Рік без Майстра

 

 

Помер видатний художник Володимир Чернявський. Сумуємо…Пройшов рік відтоді, як не стало художника Володимира Чернявського. Коли він був з нами, його картини жили, немов мовчазні живі істоти, незримо з’єднані зі своїм творцем. Час від часу він повертався до своїх робіт: підправляв, вдосконалював, додавав до вже, здавалося, відбутих портретів і пейзажів нові мазки й відтінки. Тепер його твори живуть своїм суверенним життям. Нам, людям, здається, що вони осиротіли. Насправді ж, вони отримали новий ступінь свободи і тепер рухаються у вічність. Вони переживуть нас і тішитимуть людей майбутнього. Тих невідомих, яких ми ніколи не побачимо.

 

Олійні фарби висихають довго – століттями. Цей процес змінює колористику полотен. Вони стають шляхетнішими, палітра ускладнюється, на яскраві фарби лягає шар благородної патини. Чернявський недарма використовував технології старих майстрів. Саме завдяки ним, цим технологіям, картини шістнадцятого і сімнадцятого століть дожили до нашого часу саме як картини, а не як грудки пороху.

 

Чернявський думав про вічність. Намагався перекинути через горизонт життя, відміряного людській особі, свої твори. Йому це вдалося. Учні малюють його портрети. Його полотна перетворюються на складові місцевих мистецьких легенд. Колекціонери цікавляться тими картинами, які вже увійшли до каталогів. Невдовзі запрацює  музей Чернявського. Потім вийдуть друком книги про нього. Цей процес невідворотний, як течія історії, як старіння матерії, як рух Сонця по небесному колу.

 

Можливо теперішньому Івано-Франківську не до спадку одного із своїх великих Майстрів і містиків. Місто охоплене соціальними лихоманками, характерними для непевних часів. Місто живе примітивними прагненнями та ілюзіями. Але це мине. І дух ностальгії за справжнім дивом запанує на вулицях і площах міста, яке ще тільки почало усвідомлювати своє призначення. Самі собою відійдуть до забуття крикливі пристосуванці, згасне пам’ять про кон’юктурників та імітаторів від мистецтва. Час усе розставить на свої місця і позиції.

 

Й тоді Володимир Чернявський повернеться до міста, у якому за життя він змагався із вічністю.

 

 

Володимир Єшкілєв

 

 

 

Довідково:

Володимир Чернявський народився 10 листопада 1948 p. у м. Івано-Франківську. Класичну художню освіту здобув закінчивши Петербурзьку академію мистецтв у 1974 році. До 1983 року жив і працював у Криму.

1986 року Володимир Чернявський повернувся до Івано-Франківська, де жив і працював до дня смерті, 14 жовтня 2010 року.

З 1986 року був членом Національної спілки художників України.

Володимир Чернявський був академіком-сенатором Римської академії модерного мистецтва (Італія), яка п’ять разів присуджувала прикарпатському митцеві свою відзнаку «Золота медуза». Окрім того, був нагороджений спеціальною нагородою в сфері мистецтв області Лаціо (Італія).

Володимир Чернявський є автором творчої копії портрета засновника міста Станіслава (тепер Івано-Франківськ) Андрія Потоцького, яка була зроблена з картини невідомого художника XVIII століття. Найбільш відомі роботи Володимира Чернявського "Березовий ієрогліф", "Світанок у Венеції", "Морська мозаїка". Майстер створив понад 250 живописних і графічних полотен та композицій. Намалював портрети українських політиків Леоніда Кучми, Юлії Тимошенко, а також нинішнього очільника області - Михайла Вишиванюка.

Картини Володимира Чернявського зберігаються в музеях та приватних колекціях 22 країн світу.

 


Коментарі (1)

Учень 2011.10.15, 09:46
Неймовірної глибини, унікальної освіченості, небаченої в наш час шляхетності Особистість. Хто мав щастя спілкуватися з ним, той знає.
02.02.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка зібрала актуальну інформацію про правила вручення повісток під час воєнного стану та відповіді на розповсюджені запитання.

1321
24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

853
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

6016
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1567
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

5964
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1728

Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях  в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б  легко заповнити центральний собор обителі та й весь  монастир до зовнішніх мурів.  

371

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

1038

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1341

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1343
31.01.2023

Найулюбленішою стравою українців вважається червоний борщ. Готують його часто із засмажкою, різними овочами та м'ясом. Однак є такі інгредієнти, які можуть лише зіпсувати смак страви.  

298
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

516
20.01.2023

Пропонуємо підбірку продуктів, які допоможуть зберегти здоров'я у таких несприятливих для організму погодних умовах та зміцнити імунітет.

711
31.01.2023

Якщо люди вільного стану одружилися цивільно, і в них не було раніше іншого вінчання, то щоб вони могли іти до сповіді та до причастя — мають повінчатися.

276
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

435
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

751
10.01.2023

Спільної комісії Української греко-католицької церкви та Православної церкви України, яка працюватиме над реформою церковного календаря, поки немає, але будь-які рішення церкви ухвалюватимуть спільно.  

1245
04.02.2023

Сьогодні працюють над оформленням необхідних документів та зйомкою відеофільму, який продемонструють згодом.

60
04.02.2023

Сили безпеки і оборони України продовжують посилюватися. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу».  

97
31.01.2023

Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що виступає проти передачі зброї Україні західними союзниками, а також висловив переконання в тому, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України.  

237
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

408
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

639