Російська влада звинуватила скульптора з Городенки в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі

 

 

Уродженець села Острівець Городенківського району скульптор Микола Янчак упродовж багатьох років живе й творить у російському місті Сургут.

 

Він – член спілок художників України і Росії. Його роботи виставлені в багатьох країнах світу та Європи, в рідному селі стоїть пам’ятник Шевченку, пише ЗК.

 

Нещодавно Микола Янчак повернувся на Батьківщину, щоб взяти участь у конкурсах на встановлення пам’ятного знаку Героям Небесної сотні в обласному центрі та Городенці. Російська влада звинуватила скульптора в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі, заблокувала всі його рахунки, через що він навіть не зміг прибути на відкриття власноруч виготовленого бюста Кобзаря в рідному селі. «Я був на рік відсторонений від життя», – зізнається митець. Чому сургутянин упав у немилість до тамтешньої влади, детальніше розпитуємо в Миколи Янчака.



– Як так трапилося, що вас звинуватили в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі?
– Під час подій на Майдані в одному сургутському виданні написали, що на Грушевського, мовляв, зібралися одні «бандиты» і «бандеровцы». В січні 2014-го, повернувшись із Києва в Сургут, я дав місцевій газеті «Новый Город» коментар, де прямо сказав, що такого роду інформація є цілковитою брехнею, що діюча влада вже всіх дістала і довела Україну до крайності.
Відтак до мене в майстерню завітав молодий чоловік. Він прекрасно розмовляв українською і, як виявилося, був із «органів». Приніс мені розпорядження про заборону покидати територію Росії на рік згідно з 282-ою статтею «Разжигание межнациональной розни». Сказав, якщо по закінченню річного терміну я й надалі продовжуватиму висловлювати свою позицію в такому ж дусі, то мене можуть взяти під варту: спершу на три місяці, далі – на півроку, а потім – і довгостроково. Словом, розписав мені до нюансів.

 

– Як ви російсько-український кордон перетинали?
– Як минув рік після висунення мені звинувачення, я, аби вберегти себе від імовірних конфліктів на російсько-українському кордоні, вирішив добиратися через Білорусь, сподіваючись, що на російсько-білоруському кордоні білоруси не отримали наказ, що Миколі Янчаку заборонено покидати територію РФ. Так, зрештою, і було. Я щасливо перетнув кордон, поїхав на Брест і – в Україну. Єдине спитали, що я з собою перевозив? А віз я одяг бійцям АТО, який на всяк випадок прикрив домашніми речами.

 

– Після цього інциденту не замислювалися над тим, аби перебратися в Україну назавжди?
– Так, помалу буду переселятися поближче до рідного дому – до Києва, де маю свою майстерню. А почну – з книжок – у мене в Сургуті велика бібліотека.

 

– А якщо вам не дозволять?
– Це вже не вперше мене не хотіли випускати з Росії. Так що у крайньому випадку попрошу політичного притулку в України і на цій підставі стану її повноцінним громадянином за короткий термін часу.

 

- На завершення, розкрийте основну думку ваших робіт на тему «Небесної сотні»?
– Ще раніше в Києві я робив на замовлення скульптуру янгола. Цей образ мимоволі злився із побаченим мною на одній світлині ангела зі щитом і мечем. Десь на основі такого поєднання я виліпив композицію із зображенням вісників Бога на фоні розірваного кола – символу обірваного життя. Герої не вмирають, вони стають янголами – такою є провідна ідея моєї роботи.


09.05.2015 437 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1315
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1664 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2448
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2293 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7545
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15261 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

320

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1043

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1108

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1892
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

286
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

661
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

902
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3129
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

923
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1955
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1008
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35159 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

271
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

485
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

633
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

950