"Одна помилка за іншою": як AstraZeneca від героя пандемії перетворилася на лиходія

Вакцину від компанії AstraZeneca вводять пацієнту в Лондоні 

Об’єднавшись з Оксфордським університетом, AstraZeneca виготовила безпечну та ефективну вакцину Covid-19 всього за дев’ять місяців, що є величезним досягненням, яке допоможе припинити пандемію.

Але низка помилкових кроків на цьому шляху призвела до різкої критики з боку політиків та службовців охорони здоров'я, заплямовуючи імідж компанії як героя епохи коронавірусу.

Англо-шведський виробник ліків помилково дав деяким добровольцям половину дози вакцини під час клінічних випробувань, і його критикували за те, що він пропустив важливу інформацію з публічних заяв.

Американські регулятори поставили під сумнів точність даних про вакцини, а серйозні затримки виробництва в Європі призвели до політичного гніву та зриву відносин з лідерами ЄС.

"Що ми маємо з AstraZeneca - це компанія, яка не є однозначною, на неї не можна покладатися", - заявив у середу в інтерв'ю радіо BBC Філіп Ламбертс, член Європейського парламенту.

Нездатність AstraZeneca (AZN) доставити десятки мільйонів обіцяних доз до Європейського Союзу, який намагається розгорнути програми вакцинації, змусила блок ввести обмеження на експорт, які вже не дозволили принаймні одній партії вакцин до Австралії.

Лідери могли б зробити посилення обмежень ще жорсткішим у четвер. Тим часом Національний інститут алергії та інфекційних хвороб США на початку цього тижня висловив занепокоєння тим, що AstraZeneca представила "застарілі" дані випробування ефективності вакцини.

Доктор Ентоні Фаучі, директор агентства, назвав це "невимушеною помилкою", яка може погіршити довіру до "дуже хорошої вакцини".

AstraZeneca оновила свої дані у четвер, повідомляючи, що випробування показали, що її вакцина ефективно захищає від Covid-19 на 76%.

На початку цього тижня компанія заявила, що її вакцина ефективна на 79%.

Звинувачення американських регуляторів стали серйозним ударом для авторитету компанії.

"Вони припускалися помилки за помилкою", - сказав Джеффрі Лазарус, керівник дослідницької групи систем охорони здоров'я в Барселонському інституті глобального здоров'я.


Стрибок віри

AstraZeneca увійшла в кризу Covid-19, маючи незначний досвід вакцинації. В останні роки вона отримала значну частину свого доходу, виробляючи популярні протиракові препарати, такі як Tagrisso, який використовується для лікування раку легенів. Але коли розгорнулася пандемія, компанія вирішила вступити в перегони щодо пошуку ефективної вакцини.
"Я не думаю, що вони коли-небудь мали намір бути вакцинною компанією", - сказав Ендрю Беренс, фармацевтичний аналітик SVB Leerink. "Я думаю, що причиною того, що вони розпочали це - і компанія досить чітко заявила про це - вони хотіли допомогти людству побороти пандемію коронавірусу".
Зусилля принесли свої плоди. Наприкінці грудня AstraZeneca отримала дозвіл на надзвичайне використання від Великобританії, а через місяць - від Європейського Союзу.
Оскільки вакцина була дешевшою і могла зберігатись при вищих температурах, ніж розроблена Pfizer (PFE) та Moderna (MRNA), вона була оголошена проривом, особливо для менш заможних країн, які можуть не мати розвинених логістичних мереж.
AstraZeneca продемонструвала добру волю, пообіцявши поставити свою вакцину без прибутку під час пандемії, а також співпрацюючи з Інститутом сироватки крові в Індії, який погодився виробляти понад 1 млрд доз для країн з низьким та середнім рівнем доходу.
"Вони потрапили в маловідомий вид діяльності й в них все було дуже добре", - сказав Лазарус.

Промах за промахом 
Однак майже одразу почали виникати проблеми. До того, як вакцина AstraZeneca отримала схвалення на екстрене використання, компанія зіткнулася з питаннями щодо даних масштабних випробувань, представлених у листопаді.
Волонтери отримували різні дози через виробничу помилку, створюючи плутанину щодо її фактичної ефективності.
AstraZeneca не згадала, що помилка спричинила невідповідність дозування у своєму первинному оголошенні, викликавши занепокоєння щодо недостатньої прозорості.
"Я ненавиджу критикувати колег-академіків або кого-небудь з цього приводу, але оприлюднення такої інформації - це все одно, що попросити нас спробувати прочитати чайні листки", - сказав доктор Саад Омер, спеціаліст з вакцин з Єльської медичної школи.
У січні комісія з вакцин Німеччини заявила, що щеплення вакциною AstraZeneca не слід робити особам старше 65 років, посилаючись на недостатньо даних для цієї вікової групи.
Франція також спочатку обмежила вакцини AstraZeneca для вікової групи до 65 років. Обидві країни змінили курс на початку цього місяця.
Медсестра готує дозу вакцини AstraZeneca у лікарні Edouard Herriot 6 лютого у Ліоні, Франція.
 

Таких проблем можна "легко уникнути", оскільки вони пов'язані з випробуванням. AstraZeneca заявила, що її клінічні дані підтверджують ефективність у віковій групі старше 65 років.

В інтерв’ю в січні генеральний директор Паскаль Соріот заявив, що оксфордські вчені, які проводили випробування, не хочуть вербувати людей похилого віку, поки вони не накопичать багато даних про безпеку для тих, кому від 18 до 55 років.

Якби розповсюдження вакцини було плавним, про такі "спотикання" можна було б забути. Але триваюча нестача вакцини у Європі, яка зараз стикається з третьою хвилею коронавірусних інфекцій, спричинила політичну кризу в блоці.

Лідери ЄС збираються в четвер, щоб вирішити, чи приймати пропозиції Європейської Комісії щодо ще більш жорсткого контролю за експортом вакцин, виготовлених у блоці, в тому числі AstraZeneca.

"У нас є можливість заборонити запланований експорт", - заявила в недавньому інтерв'ю німецькій видавничій групі "Funke Mediengruppe" президент Єврокомісії Урсула фон дер Лейен. "Це повідомлення AstraZeneca: Ви спочатку виконайте свій контракт з Європою, перш ніж починати доставлення в інші країни".

Європейські країни висловлюють розчарування тим, що Сполученому Королівству надається пріоритет у доставленні, і що, на відміну від інших, вони відправляють десятки мільйонів доз за кордон.

Дискусії закипіли цього тижня після того, як було повідомлено про "рейд" на фабрику в Італії 29 мільйонів доз вакцини AstraZeneca. Прессекретар AstraZeneca відхилив повідомлення про те, що дози були частиною "запасів", заявивши, що вакцина виготовлена ​​за межами Європейського Союзу і що її привезли на завод, щоб залити у флакони перед розподілом у Європі та експортувати до малозабезпечених і країни із середнім рівнем доходу.

Віцепрезидент Комісії ЄС Вальдіс Домбровскіс заявив, що не може коментувати походження та потенційне використання доз, які, як повідомляється, виявлено в Італії, але зазначив, що виробник ліків "дуже далекий від своїх контрактних зобов'язань".

Деякі політики та засоби масової інформації можуть шукати козла відпущення, оскільки програми вакцинації дуже сповільнили темпи. Проте Симона Гуальярдо, аналітик Європейського політичного центру, заявила, що затримки постачання AstraZeneca "безумовно зіграли роль у сповільненні розгортання кампаній вакцинації в Європі".

"Очевидно, що AstraZeneca може надмірно обіцяти з точки зору розподілу у порівнянні з ефективними виробничими можливостями", - сказав Гуальярдо.


Важка дорога вперед

За словами Прашанта Ядава, експерта з ланцюгів постачання медичних препаратів і старшого співробітника Центру глобального розвитку, AstraZeneca, здається, поширилася занадто тонко, з далекосяжним ланцюгом постачання, який, швидше за все, зазнає невдачі, ніж ті, що живлять вакцини Pfizer і Модерна.

AstraZeneca наполягає на тому, що створила більше десятка регіональних ланцюгів постачання для виробництва вакцини, з більш ніж 20 партнерами в більш ніж 15 країнах.

Також важче передбачити, скільки вакцини можна виготовити із партій продукту AstraZeneca через тип компонентів, які він містить, додав Ядав, хоча ця мінливість, можливо, могла бути передбачена при складанні контрактів.

AstraZeneca не надала коментарів до цієї історії, але вона назвала "нижчий від очікуваного обсяг виробництва у виробничому процесі" як основну причину  ускладнення в Європі.

"Оскільки наші команди вчаться один в одного та вдосконалюють свої знання, продуктивність зростає", - сказав Соріот у лютому. "Виробництво вакцини - це дуже складний біологічний процес".

Не всі головні болі AstraZeneca були наслідком корпоративних помилок. Компанію не варто звинувачувати в побоюваннях щодо побічних ефектів, таких як утворення тромбів, які змусили більше десятка європейських країн зупинити вакцинацію на початку цього місяця.

Минулого тижня регулятор Європейського Союзу провів терміновий огляд і знову дійшов висновку, що вакцина безпечна для використання.

Але є інші занепокоєння - наприклад, передбачуване спотворення даних під час останніх американських випробувань - безсумнівно, зашкодили репутації компанії, особливо у порівнянні з іншими виробниками ліків, які виробляли безпечні та ефективні вакцини, але викликали менше негативних заголовків.

Ронн Торосян, генеральний директор 5W Public Relations, зазначив, що невдачі AstraZeneca відбуваються в той час, коли недовіра до влади та вигоди від вакцинації залишаються високими, що підвищує ставки.

"Громадськість уже скептично ставиться", - сказав він. "Я думаю, що AstraZeneca це дуже і дуже складно вирішити на цьому етапі".

Беренс із SVB Leerink вважає, що компанія зможе пройти ці проблеми - тим більше, що виготовлення вакцин - це не бізнес, на який він покладається, щоб заробляти гроші.

Акції впали більш ніж на 2% до цього часу у 2021 році, відстаючи від приросту FTSE 100 (UKX), але акції Pfizer також втратили позиції з початку року, Але Беренс справді задається питанням: якби AstraZeneca могла повернутися у минуле, чи не обрала б вона участь у виробництві важких вакцин знову? Щодо цього, він не настільки впевнений.

за матеріалами CNN


25.03.2021 2066
23.02.2025
Олег Головенський

Самопроголошений «лідер опозиції» Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

56
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1009 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

842
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1660
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2285
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4272 2

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

252

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

487

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

433

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

895
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8013
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

672
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

712
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1127
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

712
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6298
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1785
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

237
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

271
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1603
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

799 1