію. Згідно до цих нормативно-правових документів, при оформленні на службу в поліцію кандидат повинен пройти певні процедурні випробування.

ЕТАП 1: Реєстрація (освіта та військова служба)

Якщо кандидати бажають проходити службу в поліції, вони не обов’язково повинні мати навіть вищу освіту.

Перше з чого ми починаємо – це оприлюднення інформації про проведення конкурсу. У нас на офіційному сайті Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області ми розміщуємо інформацію про вакансії, які оголошуємо. Розміщується стислий зміст обов’язків по вакансіях, вимоги до кандидатів і те, що ми пропонуємо: заробітна плата, соціальний пакет, можливість кар’єрного росту та інші аспекти.

Після того, як людина на сайті знайшла посаду, яка її зацікавила, вона подає онлайн анкету, через сайт в Інтернеті. Людина подає свою анкету, де вказує свої персональні дані, такі як: освіта, вік, місце народження, кар’єра у минулому (обов’язково вказує, чи проходила раніше службу), те що потрібно для вивчення анкети кандидата. Вказує відповідно на яку посаду вона претендує. Зараз дозволяється заповнювати анкети на декілька посад, тож людина вказує пріоритет – куди в вона хотіла більше. Правда, звичайно, що є вимоги. Відповідно людина може зареєструватися на декілька вакансій, якщо вони відповідають вимогам до кандидата. Тобто, у нас є градація: молодший склад поліції і середній склад поліції. Середній склад поліції – це є офіцерські посади, вони відповідно передбачають наявність вищої освіти. Не обов’язково юридичної,  залежності від посади (на посаду слідчого – обов’язкова юридична освіта). На інші посади – просто вища освіта.

Якщо кандидати бажають проходити службу в поліції, вони не обов’язково повинні мати навіть вищу освіту. Тобто, наявність середньої освіти дозволяє працювати на посадах молодшого складу поліції – це сержантські посади. Посади середнього складу поліції є безстроковими. Призначенню на посади молодшого складу передує укладення контракту терміном на 2 роки без права продовження. Тобто, з людиною, яка приймається на службу на посаду молодшого складу поліції, укладається контракт протягом одного 2-х річного періоду. Якщо людина протягом цього часу успішно виконує свої обов’язки  – вона продовжує службу у органах поліції вже на постійній основі, без вимоги укладання контракту. Відповідно працює до досягнення пограничного віку, або виходу на пенсію.

Дуже часто запитують, чи потрібна служба у збройних силах, військові кафедри, – в Законі «Про Національну поліцію» у вимогах до кандидатів чітко вказано, що кандидатом на службу в поліцію може бути громадянин України, віком від 18-ти років, який має повню загальну середню освіту, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного походження, майнового стану, місця проживання, який володіє українською мовою. Звідси випливає, що служба в армії чи військова кафедра не є обов’язковою. Крім того, ми не вимагаємо наявності стажу роботи, але ми вимагаємо, щоб людина чітко усвідомлювала завдання, які ставляться перед нею при проходженні служби  поліції.

Після реєстрації кандидатам на особисту електронну адресу приходить перелік документів, які необхідно зібрати для подальшої особистої подачі документів. Надходять бланки документів, які потрібно роздрукувати самостійно та заповнити по взірцях, які так само надсилаються кандидатам. І вимоги по медичній комісії, що потрібно із собою мати для проходження медичної комісії. Людина самостійно заповнює ці документи по взірцях і до завершення цієї онлайн реєстрації, а вона відповідно до Наказу не може бути менше, ніж 10 днів та не більше 30 днів, має особисто подати документи в Сектор організації відбору. Тобто, поки йде онлайн реєстрація, людина повинна зібрати і подати цей пакет документів особисто і написати заяву: «Прошу зарахувати мене кандидатом до участі в конкурсі…». І в подальшому ми вже маємо право на роботу з документами, обробку персональних даних кандидата та запрошувати на наступні етапи конкурсу.

ЕТАП 3: Тестування

Наступним етапом після перевірки документів є проведення тестування на знання законодавства України, куди входить блок питань Закону «Про Національну поліцію», Конституцію України і Закону «Про запобігання корупції». Для всіх посад тестування на даному етапі однакові для всіх кандидатів. Тестування відбувається на сервері Національної поліції в режимі онлайн. Пропонується 60 запитань. Тестування проходить протягом 2-х годин часу. Тобто, година на знання законодавства України (60 запитань, або 50 запитань та дві ситуаційні задачі), і година тестування на загальний рівень знань. Туди входять питання з визначення логічних, вербальних та математичних здібностей кандидата. Кожному кандидату присвоюється свій пароль та логін для входу в систему. Вхід до кожної анкети індивідуальний. Після завершення першого блоку запитань кандидатам одразу висвітлюється на моніторі результат – скільки вказано правильних відповідей. Так само після другого тестування. Крім того, передбачено відомість про ознайомлення. Кандидат, який набрав мінімальну кількість балів, а це є не менше, ніж 25 балів з кожного окремого тесту, тобто, загально 50, запрошується на наступний етап. Якщо кандидат не пройшов тестування – він має змогу дочекатися наступного конкурсу і знову подаватися. Немає обмежень у часі.

ЕТАП 3: Медична комісія

Після успішного проходження тестування ми вручаємо кандидату направлення для проходження медичної комісії, яка має визначити їхній стан здоров’я та можливість проходити службу в органах поліції. Загальний термін проходження служби в поліції складає 25 років, або до досягнення граничного віку – 55 років. Тобто, медкомісія повинна освідчити людину дуже прискіпливо, так щоб людина могла якісно виконувати свою роботу протягом 25 років.

ЕТАП 4: Фізична підготовка

Саме проведення перевірки рівня фізичної підготовки кандидатів на службу в поліцію передбачене Наказом МВС України №90 від 09.02.2016 року (зі змінами від 2017 року).  Всі кандидати, для об’єктивного вивчення фізичних можливостей кожного  поділені на 4 вікові групи,  залежності від того, скільки їм виповнилося повних років. Перша – від 18 до 25; друга – від 26 до 30; третя – від 31 до 35 та четверта – від 36 і більше років. Нормативи для всіх кандидатів притаманні згідно до вікової групи. Є таблиця нормативів, передбачена Наказом, – фізично підготовлені є до служби кандидати, які під час тестування виконали всі передбачені вправи на оцінку не нижче, ніж задовільно. Тобто, якщо є хоч одна двійка за норматив, то кандидат вважається таким, що не склав норматив. Кандидати здають три нормативи з фізичних випробувань. А саме – загальні нормативи для всіх – це є біг на 100 метрів на час, або човниковий біг, якщо несприятливі погодні умови. Кілометр на час і далі індивідуально, тобто жінки виконують віджимання – контрольну вправу згинання і розгинання рук в упорі лежачи на кількість. Чоловіки ж виконують комплексну силову вправу. Сюди входить: нахили тулуба вперед з положення лежачи на спині і так само згинання і розгинання рук в упорі лежачи за хвилину на кількість разів. Жінкам час не встановлюється. Цим же Наказом передбачено, як правильно виконувати ці вправи.

Крім того, прізвища, імена та по батькові кандидатів, які здають фізичні випробування ніде не зазначається. Вони всі відзначаються у відомостях тільки по порядковому номеру, який кандидати самі обирають перед тестуванням. Я у відомості відзначаю номер, який присвоєний людині, вони підписуються за отримання номера. Всі нормативи пишуться напроти номера у відомості. Тобто, для того, щоб все було об’єктивно з людьми ніхто не спілкується (окрім проведення інструктажу), членам комісії їхні імена не відомі.

ЕТАП 5: Тестування особистісних характеристик (психологічний тест)

Після успішного складання нормативів з фізичної підготовки, кандидати запрошуються на тестування особистісних характеристик – який проводиться з метою виявлення рис, типів характеру, стилю поведінки кандидата. Визначення його емоційного стану, придатності до служби в умовах підвищеного психологічного навантаження.

Після проходження тестування на виявлення особистісних характеристик, яке має рекомендаційний характер для комісії, кандидат запрошується на інтерв’ю. На співбесіді присутня інша комісія, до якої входять особи, працівники зі служби, яка здійснює відбір. Тобто, якщо це напрямок слідчий – то представник слідчого управління, якщо оперуповноважений – то представник карного розшуку кримінальної поліції. Також до комісії входять: психолог, який тестував кандидатів, працівник сектору відбору, і обов’язково входить працівник внутрішньої безпеки. В системі Національної поліції створена служба внутрішньої безпеки, один із завдань якої є нагляд за дотриманням законності в діяльності працівників всіх служб Національної поліції. Відповідно працівник внутрішньої безпеки присутній на всіх етапах.

Після проходження цього інтерв’ю, комісія повинна визначити його моральні та особисті якості, рівень професійних знань і вкінці протокольно затвердити своє рішення, чи вони би рекомендували поліцейській комісії кандидата.

ЕТАП 6: Співбесіда з поліцейською комісією

Поліцейська комісія створена на постійній основі не менше, ніж на три роки. Для прозорості та об’єктивності до неї входять представники з різних підрозділів. Тобто, сюди входить представник від Міністра внутрішніх справ – не з числа поліцейських, один представник від керівника національної поліції України. Сюди входить один представник від ГУНП в Івано-Франківській області, два представники громадськості обрані обласною радою. Тобто, ця комісія в своїй діяльності є незалежною, вона не підпорядковується одній особі і їхнє рішення є обов’язковим для виконання керівником ГУНП в Івано-Франківській області. Поліцейська комісія виносить два рішення – або рекомендує, або не рекомендує конкурсанта для проходження служби на конкретній посаді.

Якщо рекомендує, тоді я всі результати проходження тестувань вношу в базу кандидатів на службу в Національній поліції. Вона створена на внутрішніх електронних мережах. Далі комп’ютер формує рейтинг кандидата на основі всіх випробувань, крім тих, які мають рекомендаційний характер. Рейтинг переводиться у числовий еквівалент – бали. І по рейтингу, в залежності від того, скільки посад в якому органі ми оголосили, першим кандидатам по рейтингу пропонується написати заяву у відповідний підрозділ. Зазвичай ми людей призначаємо за два тижні до проведення курсів, щоб вони мали передбачений законом час для повідомлення свого роботодавця про звільнення.

ЕТАП 7: Спеціальна перевірка

Щодо усіх переможців конкурсу проводиться спеціальна перевірка з метою виявлення обмежень, пов’язаних зі службою в поліції, визначених Законами України “Про Національну поліцію”, “Про запобігання корупції” та іншими законами України. Якщо таких обмежень виявлено не було кандидат призначається на посаду.

Навчання

В подальшому людина направляється на курси первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції. Кандидатів ми навчаємо після завершення всіх етапів конкурсу. В Україні є декілька закладів. Вже з моменту прийому кандидатів на службу в поліцію вони одержують заробітну платню. Тобто, вони спочатку приймаються, потім через два тижні, відправляються на курси початкової підготовки працівників поліції. І вони вже мають свою заробітну плату, яка становить 5 тисяч 700 гривень (на час проходження курсів).

Підстави для відмови в призначенні переможця конкурсу

Відповідно до законодавства, переможцеві конкурсу відмовляється у призначення на посаду в поліції в разі ненадання ним документів у строки, передбачені законодавством для проведення спеціальної перевірки, виявлення обмежень для служби у поліції. Відмова взяти на себе зобов’язання дотримуватись обмежень, пов’язаних зі службою в поліції, відмова від складання присяги. Не може бути поліцейський особа, визнана недієздатною, засуджена на умисне вчинення тяжкого злочину, в тому числі наявність непогашеної судимості, особа, яка несла адміністративну відповідальність у зв’язку з корупційними діями. Особа, яка має захворювання, що перешкоджають службі. Особа, яка втратила громадянство України та має громадянство іншої держави. Особа, яка подала завідомо неправдиву інформацію. Крім того, поліцейський не повинен бути членом політичних партій, організовувати страйки чи брати участь у них. Також займатися підприємницькою діяльність, проте дозволяється вести викладацьку, наукову чи інтелектуальну діяльність.

Про «детектор брехні»

Те, що комісія діє правомірно у межах своїх обов’язків я впевнений. У будь-який момент може приїхати перевірка, відкрити відомості, в яких підписані всі члени комісії, відкрити бази внесення результатів. Крім того, можу заявити, що всі працівники сектору відбору і проведення тестування поліцейських перед призначенням на дані посади проходять відбір-конкурс в Києві. За умовами конкурсу ми проходили обстеження на поліграфі. Тобто, ми проходили детектори брехні. При виявленні підстав у керівництва щодо повторної перевірки нас на поліграфі у будь-який момент вони нас можуть викликати на перевірку знову. Тому, я абсолютно не боюся за свої вчинки, за відомості і результати, які я вношу. І якщо б я не пройшов поліграф, мене можуть звільнити із займаної посади. А я не маю жодного бажання, скажімо, достроково скласти свої повноваження. Єдина моя зацікавленість – це щоб найбільш гідні кандидати, які володіють всіма вимогами, які ставляться перед працівником поліції, дійшли до поліцейської комісії. А вже поліцейська комісія приймає рішення, хто з них буде проходити службу в правоохоронних органах.


14.06.2017 4668 0
Коментарі (0)

13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

841
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1113 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3434 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33748
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2681
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3830

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

240

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

652

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1563

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

959
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

510
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

410
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

789
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12093
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1392
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1164
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1259
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

428
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

123
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

201
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

267
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1157