«Розстріляне Відродження: голоси крізь час»: в Івано-Франківську під супровід струнного ансамблю читали поезію замордованих митців (ФОТО)

В Івано-Франківську у Палаці Потоцьких 28 липня провели мистецький перфоманс «Розстріляне Відродження: голоси крізь час».

На події звучала лірика митців, яких тоталітарний сталінський режим у 20-30 роках XX століття винищив, а тому їхні твори майже не дійшли до широкої аудиторії.

Про це з місця події інформує журналістка Фіртки.

"28 липня — подія, присвячена українським митцям 20-30-х років XX століття, організована будівельною компанією Вертикаль та Бізнес Асоціацією Івано-Франківська", — зазначили організатори.

Модерував подію заслужений артист України, актор Івано-Франківського національного драмтеатру Олексій Гнатковський

"У нас вкрай мало говорять про феномен Розстріляного Відродження, ми вкрай мало знаємо імен. Саме тому ми вирішили створити таку мистецьку акцію.

Цей перфоманс присвячуємо усім художникам, літераторам, письменникам, поетам Українського відродження, яке розстріляли на початку XX століття. Цих геніїв ми пам'ятаємо. 

Всі вони загинули від рук ворога. На жаль, сьогодні історія повторюється. Сьогоднішній перфоманс — це про терор до українського народу. З абсолютною точністю бачимо в еквіваленті ті звірства, що роблять окупанти сьогодні.

Як бачимо, теперішня російсько-українська війна — суто сучасний терор російського агресивного нелюда насамперед проти українського духу, проти українського Слова, проти спроб Національного Відродження, яке російські орки знову і знову отримують наказ — РОЗСТРІЛЯТИ", — підкреслив Гнатковський.

Мета цієї акції, відзначають організатори, — під час складних періодів популяризувати українську культуру та літературу, включаючи твори менш відомих поетів, яких тоталітарний сталінський режим знищив у 20-30 роках XX століття.

"Це відповідь на російську експансію. Ворог намагається знищити нашу національну свідомість, прагнення до поступу в Європу. Ця боротьба не почалася лише 24 лютого чи у 2014 році — вона триває протягом щонайменше століття.

Сьогодні як ніколи знати та пам'ятати усі злочини, які вчиняли рашисти, важливо відбудувати вертикаль нашої свідомості", — наголосив Гнатковський.

Поезію та творчість авторів Розстріляного Відродження читали Олексій Гнатковський, вихованці студії естетичного та гармонійного розвитку дітей «Авантюристи» та охочі під музичний супровід струнного ансамблю Quattro Cord. А також атмосфери події додав вокал Оксани Кречко, солістки Івано-Франківської обласної філармонії імені Ірини Маланюк.

Як зауважила директорка будівельної компанії Вертикаль Ірина Орловська, перфоманс «Розстріляне Відродження: голоси крізь час» — проєкт з відновлення культурної спадщини.

"Російсько-українська війна триває віками, вона була постійно, але кожного разу набирала різних форм. Рашисти знову продовжують всіляко намагатись знищити європейський вектор розвитку української культури, національну ідентичність, мову та навіть права української нації на самовизначення та її існування.

Ми сьогодні розповідаємо про історію та людей. Про сміливість та відвагу українців. Про далекоглядність та незламну віру, про паралелі з сучасністю. Перфоманс покликаний наповнити серця людей енергетикою сильних постатей української літератури.

І коли ми знову бачимо, як російські терористи системно знищують українські міста, то все ж таки варто глянути у дзеркало історії. Знати цю історію. Нинішня подія справді поєднала минуле з сьогоденням", — розповіла Ірина Орловська.

Зі слів директорки благодійного проєкту "Україна  мій дім" Ольги Гнатковської, вкрай важливою є участь дітей у цьому перфомансі.

”Коли вперше мені запропонували з дітьми долучитись до цього перфомансу — я одразу погодилась. 

Адже це вкрай корисно — знайомити дітей з українською творчість у такому віці, коли вони формуються. Що вразило мене — діти не просто читають, а прочитують, чують, проживають цю поезію. І вкрай приємно, що діти вже знають імена цих шалено талановитих, героїчних постатей. І це сьогодні дуже важливо — виховувати патріотичну молодь.

І робимо це практично. Не розповідаємо в теорії, що такі постаті були, а дали їм можливість зробити це самостійно — прочитати книгу, послухати музику. Це точно вплине на них у позитивному ключі. 

Окрім того, ми знаємо багато закордонних поетів, але не завжди знаємо своїх. Особливо це гостро відчувається сьогодні, коли ми бачимо наскільки циклічна історія.

Нам треба виправляти це — знати тодішніх жертв російського терору. Вони загинули, аби ми мали можливість читати ці вірші", — поділилась Ольга Гнатковська.

Одним з організаторів мистецького перфомансу є Бізнес Асоціація Івано-Франківська. Зі слів виконавчого директора Асоціації, Едуарда Веліканова, бізнес розуміє важливість таких заходів та всіляко сприяє популяризації таких подій.

Усі присутні безплатно отримали збірки з короткими біографіями та лірикою поетів доби Розстріляного відродження.

"Війна згуртувала українців, показавши світу нашу сміливість та незламність. Мільйони людей єднаються заради перемоги України. Не одне життя покладено за мирне українське небо та свободу слова тоді, у час життя авторів «Розстріляного Відродження». І сьогодні історія повторюється.

Станом на липень 2023 року понад 300 жителів Івано-Франківської громади загинули у російсько-українській війні. Близько 50 військовослужбовців перебувають у російському полоні, ще 50 — у статусі зниклих безвісти. Схиляємо наші голови перед захисниками та воїнами, котрі віддали свої життя за право українців жити в мирі.

Оновлене видання збірки «Розстріляне Відродження: голоси крізь час» присвячуємо усім, хто віддав життя за свободу й суверенність української держави: сьогодні, як і багато років тому, борючись із російськими загарбниками, виборюють нашу незалежність, даруючи майбутнім поколінням право на мирне майбутнє.

Чекаємо усіх воїнів вдома, щоб разом відновлювати вільну Україну", — йдеться у післямові збірки від організаторів мистецького перфомансу БК Вертикаль та БАІФ.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Ірина Орловська: Здешевлення у будівництві – не про нас, Вертикаль завжди гарантує якість

Фотогалерея


29.07.2023 939
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1145
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2835
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

996
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1056
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1065 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3144 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

921

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

791

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1101
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

166
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2361
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1160
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

462
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15081
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7394
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

827
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

390
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

300
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

386
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

673
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1122