Рекомендації МОН: як оцінюватимуть учнів початкових класів у новому навчальному році

Міністерство освіти і науки затвердило нові рекомендації щодо оцінювання учнів початкових класів. Зокрема, пропонують використовувати усну оцінку окремих результатів навчання дітей.

У МОН вважають, що загальну оцінку у балах варто замінити на вербальну оцінку окремих результатів навчання, яка може також визначити рівень результатів дитини, передає Фіртка.

Як будуть оцінювати учнів початкових класів

Для уніфікації термінів і зручності їх використання введення оцінювання учня пропонують називати вербальною оцінкою, а оцінювальне судження із зазначенням рівня – рівневою оцінкою. Їх можна виражати усно та письмово.

Для позначення рівня МОН пропонує використовувати такі позначки:

  • П (початковий рівень);
  • С (середній рівень);
  • Д (достатній рівень);
  • В (високий рівень).

Міносвіти рекомендує частіше використовувати саме вербальну оцінку. 

Вона підходить як для оцінювання особистих надбань учнів початкових класів, так і для об’єктивних результатів навчання, – кажуть у МОН.

Водночас рівнева оцінка може допускатися лише для результатів навчання учнів 3 – 4 класів (на підставі рішення педради).

У наказі також є орієнтовна рамка оцінювання за рівнями. Окрім того, запропоновані нові форми свідоцтв досягнень для 1 – 2 і 3 – 4 класів.

Так, у свідоцтві досягнень учня МОН пропонує надавати розгорнуту характеристику результатів навчання учнів та учениць, які вони здобули протягом навчального року.

Свідоцтва досягнень містять такі частини:

  • характеристика навчальної діяльності;
  • характеристика результатів навчання з окремих освітніх галузей;
  • рекомендації вчителя;
  • побажання батьків/осіб, що їх замінюють.

У МОН додали, що оцінка є конфіденційною інформацією, доступною лише для учня/учениці і їх батьків. Сказати батькам про оцінки дитини можна під час індивідуальної зустрічі, записавши їх в зошит, щоденник тощо.

Як будуть оцінювати учнів 5 – 9 класів НУШ

В Україні ухвалили новий державний стандарт базової середньої освіти, який продовжує реформи "Нової української школи" у 5 – 9 класах. У документі вже заклали критерії, за якими оцінюватимуть учнів.

Стандарт передбачає, що оцінювання має обов’язково включати визначення індивідуального прогресу учня. Що перевірятимуть на ДПА? Конкретні результати — це те, що згодом перевірятимуть під час підсумкового оцінювання.

Наприклад, що має вміти учень у 5 – 6 класі на уроці інформатики? Важливо перевірити правдивість інформації та надійність джерел. Як учень це має робити? Наводити аргументи, використовувати запропоновані ресурси для перевірки сумнівної інформації тощо.

А у 7 – 9 класах школяр має аргументовано доводити чи спростовувати аутентичність зображення, відео, аудіо. Як саме? Перевіряє факт редагування за допомогою цифрових інструментів та технологій.

До слова, школи вже почали підготовку до нового навчального року. Зокрема, зараз активно вакцинують освітян, щоб почати навчання у звичному режимі.


Читайте також:

Новий навчальний рік в Україні: формат та структура

В Івано-Франківську відкрито школу майбутнього

У Калуській громаді на одну початкову школу та гімназію стане менше


16.07.2021 1709
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

11829
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1488
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1088
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2111
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3635
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1373

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1748

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

543

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1176

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1341
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

567
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24289
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

530
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

498
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

652
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1538
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

707
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7236
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

648
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1675 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

642
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

553