Ресентимент

 

 

Ніцше у книзі «Генеалогія моралі» (1887 рік) увів термін французького походження ressentiment, яким позначив специфічне соціальне відчуття мстивості, яке низова спільнота  переживає по відношенню до верховної суб’єктності, зокрема до вищих суспільних класів. Класичними прикладами ресентименту вважаються настрої революційних мас під час Великої французької революції («На ліхтарі аристократів!») та російської революції 1917 року («Грабь награбленое!»). Різноманітні прояви ресентименту були розглянуті у знаменитій книзі Макса Шелера «Ресентимент у структурі моралей» (1912 рік).  

 

Ресентимент був канонізований радянською владою в якості свідомого класового прагнення справедливості (як конкретної, так і історичної). Комуністи культивували ре сентимент на всіх рівнях, включно з побутом. Жахливий одноманітний побут пересічних жителів СРСР (включно з бридким одягом, барачною архітектурою та меню робітничих їдалень) також був частиною радянського ресентименту. У ХХ столітті він став одним із іконних форматів наріжного народного міфу Справедливості. Того незнищенного міфу, що квітнув на нашій землі ще за часів митрополита Ларіона. Останній, як відомо, ще у середині ХІ століття поставив справедливість (сприйняту через благодать Божу) над Законом.

 

Повставати проти панів справедливо. Відомщення за соціальне приниження не входить у протиріччя з гуманістичною мораллю. Хто проти? Хто утримався? Всі «за».

 

Відповідно, ресентимент залишився у нас канонізованою частиною суспільної міфології. Саме на його відрогах в кінці ХХ століття пишно напнулися нарости пустопорожніх суперечок і дискусій, понабрякали пухирі постмодерну та інших способів антикварного мислення. Відповідно, розплодилися тлумачі, перекладачі, гуманісти, техношамани, оглядачі, колекціонери і коментатори -- звична ще від  ман’єристичної доби фауна темних завулків догматизованого гуманізму. Уся вона приготувалася переповзти у нове століття й далі паразитувати на тій суміші з Карла Маркса, Карла Попера і «карлайлу», яку споживають в Україні під брендом «світогляду реалізованої людини».  Але не сталося. Чи то китайці почали більше їсти, чи то фінансові корпорації занадто захопились робленням грошей із повітря, все пішло не так.

 

Декорації старої доброї гуманістичної Справедливості почали просідати під вагою вікової пилюки.

 

Захопливе видовище. Всі усталені символи і поняття тепер набувають іншого забарвлення. Іншого присмаку. Криза зжирає економічні доктрини вічного капіталістичного процвітання. Слово «кредит» втрачає милу пухнастість і відблискує чимось хижим і незатишним. Лідерів революцій пристрілюють у канавах. Учорашні партизанські ватажки та олдові хакери стають добропорядними бізнесменами, консультантами спецслужб і телекоментаторами, політв'язні – чиновниками, королі сцени – педофілами.

 

Правнуки переможного пролетаріату відкривши рота дивляться весілля британського принца і не бачать в ньому символ недобитого феодалізму. "Головний текст буття" зависає, не витримавши тотального перепризначення понять, ієрархій і сенсів. Одночасно з глибин пам'яті випливають позначки і сліди, давніші за істину. Позначки і сліди Порожнечі. Тієї самої, яка не дає прочитати жодний "головний текст" у формі присутності, а тільки у формі Музею. Звичайні читачі таблоїдів відчувають це як поглиблення прірви між висловлюваннями авторитетів і побутовою дійсністю. Звичайні читачі таблоїдів чіпляються за традицію.

 

Простіші люди починають шукати антихриста, всесвітню змову і таємних маґістрів. Більш розумніші відкорковують пляшку віскі (горілки, бренді, коньяку) і намагаються втопити маґістра внутрішнього, побудованого з шкільних правил: "не виходь з уроку до дзвінка", "не жуй ґумку", "не дрочи на сусідку зліва". А найрозумніші з простих розривають звичні текстові ланцюжки і шукають випадкових слідів звіра. Адже існує ще одне припущення: епохи, немов ящірки, залишають свої хвости на поталу коментаторам і тишком-нишком відповзають у таємні печери. Прихоплюючи туди найголовніші свої надбання. Несмачні і нестильні. Знайти їх там можна лише Неправильним Викликанням.

 

Себто особливою, відомою лише обраним містикам, розумовою технікою, яка спрямовує ерекцію не до сусідки зліва, а до заспиртованої жаби на вчительському столі.

 

 


16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2214
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1459
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3570
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5330
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1614
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1985

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

100

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

380

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

819

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1595
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

387
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

722
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2413 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

386
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

810
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4861
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

678
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

540
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

476
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

348
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

668
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

831 2