
Динаміка дослідження емоційних станів соціологічною групою «Рейтинг» за період з березня 2020 по червень 2022 показує, що зміни у повсякденній оцінці власного емоційного напруження незначні.
Пік напруження спостерігався на початку квітня 2022 року, інформує Фіртка.
Однак станом на червень 2022 року спостерігається поступове повернення до показників «мирного» часу.
Вірогідно це є емоційною адаптацією до війни, яка може бути пов’язана як з резервами психіки людини, так і з зовнішніми обставинами, які для більшості громадян відносно стабілізувалися або хоча б стали зрозумілими і визначеними.
читайте також: Мешканці західних областей розповіли, чи обмежують себе в покупках та розвагах під час війни
У спокійному та дуже спокійному стані знаходяться 24% українців. У напруженому та дуже напруженому – 39%. Напруженість зростає з віком. Також вона частіше притаманна жінкам (вірогідно через вищу чутливість та необхідність піклуватися не лише про себе, а й про дітей) та особам, які вважають, що під час війни треба себе обмежувати, – така вимога значно підвищує стрес.
Індекс психологічного виснаження все ще є достатньо помірним. В динаміці від квітня до червня 2022 року він не змінився, окрім у показнику довіри до людей (знизилася).
Побільшало й тих, хто вважає, що людям не можна довіряти, та думає про те, що зі мною може статися щось погане. Останнє пов’язане з новинами про руйнування та загиблих, та з усвідомленням, що мало залишилося тих, кого це хоча б опосередковано не торкнулося.
Індекс психологічного виснаження в основному «забезпечений» сумним настроєм та недовірою до людей. Однак, українці все ще можуть покластися на себе та не відчувають себе «мертвими» всередині.
Найбільше виснаженими почуваються жінки, мешканці зі сходу країни, ті, хто не працює або на пенсії, змінили своє місце проживання, а також ті, хто схильні до самообмежень.
Результати аналізу дозволили виокремити дві групи населення за рівнем адаптації до умов війни.
«Адаптовані»: мають високу життєстійкість, вони не обмежують себе в задоволеннях, мають низьке емоційне напруження та психологічне виснаження, використовують більш адаптивні стратегії для подолання стресових станів.
«Не адаптовані»: переживають значне емоційне напруження, схильні себе обмежувати в розвагах та задоволеннях, мають психологічне виснаження та низьку життєстійкість. Стратегії подолання стресу тут не є малоефективними і часто призводять до пригнічення психологічного стану і виснаження.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці
Не підлягають призову: кого не можуть мобілізувати?