Проведуть спільну толоку: як в Івано-Франківську шукали компроміс щодо будівництва каплиці поблизу міського озера (ФОТО)

У середу, 17 квітня відбулася зустріч у форматі «Церква, влада, активісти та журналісти". Під час зустрічі активісти наполягали на збереженні зеленої зони поблизу міського озера, водночас представники Церкви заявили про зменшення забудови до розміру МАФу.

Як зазначили, МАФ планують побудувати на сусідній ділянці із попередньою.

Про це пише журналістка Фіртка з місця події.

Заступник міського голови Івано-Франківська Святослав Никорович розповів, що міська влада підтримує рішення церкви.

"Церква запропонувала альтернативний варіант по перенесенню та розміщенню будівлі, поставити МАФ — це буде будівля без фундаменту. Міська рада буде підтримувати таку ідею, якщо громадськість погодиться. Якщо потрібен ще діалог — ми будемо його продовжувати", — зазначив Святослав Никорович.

Представник громади, що виступає проти забудови Юрій Чабан зазначив, щоб зелену зону не забудовували, але підтримують ініціативу УГКЦ:

"З нашого боку вирішення питання є таким: ми наполягаємо на тому, аби зелену зону біля озера не забудовували взагалі нічим. Залишити її в тому вигляді та рамках, якою вона була з 2019 року до облагородження громадою. Для цього потрібно збільшити її площу, оскільки вона зменшилася через будівництво кортів та встановлення будівельної огорожі.

Важливо також, щоб вона була відновлена, оскільки різні дії спричинили її знищенню. Винищено більше 10 дорослих дерев, які створювали затишок, потрібно відновлювати покриття та поставити на місця вуличні елементи, як це було у 2020 році.

Представники Єпархії попросили про те, що хочуть облаштувати там МАФ для інклюзивних дітей. Ми повністю підтримуємо цю ідею, це потрібно, щоб було там, але слід враховувати попередні моменти".

Юрій Чабан зазначив, що активісти прагнуть, щоб влада міста винесла на сесію питання про встановлення мораторію на будь-яке будівництво біля озера та центрального парку.

"Коли ми загородили і повісили там табличку — жодних дій більше не робили, почекали два тижні на реакцію суспільства. До нас звернулися за коментарями, тоді ми надали офіційний комунікат. Цей діалог мав бути вже тоді, а не ламання паркана — хочу щоб ми зрозуміли, де була помилка. Було зрозуміло хто там є (табличка з контактами УГКЦ на огорожі — ред.), отже за стіл переговорів можна було вже сідати.

Шість років тому ми почали спільну працю з особливими дітками. До нас прийшла одна з матерів таких дітей і ми вирішили, що будемо щось робити. Цікавилися, як така робота проводиться в світі, зокрема в Європі. Нам було важливо, щоб це було в зеленій зоні, тому суспільство і влада мали продемонструвати, що в нас працює інклюзія", — розповідає керівник Департаменту інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, отець Іван Стефурак.

 

Синкел у парафіяльно-економічних справах архієпархії, отець Віталій Максимів зазначив, що церква не зрізала жодного дерева, а приватну ділянку викупили.

Через посаду, яку я займав у 2018 році, Митрополит Володимир Війтишин, звернувшись до міського голови про виділення земельної ділянки, уповноважив мене займатися цією справою. Тривала вона до початку 2024 року. Шість років свідчить про те, що це було на слуху у немалої кількості міста. Були громадські слухання, чотири сесії, дозвіл ДПТ (детального плану території), його затвердження, дозвіл на розробку проєкту землеустрою та його затвердження.

Люди, які безпосередньо є активною частиною нашого суспільства, точно знали, що відбуватиметься. Коли відводилася земельна ділянка, там був смітник, потім коштом «Бюджету участі» її розчистили й територія стала виглядати як зелена зона. Наголошуємо, що Церква не зрізала жодного дерева. Ми не знаємо, хто це робив, можливо ті дерева були дійсно хворі.

У вересні 2021 року з‘явилася табличка про продаж ділянки поряд із тією, яку відвели під церкву. Мова йшла про 500 м2 землі. В той період отець Іван Стефурак привіз ініціативу з Італії про роботу з інклюзивними дітьми, яка відбувається в зелених зонах та людних місцях. Ми ту каплицю, яка у 2018 році планувалася в наших головах, спробували адаптувати.

Звернулися до Владики з питанням, аби викупити ту земельну ділянку. Цільове призначення землі — сад/город, а це означає, що людина без влади через електронну систему може отримати будівельний паспорт на будівництво садового будинку, площею до 250 квадратних метрів.

Ми почали шукати донора, за три місяці знайшли трьох осіб з Івано-Франківська, які пожертвували свої кошти для того, аби викупити ділянку та реалізувати проєкт. Хочемо наголосити, що саме викупили, а не приватизували.

Зі слів отця Віталія Максиміва, оскільки цільове призначення ділянки не дозволяло викупити її релігійній громаді, землю викупили на приватну особу, яка написала розписку перед Митрополитом. У ній наголошується, що у випадку зміни законодавства ділянку передадуть релігійній громаді для тієї чи іншої мети.

"Архієпархія пропонує, нехай вона буде зеленим простором і для особливих діток, і для воїнів, і для молодих сімей, але відкритим і без забудов. Ми не можемо залишити тих людей, яким пообіцяли у 2021 реалізацію цього простору. Ми не можемо «посунутись», бо повинно бути людне місце", — говорить синкел.

Отець Віталій Максимів пояснив, що компромісом вважатимуть перенесення на сусідню ділянку з попередньої, зменшити висоту будівлі з 16,5 метрів до 4, зменшити площу забудови зі 160 квадратних метрів до 58, разом з ініціативною групою забезпечити благоустрій приватної території та не загороджувати її.

"Компроміс від ініціативної групи — знайти іншу ділянку, а ми просимо вас не виганяти з місця, яке планувалося під реалізацію цієї соціальної мети", — додає отець Віталій.

Наталія Бойко, представниця спільноти «Діти Ісуса» зазначила, що в суспільстві існує проблема сприйняття інклюзивних дітей та поділилася ідеєю створення центру.

"Це почалося близько шести років тому, коли ми відчули, що наші діти відкинуті та непотрібні. Ми гуляли по безлюдних місцях, ніби ховалися. Я звернулася до отця Івана з такою проблемою, так зародилася спільнота «Діти Ісуса» при Церкві.

Зазвичай, на літній період немає нічого для таких дітей: реабілітаційних центрів тощо. У 2021 році з’явилася можливість зробити осередок для наших дітей на такій парковій території. Мала можливість під час війни побувати в схожих центрах в Італії, там я побачила, що для таких діток все найкраще, а в нас такого немає."

За словами Наталії Бойко, потенційна будівля слугуватиме денним табором на літній період.

Також представники УГКЦ зазначили, що висаджений «Сквер воїнів Прикарпаття» викопувати не будуть.

Активістка Марія Козакевич зазначила, що важливо залишити проєкт повноцінним, але перенести його на іншу ділянку та зберегти зелену зону:

"Було б правильно повністю реалізувати проєкт (будівництво центру для інклюзивних дітей — ред.) в тих масштабах, в яких планували. Щоб це була самодостатня будівля з повноцінними послугами, але не в зеленій зоні. Не йти на компроміс, на «напівміри», а вимагати у влади надати простору ділянку.

Наше місто пишалося б, що за такими дітьми доглядають. Однак зменшення проєкту обмежує і церкву, і дітей, і ми відчуваємо, що в когось щось забираємо, хоча це не так. Було б правильно залишити цю зелену зону в спокою. Ми хочемо знайти здорову та адекватну альтернативу і не допустити подальшу забудову озера".

Активіст Олександр Раєнко додав, що конфлікту між Церквою та активістами немає:

"Наша позиція така: ми чудово розуміємо ваші наміри, що в це вкладено багато часу, сил та коштів. Якщо місто виділить іншу рівноцінну ділянку для організації вашого задуму, ми готові вас підтримати, це теж в наших інтересах.

Між активістами і Церквою немає конфлікту, багато з нас є ревними християнами. Ми почули вашу пропозицію, наша пропозиція до влади — надати альтернативу вам в короткі терміни."

Водночас синкел Віталій Максимів зазначив, що компроміс Церква вже запропонувала, а на пошук нової ділянки може піти багато часу:

"Особисто я в цьому бачу закопування. Нас просто виганяють, оскільки варіанти можуть пропонуватися рік або й більше".

Наприкінці зустрічі представники архієпархії домовилися про толоку на місці зеленої зони в понеділок, 22 квітня. Про час зустрічі повідомлять додатково. Зустріч завершили спільною молитвою за мир в Україні.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"До нас ніхто не звертався, не повідомляв і не узгоджував", — Руслана Василюк про будівництво нової церкви біля міського озера

Міське озеро просто забудовують і це нас турбує, — директорка КП «Центр розвитку міста та рекреації»

«Від нас залежить, яке це місто буде — Христа чи Диявола»: Марцінків про будівництво церкви біля міського озера


17.04.2024 1743
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1136
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2831
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

990
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1048
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1060 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3132 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

918

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

786

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

372

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1098
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

162
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2358
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1157
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

458
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15078
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7390
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

824
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

386
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

296
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

383
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

669
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1118