Рогатин (фоторепортаж)

 

Рогатин

 

Рогатин наряду з Коломиєю і Галичем – одне із найприємніших і найзатишніших містечок Прикарпаття. Хоча, називати цей регіон Прикарпаттям не зовсім вірно: Рогатинщина входить до етнографічного регіон з назвою Опілля.
Для туриста Рогатин – райське містечко: дві дерев’яних церкви (одна з них – просто еталон галицького дерев’яного храму), стара оборонна церква, готично-ренесансно-барочний костел, синагога, сецесійна забудова центру. А ось ратуша і замок не збереглися… А ще Рогатин – це батьківщина Роксолани!

 

Вперше містечко на річці Гнила Липа згадується 1184 року у літопису польського хроніста М.Кромера. Назву майбутньому місту дав олень (точніше, його великі роги), за допомогою яких він вивів з лісу дружину князя Ярослава Осмомисла, яка заблукала тут під час полювання. У 1415 році Рогатин отримав Магдебурзьке право.

Центральна площа (колись, Ринкова) носить назву найвідомішої уродженки міста - Роксолани (Насті Лісовської). Легендарна донька руського священика, а в майбутньому – дружина турецького султана Сулеймана Пишного фактично керувала всією Османською імперією. В центрі майдану у 1999 році Роксолані споруджено пам’ятник.

Мавзолей героїні знаходиться в Істанбулі на території мечеті Сулейманіе:




На східному боці площі Роксолани знаходиться Миколаївський костел – домінанта центральної площі і всього середмістя. Храм з елементами готики, бароко і ренесансу споруджений орієнтовно у XV столітті на місці більш старого храму. В 1497 році він вже згадується у щоденнику Накера як такий, що мав найбільші в Галичині дзвони.




«Офіційною» датою побудови костелу вважається 1666 рік. Проте, готичні форми споруди свідчать про те, що храм споруджено раніше, а 1666 рік відноситься до однієї з пізніших перебудов після того, як під час визвольних змагань 1648-49 років він був значно пошкоджений місцевими повстанцями та козацьким загоном.




Внаслідок частих нападів турок і татар храм неодноразово руйнувався і стояв непокритим. У XIX в. костьол повністю відновлений, а 1862 році відремонтована бічна каплиця. У 1944 році пошкоджено дах, зруйновані шпиль башти, перекриття над пресбітерієм і підвалом. Наступного року башта була відновлена, надбудована на 2 м і завершена шатром (замість первинного шпилю). Реставраційні роботи проведені в 1969-1973 роках.



.
До центральної частини костьолу з обох боків примикають квадратні в плані невисокі каплиці. Храм перекритий системою хрестових нервюрних склепінь, стіни укріплені контрфорсами.




На центральній площі збереглися старі кам’яниці кінця ХІХ – початку ХХ століття:




Найстарішим із збережених до сьогодні мурованих храмів Рогатина є церква Різдва Богородиці, що знаходиться на протилежному від костелу боці центральної площі. Не зважаючи на те, що храм виглядає занадто сучасним, перед нами – оборонна церква ХІІ століття (хоча в літературі храм датується XIV століттям).


Багаторазові перебудови надали споруді ознак різних архітектурних стилів: від давньоруської архітектури залишилися апсидна частина і арки на фасадах, від готичної – нервюрні склепіння, від типово української – тридільний план церкви. З заходу до основного об’єму храму примикає масивна квадратна оборонна башта-дзвіниця, а стіни церкви укріплені контрфорсами.




Пізніше, у XIV-XVII століттях навколо церкви збудовані оборонні мури і брама, що фактично перетворило храм на фортецю. Залишки мурів можна побачити і сьогодні.




Проте, найціннішою і найцікавішою спорудою Рогатина є церква Святого Духа – справжній шедевр дерев’яного зодчества, один найдовершеніших дерев’яних храмів України.




Церква зведена у 1598 році на місці більш давнього дерев’яного храму. Пізніше, у XVII столітті до храму впритул добудували дзвіницю (рідкий випадок, таке ж саме бачив в Буківці). Вони сприймаються як єдине ціле, а двозаломний наметовий верх із сигнатурою та триярусна дзвіниця – домінуючі елементи споруди.

 

Написано про церкву дуже багато та можна писати і писати ще. Бо вона дійсно унікальна. Чого тільки вартий підземний хід, що вів до церкви Різдва? А п′ятиярусний вівтар, споруджений у 1650 році і унікальні розписи? З цим мені, нажаль, не повезло: був понеділок, коли у храмі-музеї був вихідний… Так що заходьте на сторінку, що присвячена церкві на сайті Олени Крушинської і дивіться! А ще краще, приїжджайте і побачите все на власні очі!






До речі, храм в такому вигляді стоїть вже понад 400 років.






Навколо церкви – старий цвинтар, надгробки якого вражають не менше за храм.





Святодухівська церква – не єдиний дерев’яний храм у Рогатині. Друга церква – Миколаївська, знаходиться в присілку Горішні Бабинці (від центральної площі – 10-15 хвилин ходу).




Церква Святого Миколая не така стара і унікальна, як Святодухівська, проте теж має поважний вік. Споруджена на горбі над струмком поруч з єврейським (!) цвинтарем.




Храм тридільний, трикупольний, на випусках вінців зрубів споруду опоясує піддашшя.




Дерев'яна, квадратна в плані, каркасна, триярусна, з шатровим верхом дзвіниця розташована на захід від храму.




Єврейський кіркут і уніатська церква – поруч:






Вид на Миколаївський костел з пагорбу, де розташована Миколаївська церква:




В Рогатині збереглася синагога кінця ХІХ – початку ХХ століття, розташована на вул.. Валовій:






Що це за споруда в центрі – не пам’ятаю. Чи то - гімназія, чи то - суд, чи то - тюрьма, чи просто – житловий будинок?

 

Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров), УН


17.09.2013 1496 1
Коментарі (1)

Олег Керичинський 2016.03.29, 09:19
В кінці школа.
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

352
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13911 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1596
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

884
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6168
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1736

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

652

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1480

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1288

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1177
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

533
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

671
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1593
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

614
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

899
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5936
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13711
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

268
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

564
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

496
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

806 2