Розшук тих, хто не оновив дані та повістки поштою: мобілізація на Івано-Франківщині у грудні

Щонайменше до 7 лютого 2025 року продовжили воєнний стан та мобілізацію в Україні.

Фіртка розповідає, що потрібно знати прикарпатцям про мобілізацію у грудні.

Так, у грудні мобілізувати до війська можуть такі категорії:

  • придатних та обмежено придатних чоловіків віком від 25 до 60 років, якщо вони мають або не мають військового досвіду;

  • придатних та обмежено придатних чоловіків від 18 до 25 років, які вже проходили строкову службу та проходять військову службу в запасі або резерві;

  • виключених з військового обліку чоловіків, якщо ВЛК визнає їх придатними або обмежено придатними за станом здоров'я та якщо вони не вчинили тяжкого злочину, за якого мобілізація заборонена.

Зазначимо, що наразі призовники від 18 до 25 років, які не проходили строкову службу, можуть тільки добровільно підписати контракт із ЗСУ — мобілізувати примусово їх не можуть. 

Водночас, під час війни не призивають до війська наступні категорії:

  • студентів;
  • викладачів та науковців,
  • деякі категорії за професійною діяльністю;
  • за визначеними сімейними обставинами;
  • з визначеними хворобами;
  • заброньованих працівників.

Разом з тим, обовʼязкової мобілізації жінок наразі не планують. Жінки підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану лише в добровільному порядку.


Як виявляють тих, хто не оновив дані


До 16 липня 2024 року військовозобов’язані мали уточнити свою актуальну адресу проживання та оновити дані. 

Так, значна частина прикарпатців оновила свої військово-облікові дані.

Утім, як розповів тимчасовий виконувач обов'язків заступника начальника Івано-Франківського обласного ТЦК Андрій Мороз, є така ж велика кількість тих, хто свої дані не оновив.

"Громадяни, які не оновили дані, перебувають у розшуку поліції. Наші співробітники кожного дня їх виявляють під час заходів з оповіщення та передають Нацполіції", — додав Мороз.

Водночас, продовжує підполковник, ті хто немає військово-облікових документів теж є порушниками військового обліку. Є також категорія громадян, які мають право на відстрочку від служби, але з якихось причин не оновили дані.

"Ті, хто має військово-облікові документи невстановленого зразка також порушники. Таких людей є багато. Всі вони перебувають у розшуку і щоденно їх виявляють працівники ТЦК та СП. Ми передаємо їх представникам поліції, їх притягують до адмінвідповідальності.

Далі ми здійснюємо всі заходи щодо того, аби актуалізувати всі дані особи, і якщо вона підлягає призову та мобілізації, то автоматично проходить військово-лікарську комісію.

Якщо стан здоров’я людини дозволяє їй проходити військову службу, і вона немає права на відстрочку, то для неї відразу визначається навчальний центр і в подальшому підрозділ, де вона нестиме службу".


Як на Прикарпатті працює ВЛК


"ВЛК не підпорядковується територіальним центрам комплектування. Це незалежний орган.

На Прикарпатті ВЛК працює планово, і я певний, що таких випадків, коли комусь якийсь діагноз не внесли у висновок, немає. Кожен лікар несе за це персональну відповідальність. 

Інша справа, що люди самі собі ставлять діагнози типу «спина болить», які нічим, крім слів, не підкріплені", — каже підполковник Андрій Мороз.

З його слів, якщо людина має певні діагнози, то при прибутті на ВЛК вона має мати при собі медичні документи, які ці діагнози підтверджують — обстеження, виписки з медзакладів.

Крім того, додає Мороз, всі обстеження можна пройти на базі обласної лікарні. Якщо лікар ВЛК має сумнів щодо тої чи іншої патології військовозобов’язаного, він ці обстеження обов’язково призначає.

"Всі ці речі враховують. Після ВЛК, особа проходить повторний огляд у нас в ОТЦК і СП.

Військовозобов’язаних оглядає начальник медичної служби, начальник служби морально-психологічного забезпечення. Ми також дивимось висновок ВЛК, і якщо маємо сумнів, то проводимо дообстеження.

Далі військовозобов’язаний проходить медогляд також на базі навчального центру. Тобто, аж три етапи. Тому такого, що в людина є діагноз і його не «помітили» бути не може. Бо це різні структури і різні лікарі.

Інша справа, що люди, які мають навіть хронічні хвороби, також можуть бути придатними до служби, але, звісно, не на передовій. Їх призначають на тилові посади, ремонтні підрозділи.

Кожен випадок розглядають індивідуально, і людині знаходять підрозділ і посаду, де вона буде на своєму місці", — наголошує Андрій Мороз.


Повістки поштою


Надруковані повістки "Укрпоштою". Документи підписані електронними підписами начальників ТЦК, а також містять унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду.
Повістки надсилатимуть за наявними домашніми адресами військовозобов'язаних.
Чоловіки призовного віку повинні з'явитися до ТЦК та СП. В іншому випадку порушники будуть притягнені до адміністративної відповідальності.
ТЦК передаватиме дані до поліції для розшуку особи.
На Прикарпатті також здійснюють контроль за ходом вручення повісток поштою.

"Ми бачимо, на яку дату мають громадяни прибути. Після того контролюємо процес їх прибуття і якщо, наприклад, громадяни не прибувають в визначений час, подаємо їх в розшук в Національну поліцію.

Якщо прибувають, далі вже здійснюємо заходи з визначення статусу: в кого відстрочка, кого направляємо на ВЛК", — каже Андрій Мороз.


Як ТЦК проводять перевірки ведення військового обліку на підприємствах Івано-Франківщини


"У разі виявлення порушень правил військового обліку, посадових осіб притягують до адміністративної відповідальності. Є вже ряд підприємств в області, які оштрафували", — каже Мороз.

За словами Андрія Мороза, підприємства, установи та організації перевіряють постійно. Так, зокрема, є планові та позапланові перевірки.

"У разі потреби, ми виносимо на Раду оборони області перелік підприємств, на яких, на нашу думку, потрібно зробити непланову перевірку", — додав підполковник.

Зазначимо, підприємства, які не виконують вимоги ТЦК, зможуть отримати штраф до 59,5 тисячі гривень. 

Як свідчить судова практика, наразі керівників підприємств притягують до відповідальності за статтею 210-1 КУпАП. Наприклад, за те, що ті беруть на роботу військовозобов'язаних, які не мають військово-облікового документа.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну


02.12.2024 Тетяна Дармограй 42491 2
Коментарі (2)

Вадим 2024.12.02, 19:38

ВЛК не самостійні установи, а повністю підпорядковані ТЦК. Тож не треба тут брехати

Віктор 2024.12.04, 09:31

Оце ці ухилянти казнокради у формі ще ті циркачі та казкарі, гадають що люди зовсім дЕбіли.

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

516
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3070
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21184
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2050
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1547 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2424

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

225

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

190

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

798

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2213
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

230
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

508
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1058
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

224
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

830
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

801
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

727
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8283
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти. Про це

345
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1015 4
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2231 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

925