Румунія-Україна: як на Прикарпатті реалізують транскордонні проєкти (ФОТО)

В Івано-Франківську відзначили 10 років міжнародного святкування Днів європейського транскордонного співробітництва. З цієї нагоди бенефіціари Програми "Румунія-Україна" ознайомили з проєктами, які реалізують в нашій області. 

Про це повідомляє кореспондентка Фіртки.

"Сьогодні на Івано-Франківщині впроваджуються дуже успішні проєкти. Важливо, щоб вони покращили території та життя людей у громадах. Зараз ми знаходимося в процесі запуску нової програми на 2021-2027 роки та сподіваємося, що Івано-франківська область також доєднається", - каже виконавчий директор Сучавського  Регіонального бюро прикордонної співпраці Чезар Грозаву.

Програма "Румунія-Україна" має на меті створення партнерства між установами по різні боки кордону, яке б принесло користь громадам в транскордонному регіоні. Загальна вартість проектів складає близько 60 млн доларів. 

"Прикарпаття реалізує 40 проєктів бенефіціаром яких є Івано-Франківська облдержадміністрація. У співпраці з Румунією у нас є 18 проєктів, які успішно втілюються у життя. Ми надзвичайно цінуємо наші спільні розробки, та людей, які допомагають подолати всі труднощі, які трапляються в нас на шляху", - розповідає член моніторингового комітету Галина Макота.

Напрямки, які фінансуються: освіта, дослідження, спільна культурна спадщина, транспорт, охорона, здоров'я, надзвичайні ситуації, а також попередження і протидія організованій злочинності. На Прикарпатті будуть фінансувати 18 проєктів. 

"Ще з 2006 року ми впроваджуємо транскордонні проєкти. Ключове слово тут "разом", бо саме так ми подолали всі перешкоди, що були за цей час. Взагалі, Івано-франківська область є однією з найкращих у цій програмі. Фінансується все на грантовій основі Європейським Союзом. Більшість проєктів зараз знаходиться на стадії реалізації", - каже представник спільного технічного секретаріату Адріана Нікула.


Проєкт STEM

Серед цілей - підвищити компетенції учнів та викладачів професійних шкіл та коледжів, що беруть участь в проєкті та навчити їх життєвим навичкам.

"Суть проєкту в закупівлі обладнання для студентів, щоб вони могли краще навчатися, а також налагодження співпраці з Румунською стороною. Ми використовуємо різні методи співпраці та будь-яку можливість покращити нашу матеріально-технічну базу. Так ми закупили обладнання для трьох навчальних закладів. Купуємо те, що не можуть придбати самі училища. У нас проблеми майже ті самі, як і в Румунії, тому ми спільно розв'язували цю проблему. Також ми організували табір, воркшопи, підписали шестирічний меморандум", - сказала Надія Кромкач, заступник директора департаменту економічного розвитку Івано-Франківської міської ради. 

Проєкт Resfor

"Через пандемію всі заходи були онлайн, проте проєкт успішно впроваджується. Мертва деревина - це все, що є відмерле в лісі - сучки, відсохлі дерева, гілки. Це дуже важливо для лісу, адже деякі породи можуть відновлюватися лише на мертвому лісі. Це цікавий спосіб відновлення екосистем", - пояснила Іванна Василишин, проєктний менеджер.

RO-UA академічний розвиток для дослідження та інновацій

"Наш проєкт є певною мірою унікальний. Він спрямований на передачу досвіду з України в Румунію. В нас у планах створення центру промоції інноваційної науки в Ботошані та Івано-Франківську, як відділення агентства з енергетичного менеджменту", - розповів Артур Воронич, директор центру міжнародного співробітництва ІФНТУНГ.

Altera

"В рамках проєкту в Івано-Франківську в дитячій клінічній лікарні планують відновлення підрозділу альтернативної терапії, що складається з трьох кабінетів, одного великого спортивного залу та вестибюля. Окрім того, п'ять медиків зможуть відвідати спеціальні тренінги з обміну досвідом до кінця впровадження проєкту. Згідно зі статистикою, в області є 856 дітей з обмеженими можливостями, які потребують допомоги", - прокоментувала Віра Шатун, проєктний менеджер.

BRIDGE

Проєкт має на меті підвищення ефективності реагування екстрених служб у прикордонному регіоні шляхом розвитку спільної навчальної інфраструктури та модернізації диспетчерського центру в Україні. Також розробка спільної транскордонної оперативної бази для надзвичайних ситуацій шляхом проведення спільних навчань.

БЕЗПЕЧНЕ МАЙБУТНЄ

"Мова йде про побудову чотирьох Data-центрів, встановлення 60 камер зі штучним інтелектом. Враховуючи загальне фінансування, Франківськ отримає найбільшу суму - близько 600 тисяч євро. Також в планах підвищення рівня безпеки шляхом встановлення сумісності інфраструктури інформаційно-комунікаційних технологій між Івано-Франківськом, Солотвино, Сігетом та Бая-Маре, через створення центрів обробки даних, налагодження ефективної співпраці між муніципалітетом та правоохоронними органами шляхом забезпечення доступу владних структур до баз даних", - поділився Анатолій Корнійчук, менеджер проєкту.

Спільно з Національною Гвардією буде реалізовано аж чотири проєкти, на які покладають великі надії. Зокрема це:

  • Посилення спроможності транскордонного співробітництва.
  • Посилення транскордонної безпеки.
  • Зміцнення навчальних можливостей груп спеціального призначення шляхом розробки комплексних програм фізичного та психологічного навчання та оцінки.
  • Зміцнення інституційного та технічного потенціалу для підтримки спеціалізованих структур, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю.

Наразі вже закупили багато різного обладнання та мікроавтобус, снігохід, квадроцикл, пневматичні рушниці, щоб захищатися від диких звірів та вільно пересуватися в горах.

Також два проєкти реалізують спільно з Головним управлінням Нацполіції в Івано-Франківській області:

  • Розбудова спроможності для протидії організованій злочинності та зміцнення транскордонного співробітництва шляхом вдосконалення оперативних засобів та спільного навчання поліцейських сил у сфері судово-медичних розслідувань.
  • Регіональне співробітництво з питань запобігання та боротьби з транскордонною злочинністю між Румунією та Україною.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

Прикарпатські нацгвардійці розповіли про підсумки співпраці із румунськими жандармами (ФОТО)

Відкриття кордонів: до яких країн можуть поїхати вакциновані українці

Фотогалерея


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1293
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1019
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2031
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3512
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1310
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1295

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1612

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

463

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1104

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1274
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24229
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

478
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2641
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

569
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1478
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

651
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15346
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

458
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

535
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1324 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

592
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

504