Румунія-Україна: як на Прикарпатті реалізують транскордонні проєкти (ФОТО)

В Івано-Франківську відзначили 10 років міжнародного святкування Днів європейського транскордонного співробітництва. З цієї нагоди бенефіціари Програми "Румунія-Україна" ознайомили з проєктами, які реалізують в нашій області. 

Про це повідомляє кореспондентка Фіртки.

"Сьогодні на Івано-Франківщині впроваджуються дуже успішні проєкти. Важливо, щоб вони покращили території та життя людей у громадах. Зараз ми знаходимося в процесі запуску нової програми на 2021-2027 роки та сподіваємося, що Івано-франківська область також доєднається", - каже виконавчий директор Сучавського  Регіонального бюро прикордонної співпраці Чезар Грозаву.

Програма "Румунія-Україна" має на меті створення партнерства між установами по різні боки кордону, яке б принесло користь громадам в транскордонному регіоні. Загальна вартість проектів складає близько 60 млн доларів. 

"Прикарпаття реалізує 40 проєктів бенефіціаром яких є Івано-Франківська облдержадміністрація. У співпраці з Румунією у нас є 18 проєктів, які успішно втілюються у життя. Ми надзвичайно цінуємо наші спільні розробки, та людей, які допомагають подолати всі труднощі, які трапляються в нас на шляху", - розповідає член моніторингового комітету Галина Макота.

Напрямки, які фінансуються: освіта, дослідження, спільна культурна спадщина, транспорт, охорона, здоров'я, надзвичайні ситуації, а також попередження і протидія організованій злочинності. На Прикарпатті будуть фінансувати 18 проєктів. 

"Ще з 2006 року ми впроваджуємо транскордонні проєкти. Ключове слово тут "разом", бо саме так ми подолали всі перешкоди, що були за цей час. Взагалі, Івано-франківська область є однією з найкращих у цій програмі. Фінансується все на грантовій основі Європейським Союзом. Більшість проєктів зараз знаходиться на стадії реалізації", - каже представник спільного технічного секретаріату Адріана Нікула.


Проєкт STEM

Серед цілей - підвищити компетенції учнів та викладачів професійних шкіл та коледжів, що беруть участь в проєкті та навчити їх життєвим навичкам.

"Суть проєкту в закупівлі обладнання для студентів, щоб вони могли краще навчатися, а також налагодження співпраці з Румунською стороною. Ми використовуємо різні методи співпраці та будь-яку можливість покращити нашу матеріально-технічну базу. Так ми закупили обладнання для трьох навчальних закладів. Купуємо те, що не можуть придбати самі училища. У нас проблеми майже ті самі, як і в Румунії, тому ми спільно розв'язували цю проблему. Також ми організували табір, воркшопи, підписали шестирічний меморандум", - сказала Надія Кромкач, заступник директора департаменту економічного розвитку Івано-Франківської міської ради. 

Проєкт Resfor

"Через пандемію всі заходи були онлайн, проте проєкт успішно впроваджується. Мертва деревина - це все, що є відмерле в лісі - сучки, відсохлі дерева, гілки. Це дуже важливо для лісу, адже деякі породи можуть відновлюватися лише на мертвому лісі. Це цікавий спосіб відновлення екосистем", - пояснила Іванна Василишин, проєктний менеджер.

RO-UA академічний розвиток для дослідження та інновацій

"Наш проєкт є певною мірою унікальний. Він спрямований на передачу досвіду з України в Румунію. В нас у планах створення центру промоції інноваційної науки в Ботошані та Івано-Франківську, як відділення агентства з енергетичного менеджменту", - розповів Артур Воронич, директор центру міжнародного співробітництва ІФНТУНГ.

Altera

"В рамках проєкту в Івано-Франківську в дитячій клінічній лікарні планують відновлення підрозділу альтернативної терапії, що складається з трьох кабінетів, одного великого спортивного залу та вестибюля. Окрім того, п'ять медиків зможуть відвідати спеціальні тренінги з обміну досвідом до кінця впровадження проєкту. Згідно зі статистикою, в області є 856 дітей з обмеженими можливостями, які потребують допомоги", - прокоментувала Віра Шатун, проєктний менеджер.

BRIDGE

Проєкт має на меті підвищення ефективності реагування екстрених служб у прикордонному регіоні шляхом розвитку спільної навчальної інфраструктури та модернізації диспетчерського центру в Україні. Також розробка спільної транскордонної оперативної бази для надзвичайних ситуацій шляхом проведення спільних навчань.

БЕЗПЕЧНЕ МАЙБУТНЄ

"Мова йде про побудову чотирьох Data-центрів, встановлення 60 камер зі штучним інтелектом. Враховуючи загальне фінансування, Франківськ отримає найбільшу суму - близько 600 тисяч євро. Також в планах підвищення рівня безпеки шляхом встановлення сумісності інфраструктури інформаційно-комунікаційних технологій між Івано-Франківськом, Солотвино, Сігетом та Бая-Маре, через створення центрів обробки даних, налагодження ефективної співпраці між муніципалітетом та правоохоронними органами шляхом забезпечення доступу владних структур до баз даних", - поділився Анатолій Корнійчук, менеджер проєкту.

Спільно з Національною Гвардією буде реалізовано аж чотири проєкти, на які покладають великі надії. Зокрема це:

  • Посилення спроможності транскордонного співробітництва.
  • Посилення транскордонної безпеки.
  • Зміцнення навчальних можливостей груп спеціального призначення шляхом розробки комплексних програм фізичного та психологічного навчання та оцінки.
  • Зміцнення інституційного та технічного потенціалу для підтримки спеціалізованих структур, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю.

Наразі вже закупили багато різного обладнання та мікроавтобус, снігохід, квадроцикл, пневматичні рушниці, щоб захищатися від диких звірів та вільно пересуватися в горах.

Також два проєкти реалізують спільно з Головним управлінням Нацполіції в Івано-Франківській області:

  • Розбудова спроможності для протидії організованій злочинності та зміцнення транскордонного співробітництва шляхом вдосконалення оперативних засобів та спільного навчання поліцейських сил у сфері судово-медичних розслідувань.
  • Регіональне співробітництво з питань запобігання та боротьби з транскордонною злочинністю між Румунією та Україною.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

Прикарпатські нацгвардійці розповіли про підсумки співпраці із румунськими жандармами (ФОТО)

Відкриття кордонів: до яких країн можуть поїхати вакциновані українці

Фотогалерея


Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1139
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

409
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14274 18
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1645
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

927
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6275

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

693

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1519

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1322

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1206
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

567
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

706
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1626
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

644
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

935
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5977
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13911
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

311
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

606
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

536
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

851 2