Комітет з безпеки Європейського агентства з лікарських засобів дійшов до висновку, що утворення незвичайних тромбів у поєднанні з низьким вмістом тромбоцитів повинні бути внесені в список дуже рідкісних побічних ефектів вакцини AstraZeneca.
Про це йдеться у пресрелізі регулятора ЄС, оприлюдненому в середу, повідомляє Фіртка з посиланням на "Європейську правду".
При цьому, за даними регулятора, переваги використання вакцини AstraZeneca продовжують переважувати ризики.
Працюючи над цим висновком, комітет взяв до уваги всі наявні в цей час докази, включаючи рекомендації спеціальної групи експертів.
"EMA нагадує медичним працівникам і людям, які отримують вакцину, про можливість дуже рідкісних випадків утворення тромбів в поєднанні з низьким рівнем тромбоцитів протягом 2 тижнів після вакцинації", - йдеться у заяві регулятора ЄС.
Регулятор відзначив, що на цей момент більшість зареєстрованих випадків тромбозу сталися у жінок у віці до 60 років протягом 2 тижнів після вакцинації. Водночас на підставі наявних в цей час даних конкретні фактори ризику не підтверджені.
Людям, які отримали вакцину, регулятор радить негайно звернутися за медичною допомогою, якщо у них з'являться симптоми цієї комбінації тромбів і низького рівня тромбоцитів.
Комітет ЕМА зазначив, що згустки крові у вакцинованих утворилися в венах головного мозку (тромбоз церебрального венозного синуса) і черевної порожнини (тромбоз внутрішніх вен), та в артеріях разом з низьким рівнем тромбоцитів, іноді з кровотечею.
Водночас ЕМА наголошує, що поєднання тромбів і низького рівня тромбоцитів зустрічається дуже рідко, а загальні переваги вакцини в запобіганні COVID-19 переважують ризики побічних ефектів.
Вірогідним поясненням комбінації згустків крові та низького рівня тромбоцитів є імунна відповідь, що призводить до стану, аналогічного тому, який іноді спостерігається у пацієнтів, які отримували гепарин, наголошує регулятор.
Комітет ЕМА запросив нові дослідження і поправки до поточних, щоб надати більше інформації, і обіцяє вжити будь-яких необхідних подальших дій.
Досі EMA рекомендувало вакцину Astrazeneca як безпечну і, як і британо-шведський виробник, і вказувало на відсутність доказів зв'язку між вакциною і тромбами. Однак кілька країн ЄС, включаючи Німеччину, обмежили використання вакцини.
На початку березня десятки країн Європи призупиняли використання вакцини через такі повідомлення, але після висновку регулятора ЄС здебільшого відновили щеплення.
Нагадаємо, в агенції ЄС визнали зв'язок між вакциною AstraZeneca та тромбами.
Читайте також:
"Одна помилка за іншою": як AstraZeneca від героя пандемії перетворилася на лиходія
Безпечна та ефективна: Агентство ЄС оприлюднило висновок про вакцину AstraZeneca
ВООЗ та ЕМА наполягають на продовженні вакцинації препаратом AstraZeneca
У яких країнах призупинили вакцинацію препаратом AstraZeneca (ІНФОГРАФІКА)