«Розстріляне Відродження: голоси крізь час»: в Івано-Франківську під супровід струнного ансамблю читали поезію замордованих митців (ФОТО)

В Івано-Франківську у Палаці Потоцьких 28 липня провели мистецький перфоманс «Розстріляне Відродження: голоси крізь час».

На події звучала лірика митців, яких тоталітарний сталінський режим у 20-30 роках XX століття винищив, а тому їхні твори майже не дійшли до широкої аудиторії.

Про це з місця події інформує журналістка Фіртки.

"28 липня — подія, присвячена українським митцям 20-30-х років XX століття, організована будівельною компанією Вертикаль та Бізнес Асоціацією Івано-Франківська", — зазначили організатори.

Модерував подію заслужений артист України, актор Івано-Франківського національного драмтеатру Олексій Гнатковський

"У нас вкрай мало говорять про феномен Розстріляного Відродження, ми вкрай мало знаємо імен. Саме тому ми вирішили створити таку мистецьку акцію.

Цей перфоманс присвячуємо усім художникам, літераторам, письменникам, поетам Українського відродження, яке розстріляли на початку XX століття. Цих геніїв ми пам'ятаємо. 

Всі вони загинули від рук ворога. На жаль, сьогодні історія повторюється. Сьогоднішній перфоманс — це про терор до українського народу. З абсолютною точністю бачимо в еквіваленті ті звірства, що роблять окупанти сьогодні.

Як бачимо, теперішня російсько-українська війна — суто сучасний терор російського агресивного нелюда насамперед проти українського духу, проти українського Слова, проти спроб Національного Відродження, яке російські орки знову і знову отримують наказ — РОЗСТРІЛЯТИ", — підкреслив Гнатковський.

Мета цієї акції, відзначають організатори, — під час складних періодів популяризувати українську культуру та літературу, включаючи твори менш відомих поетів, яких тоталітарний сталінський режим знищив у 20-30 роках XX століття.

"Це відповідь на російську експансію. Ворог намагається знищити нашу національну свідомість, прагнення до поступу в Європу. Ця боротьба не почалася лише 24 лютого чи у 2014 році — вона триває протягом щонайменше століття.

Сьогодні як ніколи знати та пам'ятати усі злочини, які вчиняли рашисти, важливо відбудувати вертикаль нашої свідомості", — наголосив Гнатковський.

Поезію та творчість авторів Розстріляного Відродження читали Олексій Гнатковський, вихованці студії естетичного та гармонійного розвитку дітей «Авантюристи» та охочі під музичний супровід струнного ансамблю Quattro Cord. А також атмосфери події додав вокал Оксани Кречко, солістки Івано-Франківської обласної філармонії імені Ірини Маланюк.

Як зауважила директорка будівельної компанії Вертикаль Ірина Орловська, перфоманс «Розстріляне Відродження: голоси крізь час» — проєкт з відновлення культурної спадщини.

"Російсько-українська війна триває віками, вона була постійно, але кожного разу набирала різних форм. Рашисти знову продовжують всіляко намагатись знищити європейський вектор розвитку української культури, національну ідентичність, мову та навіть права української нації на самовизначення та її існування.

Ми сьогодні розповідаємо про історію та людей. Про сміливість та відвагу українців. Про далекоглядність та незламну віру, про паралелі з сучасністю. Перфоманс покликаний наповнити серця людей енергетикою сильних постатей української літератури.

І коли ми знову бачимо, як російські терористи системно знищують українські міста, то все ж таки варто глянути у дзеркало історії. Знати цю історію. Нинішня подія справді поєднала минуле з сьогоденням", — розповіла Ірина Орловська.

Зі слів директорки благодійного проєкту "Україна  мій дім" Ольги Гнатковської, вкрай важливою є участь дітей у цьому перфомансі.

”Коли вперше мені запропонували з дітьми долучитись до цього перфомансу — я одразу погодилась. 

Адже це вкрай корисно — знайомити дітей з українською творчість у такому віці, коли вони формуються. Що вразило мене — діти не просто читають, а прочитують, чують, проживають цю поезію. І вкрай приємно, що діти вже знають імена цих шалено талановитих, героїчних постатей. І це сьогодні дуже важливо — виховувати патріотичну молодь.

І робимо це практично. Не розповідаємо в теорії, що такі постаті були, а дали їм можливість зробити це самостійно — прочитати книгу, послухати музику. Це точно вплине на них у позитивному ключі. 

Окрім того, ми знаємо багато закордонних поетів, але не завжди знаємо своїх. Особливо це гостро відчувається сьогодні, коли ми бачимо наскільки циклічна історія.

Нам треба виправляти це — знати тодішніх жертв російського терору. Вони загинули, аби ми мали можливість читати ці вірші", — поділилась Ольга Гнатковська.

Одним з організаторів мистецького перфомансу є Бізнес Асоціація Івано-Франківська. Зі слів виконавчого директора Асоціації, Едуарда Веліканова, бізнес розуміє важливість таких заходів та всіляко сприяє популяризації таких подій.

Усі присутні безплатно отримали збірки з короткими біографіями та лірикою поетів доби Розстріляного відродження.

"Війна згуртувала українців, показавши світу нашу сміливість та незламність. Мільйони людей єднаються заради перемоги України. Не одне життя покладено за мирне українське небо та свободу слова тоді, у час життя авторів «Розстріляного Відродження». І сьогодні історія повторюється.

Станом на липень 2023 року понад 300 жителів Івано-Франківської громади загинули у російсько-українській війні. Близько 50 військовослужбовців перебувають у російському полоні, ще 50 — у статусі зниклих безвісти. Схиляємо наші голови перед захисниками та воїнами, котрі віддали свої життя за право українців жити в мирі.

Оновлене видання збірки «Розстріляне Відродження: голоси крізь час» присвячуємо усім, хто віддав життя за свободу й суверенність української держави: сьогодні, як і багато років тому, борючись із російськими загарбниками, виборюють нашу незалежність, даруючи майбутнім поколінням право на мирне майбутнє.

Чекаємо усіх воїнів вдома, щоб разом відновлювати вільну Україну", — йдеться у післямові збірки від організаторів мистецького перфомансу БК Вертикаль та БАІФ.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Ірина Орловська: Здешевлення у будівництві – не про нас, Вертикаль завжди гарантує якість

Фотогалерея


29.07.2023 809
Коментарі ()

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

416
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1447
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2661 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3663
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3050
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2168

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

650

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

496

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1660

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1841
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

315
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

534
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

832
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5022
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

380
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

908
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10151
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

539
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

279
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

296
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

401
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

420