Секрети фінської школи: як там викладають математику дітям

Упорядкування та принципи фінської освітньої системи є зразковими для багатьох країн світу. У 2022 році, згідно з рейтингом PISA, Фінляндія увійшла в десятку провідних країн за рівнем математичної грамотності. А за підсумками опитування OECD Education at a Glance, 88% фінських учнів заявляють, що люблять ходити до школи і не бояться математики.

Фінські школярі майже не потребують додаткових занять. А от для українських дітей репетитор з математики є досить часто затребуваним. Адже математика до того ж є одним з обов’язкових предметів НМТ. Проте не варто думати, що для хороших знань з цього предмету потрібні якісь особливі здібності.

Фіни знають, як мотивувати дітей математикою. Про ключові методи викладання цього предмета у Фінляндії і поговоримо далі.

Навчання через гейміфікацію

Понад 95% усіх вправ та завдань мають ігровий характер, що вже саме по собі може зацікавити дітей. У кожній із вправ є елемент змагальності, цікавий сюжет або ж мотиваційна нагорода. Відтак дитина буде повністю залучена у процес.

Ігри для старших учнів мають більш інтелектуальний характер. Вони спрямовані на дослідження, креативне мислення та пошуки різних варіантів розв’язань. Діти можуть змагатися між собою, взаємодіяти в команді чи представляти свої проєкти по одиниці.

Водночас фіни не надто фокусуються на комп’ютерних програмах та додатках. Наприклад, в одному з інтерв’ю українським виданням вчитель з Фінляндії Макке Леппенен наголосив, що в школі популярною є математична платформа Eduten, яку, однак, використовують лише раз на тиждень. Це робиться з метою убезпечити здоров’я дітей від перевантаження цифровим навчанням.

Математичні ігри онлайн

Вже згадана нами платформа містить понад 20 тисяч різноманітних (близько 150 видів) математичних завдань для учнів початкової і середньої школи. Школярі обирають завдання за рівнями: це вкрай важливо. Учень проходить поступовий шлях розвитку та може відстежувати свій прогрес на кожному кроці.

Цей освітній майданчик є не просто тренажером, а й інтелектуальною системою, яка підлаштовується під кожного учня і стимулює інтерес до математики. Платформа аналізує відповіді – й рівень складності адаптується автоматично. Учень отримує миттєвий фідбек: коли помиляється, система дає чітке пояснення правила.

Платформа на 90% гейміфікована. За правильно виконані вправи учень отримує бали, нагороди, віртуальні значки, що мотивує краще за звичайні оцінки. Є внутрішні «челенджі» та рівні складності, як у грі.

Навчання через практику і життєві ситуації

Ще один головний аспект вивчення математики за фінськими стандартами. Будь-яку математичну тему діти розглядають через конкретні життєві ситуації. Наприклад, дроби вивчаються через приготування їжі (вирахування пропорцій), відсотки – через покупки, геометричні фігури – через конструювання моделей тощо.

Це формує усвідомлення користі математики у реальному житті. Вийшовши у світ, дитина зможе за допомогою прикладних знань справлятися з різноманітними побутовими труднощами.

Замість звичного навантаження задачами фіни надають перевагу регулярній груповій роботі, проєктам, креативному мисленню. Це дозволяє з легкістю включатися у професійні завдання та адаптуватися до робочого колективу.

Персоналізація навчання та індивідуальна підтримка

Фіни не орієнтуються на загальні стандарти, а враховують особистість й інтелектуальні дані кожного учня. Це відбувається через персоналізовані завдання та пояснення матеріалу. Як сказав би Макке Леппенен, до учнів не застосовується так зване фіксоване мислення, а значить:

  • дітей не порівнюють, а мотивують
  • вчителі наголошують на якості процесу, а не результату
  • школярів намагаються зацікавити – природно й без тиску
  • якщо хтось відстає, працює асистент учителя, який пояснює додатково
  • якщо учень випереджає інших, отримує завдання на логіку і стратегічне мислення

Кожна дитина працює у звичному для неї темпі, отримуючи завдання свого рівня й достатньо уваги від педагога. А тому вона хоче й далі навчатись та виконувати навіть більше вправ, ніж того вимагає шкільна програма.

Акцент на якості, а не на кількості

Фінські учні у порівнянні зі школярами багатьох країн світу вивчають менше тем, однак розглядають їх більш ґрунтовно. Виконання великої кількості практичних завдань дозволяє дуже добре засвоїти матеріал.

Фінські учні, між іншим, мають найменшу кількість домашніх завдань. В цілому на домашню роботу вони витрачають не більше 30 хвилин. Адже в основі вивчення математики лежить розуміння суті законів, а не механічне розв’язання задач. Водночас діти не перевантажені зубрінням і теорією.

Реклама


13.05.2025 279
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

269
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13509 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1527
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

839
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6057
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1693

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

612

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1437

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1249

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1145
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

496
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

631
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1544
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

576
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

854
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5898
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13482
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

207
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

514
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

457
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

767 2