Керівник Івано-Франківського обласного штабу національного спротиву, депутат обласної ради Василь Попович в інтерв'ю журналісту "Фіртки" поділився враженнями від революційних подій, законів, які приймає ВРУ, розповів про роботу Штабу, можливі штурми адмібудівлі і чим усе закінчиться.
Окружний адміністративний суд призупинив рішення позачергової сесії Івано-Франківської облради, якими вона скасовувала ОДА на Прикарпатті. Як ви розцінюєте такий крок і які подальші дії?
Ми всі добре знаємо, яке зараз в Україні судочинство. Нас просто заганяють начебто у законне поле, яке не діє для представників влади, але діє для опозиції, яка чинить спротив чинному режиму. Це не правильно. Мають бути покарані усі, хто віддає злочинні накази і тоді можна буде говорти про те, що в Україні діє закон.
Що ми прийняли? В кожній області розпорядником адмінбудівлі є обласна рада. Тільки у нас розпорядником є управління, яке відноситься до ОДА. В суботу обласна рада забрала до себе те, що їй належить по праву. Це оскарження є дивним, незрозумілим і неправильним.
Які дальші дії обласної ради?
Думаю, що на черговій сесії ми розглядатимемо це питання ще раз. Зрештою, керівник господарського управління з нами співпрацює. У нас є створена комісія з обласної ради, представників цього управління і представників обласного Штабу національного спротиву. Ми списали всі пошкодження, які є в будинку, щоб їх відновити. Все працює нормально. Це рішення прокуратури, яке їм дають зверху, будемо розбирати, коли буде наша перемога.
Так розуміємо, що варто очікувати апеляції на рішення суду?
Це питання більше до голови обради. Але, звичайно, що апеляція буде. Думаю, що наш юридичний відділ, буде це опротестовувати.
Голова облради ще в неділю сказав, що в найближчі дні завершиться формування складу Народної Ради. Сьогодні вже четвер. Коли буде сформовано Раду?
В громадській раді при Народній Раді я тільки висловлюю позицію Штабу і все. Але, як на мене, сьогодні не час дебатувати, хто сідатиме в м’ягкі уявні і примарні крісла. Зараз час для того, щоб робити прямі дії з тим, щоб в Україні нарешті відбулося перезавантаження. А вже тоді українці і наші мешканці області зможуть належно оцінити вклад кожного.
Защораз з’являється інформація про начебто можливі штурми адмінприміщення, яке зайняли мітингувальники. Наскільки вона є правдивою?
У нас є власні джерела, які дуже добре працюють. Ця інформаці дійсно є достовірною. Зрештою, те, що було другої ночі, - це була реальна зароза штурму. У нас була підтверджена інформація. Вони вивчали наскільки ми активно можемо змобілізуватися. І вони побачили, що ми можемо змобілізуватися.
Чи є якісь контакти Штабу національного спротиву із правоохоронними органами на офіційному рівні? Як ви спілкуєтеся?
Офіційних немає. Я особисто спілкуюся по телефону постійно з керівництвом обласної міліції. Як тільки ми маємо інформацію про можливі дії силовиків, я відразу їм дзвоню і кажу, що у нас є така інформація. І якщо навіть ними ця інформація розпрацьовується, то вони вже знають, що ми готуємося.
Вчора вночі було проголосувано закон про амністю у версії влади. Чи не слід його розцінювати як крок до введення надзвичайного стану в країні і можливої зачистки Майдану?
Вважаю, те що Янукович двічі приїжджав у ВРУ – це неординарно. Він навіть на свій звіт у ВРУ не приїжджав. Це була алярмова ситуація для нього. Це означає, що в Партії регіонів немає монолітності. І це озанчає, що надзвичайного стану не буде.
Сьогодні є певний закон проголосований ними – це останнє, що вони змогли зробити разом. Навіть Олійник якось проговорився, що у них грошей вистачить, а мав сказати голосів.
Думаю, що ще одне загострення буде обов’язково. Це не буде надзвичайний стан, це будуть події або в Києві або в регіонах. Але це матиме крах. І я бачу, що є тенденція до того, що в парламенті буде необхідна кількість голосів для імпічменту президента.
Думаю, що ці люди, які є в Партії регіонів, повинні розуміти, що безпека українського народу важливіша. Але і опозиціонери повинні гарантувати їм, що якщо вони переходять на сторону народу, то їм принаймні готові забути про незаконні вчинки в минулому. Тобто лідери опозиції, чи опозиція чи хтось інший авторитетний має гарантувати, що зі сторони народу їх ніхто не буде судити потім.
Яка зараз ситуація у Штабі національного спротиву?
Ситуація робоча. Постійний активний темп роботи. Є різні відділи – прес-центр, молодіжний, автомайдан, кухня, охорона, медпункт, барикади. Постійно люди звертаються. Защораз виникають певні питання, які потрібно вирішувати.
Чи є якісь проблеми, потреби, чогось не вистачає?
Думаю, що вистачає всього. Просто люди виснажені. Постійне емоційне напруження. Люди трохи перезбуджені. Деколи вони навіть ускладнють ситуацію у тому випадку, коли вона не потребує цього. Але, загалом атмосфера позитивна.
Як ситуація із держслужбовцями? Для них створені усі необхідні умови для роботи?
Вони працюють. Все нормально. В понеділок ми їх зустріли. Дехто навтіь у неділю приходив, щоб забрати свої речі із робочих місць, але ми їх запевнили, що цього робити не треба.
Якісь контакти з керівництвом ОДА маєте?
У нас нема керівництва ОДА. Людина не може керувати областю по телефону.
Але нещодавно голова ОДА Василь Чуднов через свою прес-службу запевнив, що усе під контролем і він керує.
Він не керує.
Але ж якісь контакти з ним мають бути…
Немає. Ми знаємо, що він десь є, але де точно не відомо.
Яке, на вашу думку, розв’язання цієї ситуації, яка склалася?
Думаю, що має бути перемога. Тільки так. Мені і багатьом активістам, які зараз тут, вже немає чого втрачати, бо якщо дивитися на законодавчу базу, то ми або до кінця боремося як вільні люди, або сідаємо в буцигарні. І, однозначно, що ми це приміщення не покидаємо допоки не буде змінено режим Януковича.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Ексклюзив "Фіртки": Василь Скрипничук про революцію, розмову з Чудновим, штурм ОДА та Народну Раду