У зв’язку із численними зверненнями мешканців міста експертно-аналітичний відділ будівельної компанії «Ярковиця» підготував огляд нової процедури державної реєстрації права власності на об’єкти нерухомості, зокрема на квартири у новозбудованих будинках.
Як відомо, з 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Таким чином, процедура державної реєстрації прав стала простішою та зручнішою для власників чи користувачів нерухомого майна.
Права на нерухоме майно підлягають державній реєстрації у випадку їх виникнення, після введення збудованого об’єкту в експлуатацію та одержання свідоцтва про право власності; після вчинення будь-якої нотаріальної операції з об’єктом нерухомості (купівля-продаж, дарування тощо); а також на підставі рішення суду, що вступило в законну силу.
Державна реєстрація прав проводиться державними реєстраторами прав на нерухоме майно відповідних реєстраційних служб (далі – державний реєстратор прав), а також нотаріусами як спеціальними суб’єктами, на яких покладаються функції державного реєстратора прав. Зауважимо, що так звана «первинна» реєстрація речових прав на нерухоме майно (новозбудованих будинків або квартир у новобудовах) здійснюється виключно державними реєстраторами прав. Зокрема, реєстраційна служба Івано-Франківського міського управління юстиції знаходиться на першому поверсі будинку №6 по вул. Василіянок (статуправління), тел. (0342) 552420, 552457, 552499.
В спрощеному вигляді процедуру державної реєстрації прав можна зобразити в три кроки:
- подання документів для державної реєстрації прав заявником і отримання картки прийому заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (далі – заява про державну реєстрацію);
- проведення державної реєстрації прав (за відсутності підстав для відмови у її проведенні або зупиненні, чи зупиненні розгляду відповідної заяви);
- отримання документів про державну реєстрацію прав заявником.
Для проведення державної реєстрації прав особа обов’язково подає:
- заяву встановленої форми;
- копію документа, що посвідчує особу заявника (паспорт громадянина України, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або документ, що його заміняє);
- копію реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Державним реєстром фізичних осіб – платників податків (ідентифікаційний код) (крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України);
- документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав (квитанція);
- документ про сплату державного мита (квитанція) (крім випадків, коли особа звільнена від сплати державного мита);
- документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності на нерухоме майно (договір купівлі-продажу, дарування, рішення суду, свідоцтво тощо).
У випадку реєстрації прав на новозбудовані будинки чи квартири у новобудовах додаються також технічний паспорт на квартиру чи будинок, сертифікат (декларація) про закінчення будівництва та рішення про присвоєння поштової адреси, видане виконавчим комітетом міської ради.
У результаті прийняття заяви про державну реєстрацію заявнику видається картка прийому відповідної заяви. Картка прийому заяви про державну реєстрацію містить відомості про дату і час подачі заяви, її реєстраційний номер, а також перелік документів, які подавалися заявником.
Загальний строк проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав складає 14 робочих днів.
Свідоцтво про право власності на нерухоме майно та витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно підписуються державним реєстратором прав і засвідчуються печаткою.