Рогатин – старовинне місто Роксолани (фото)

 

/data/blog/87445/442ca8843ca7e32af857f1e2f26afd93.jpg

 

Проїжджаючи давнім Волинським шляхом у напрямку з Тернополя до Стрия можна побачити величезний пагорб, який ніби виник нізвідки посеред рівнинного плато. Його називають Чортовою Горою і кажуть, що під її найбільшим каменем знаходяться ворота до пекла… Цікаві історії Рогатина починаються вже з околиць цього міста.

 

  • Історики досі сперечаються про те, коли саме виник Рогатин: були це часи Київської Русі, чи Галицько-Волинського князівства, чи пізніші середньовічні? Та відомо, що вже у середині XIV століття він згадується як місто-фортеця. А ще те, що у ХІІ столітті на цих землях господарювали правнуки Ярослава Мудрого – Ростиславичі. Землях, здавна заселених слов’янськими племенами. Галичани кажуть, що місту вже, як мінімум, 800 років.
  • Символом Рогатина є благородний олень, який, за легендою, вивів з лісу дружину руського князя Ярослава Осьмомисла, що заблукала на полюванні. А на тому місці, звідки вона вийшла, і було засноване місто. Оленячий ріг є і на древньому гербі Рогатина.
  • На Ринковій площі, яка зберегла своє місце і назву ще з князівських часів, здавна проводились ярмарки, які не поступались львівським. У XVI столітті місто було важливим ремісничо-торгівельним осередком, та ще раніше отримало Магдебурзьке право. Через Рогатин протікає річка із цікавою назвою Гнила Липа.
  • Свого часу у Рогатині діяло одне із перших в Україні церковних братств. Саме на його кошти у 1650 році при Церкві Святого духа було створено унікальний іконостас, який досі вважається визначним надбанням не лише українського, а й світового мистецтва.
  • Рогатин цікавий старовинними сакральними спорудами. Миколаївський костел кінця XV – початку XVI століть, збудований у ренесансно-готичному стилі. Дерев‘яна церква св. Миколая із дерев‘яною дзвіницею зведена у 1729 року. Заслуговує особливої уваги й церква Різдва Пресвятої Богородиці, що розташувалась у центрі міста. Це храм часів Галицького князівства (ХІ століття). А ще на вулиці Грицая знаходиться садиба ХVIII століття.
  • Сьогодні Рогатин відомий найперше як місто, звідки походить Роксолана. Рогатинці вважають, що саме звідси була викрадена та продана у турецьку неволю юна красуня Настя Лісовська.

 

Тож пропонуємо детальніше познайомитись із цим цікавим галицьким містечком:

Найвизначніша пам`ятка – унікальна церква

У Рогатині знаходиться одна з найдавніших православних святинь України – Церква Святого Духа – абсолютно унікальна пам`ятка дерев’яної архітектури та живопису XVI-XVII століть. Вона заслуговує на окрему розповідь.

Рогатинський Храм Святого Духа відносять до десяти найцінніших дерев’яних сакральних споруд України. Ніхто точно не знає, коли було зведено святиню, та одна з її стін красномовно засвідчує дату 1598 року. Кажуть, колись цей храм був фортецею…

Зайшовши всередину, ви побачите дивовижний старовинний іконостас 1650 року, який має аж 5 ярусів. У своєму роді він вважається найстаршим зі всіх, що збереглися в Україні. Створювали його не італійські чи французькі художники, а талановиті місцеві малярі, заручившись допомогою майстрів львівської малярської школи. А працювали вони на замовлення одного із перших в Україні церковних братств. Шедевр, написаний олійними фарбами, поєднав у собі ренесансний та бароковий стилі.

Найстарішою іконою храму є створена у середині XVI століття “Іоанн Хреститель з житієм”, написана темперою. Цікава вона ще й тим, що зображує все життя святого в одній картині.

А ще на території храму збереглось старовинне кладовище – одного віку із церквою. Старі надгробки, порослі травою і мохом, подекуди перетворились вже на пагорби…

Сьогодні ми можемо бачити Храм Святого Духа у Рогатині (який вже став музеєм) точно таким, яким він був 400 років тому.

Художньо-краєзнавчий музей

Як насправді виглядала Роксолана та яким був султан Сулейман? Чим зовні відрізнявся середньовічний Рогатин від сучасного? Та у чому унікальність сакрального мистецтва Рогатинщини? На ці запитання дасть відповідь Художньо-краєзнавчий музей, який запрошує мандрівників на розповіді про минувшину.

Народне мистецтво, етнографія та побут мальовничого куточка України – Рогатинського Опілля показано у Художньо-краєзнавчому музеї. Макет середньовічного Рогатина разом із передмістям покаже, як виглядало древнє поселення кілька століть тому.

Тут ви побачите також цікаві прижиттєві портрети Роксолани та її чоловіка султана Сулеймана Пишного, документи та фотоматеріали з життя Насті Лісовської. А ще – стародавні ікони, фрагменти іконостасів, стародруки та документи…

Музей розгорнувся у садибі відомого українського діяча Миколи Угрина-Безгрішного. Відповідно багато експозицій розповідають про творчість видатного письменника, видавця, педагога, учасника національно-визвольних змагань.

Живопис і графіку у музеї представляють найбільші в Україні колекції робіт Володимира Баляса та Юліана Панькевича, життя яких було пов’язане із Рогатином.

Роксолана

Кажуть, у вищезгаданій церкві Святого Духа колись служив Гаврило Лісовський. Чоловік був батьком знаменитої на весь світ Роксолани. Точної дати народження Насті Лісовської ніхто не знає. Та приблизно історики називають 1506 рік, а 1520 – роком, коли під час одного з численних татарських набігів дівчина була взята в полон. Такою юною бранка потрапила просто у гарем чи не найвідомішого турецького султана Сулеймана І. Про подальшу долю Насті нам відомо із фільмів та книжок. Та от документальних підтверджень того, що дівчина походила саме із Рогатина, на жаль, немає…

Та все ж у 1999 році рогатинці звели Роксолані пам`ятник. Це робота скульптора Романа Романовича. А ще на її часть названа одна з площ міста. Цікаво, що постаІ загалом ті Роксолани-Хуррем було присвячено не одну наукову конференцію на Рогатинщині, та жодна з них не дала чітких відповідей на запитання про достовірність фактів походження улюбленої дружини Сулеймана. Досі точно не відомо, чи є ім`я Настя Лісовська письменницьким домислом, чи воно справжнє… Та науковці єдині в одному: українка, яка стала дружиною Сулеймана І Пишного, султана Османської імперії – це історична постать, не міф, не легенда. Звідки ж ім`я Роксолана? Відомо, що весь галицький край колись називали Роксолянією. Тому саме таким іменем нарекли відому українку.

Для тих, хто зібрався в дорогу:

Місце знаходження:
Івано-Франківська область, Рогатинський район

GPS:
N 49.40872 E 24.60726

Контакти:
Сайти: rogatyn.info
museum-rogatyn.at.ua

Поради бувалого мандрівника:
У Рогатині є досить готелів для мандрівників, які зможуть присвятити місту більше одного дня. Та і загалом район багатий на туристичні пам`ятки. Давні поселення, поховання і старі церкви.

автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua

фото: Мар'яна Яцків

фото: Мар’яна Яцків

фото: rogatyn.info

фото: rogatyn.info

фото: rogatyn.info

фото: rogatyn.info

Пам`ятник Роксолані фото: panoramakiev.narod.ru

Пам`ятник Роксолані фото: panoramakiev.narod.ru

DSC01962

Музей. Виставка "Роксолана в історії"  фото: museum-rogatyn

Музей. Виставка “Роксолана в історії”
фото: museum-rogatyn

Церква Святого Духа фото: Сергій Тис

Церква Святого Духа фото: Сергій Тис

фото: Сергій Тис

фото: Сергій Тис

фото: rtic.if.ua

фото: rtic.if.ua

фото: Катерина Круть

фото: Катерина Круть

фото: rtic.if.ua

фото: rtic.if.ua

фото: rtic.if.ua

фото: rtic.if.ua

Миколаївський костел

Миколаївський костел

Миколаївська церква фото: Віталій Іщук

Миколаївська церква фото: Віталій Іщук

Костел Св. Миколая  фото: Пархоменко Олександр

Костел Св. Миколая фото: Пархоменко Олександр

Дзвіниця церкви Св. Миколая  фото: Neovitaha777

Дзвіниця церкви Св. Миколая
фото: Neovitaha777

Церква Св. Миколая фото: Ірина Мельник

Церква Св. Миколая фото: Ірина Мельник

Герб Рогатина

Герб Рогатина

1.-Rohatyn_general-view-before-WWI

2.-Rohatyn_before-WWI

4.-Rohatyn_viewed-from-the-east-1906

ВСВІТІ


24.09.2015 4866 0
Коментарі (0)

29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

407
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

2761 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

2070
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

6074 1
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

16944 20
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

4160 1

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

615

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

1027

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

964

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

2021
27.06.2024

Сухий корм для собак — це один із найпопулярніших видів харчування для домашніх улюбленців. Його головні переваги включають зручність у зберіганні, тривалий термін придатності та можливість легко контролювати раціон тварини.

238
23.06.2024

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини у травні 2024 року порівняно із квітнем цього року становила 0,3%, з початку року — 2,3%, в Україні — 0,6% та 2,0% відповідно.  

506
19.06.2024

Часті дощі та висока вологість повітря сприяють розвитку фітофтори на томатах. Це — грибкове захворювання, яке вражає листки, стебла й плоди.

4401
28.06.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

265
21.06.2024

За новим календарем Різдво Івана Хрестителя християни відзначатимуть 24 червня. Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

717
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

1216
13.06.2024

Вознесіння Спасителя — це один із великих Господських празників літургійного (церковного) року.

984
26.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

22512
28.06.2024

Після початку повномасштабної російської агресії проти України частка громадян, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі істотно зросла.  

242
26.06.2024

52% опитаних іванофранківців схвалюють діяльність міської ради, окремо роботу міського голови Руслана Марцінківа схвалюють 58%.   

357
20.06.2024

Під час опитування респондентів просили висловити згоду або незгодну з рядом тверджень. Одне з тверджень: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану».   

672
17.06.2024

Івано-Франківська ОВА посіла дев'яте місце у рейтингу.    

1003