Провалля росте: у Калуші складуть перелік будинків в радіусі 250 метрів від місця просідання

Сьогодні, 23 квітня відбулося чергове засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Калуської міської ради. На комісії обговорили утворення нової провальної воронки на вулиці Глібова.

Нагадаємо, вранці 12 квітня в управління з питань надзвичайних ситуацій надійшло повідомлення про просідання земної поверхні поруч з провальними воронками №№ 14 і 14а в районі вулиці Глібова, пише Фіртка з посиланням на Вікна.

На місці з’ясувалося, що утворилося просідання розміром орієнтовно 10 на 12 метрів, яке заповнене рідкою фазою. Провальні воронки №№ 14 і 14а утворилися в районі вулиць Вітовського, Глібова і Мостиської на північному каїнітовому полі рудника «Калуш». Підземні шахтні виробітки тут були заповнені розсолами, а утворені воронки —  сполучені з виробітками. Нова провальна воронка прилягає до воронки №14 і розташована за 50 метрів від автомобільної дороги (у напрямку Копанок) і приблизно за 100 метрів від найближчого приватного домогосподарства. Загалом у Калуші вже є 22 провальні воронки, більшість із яких утворилися саме на північному каїнітовому полі.

Як повідомив на засіданні комісії начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Іван Дембичрозміри провальної воронки зростають. За замірами її розмір складав 12 на 15 метрів, а зараз — орієнтовно 15 на 18 метрів. Воронка заповнена рідкою фазою — зараз фіксується її максимальна товща 5,20-5,30 метрів. Було проведена аналіз вмісту воронки. На поверхні зафіксували незначне перевищення допустимого вмісту хлоридів, а проби, відібрані на глибині, показали концентрацію хлоридів 3 350 мг на літр — це приблизно у вісім разів вище норми. Отже, ця воронка сполучається з підземними виробітками і сюди витісняються розсоли.

Як зазначив Іван Дембич, воронка становить небезпеку, зараз її огородили й розмістили тут відповідні попереджувальні знаки.

Провідний геолог ДУ «Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії» Юрій Садовий нагадав, що перше провалля над шахтними виробітками утворилося на північному каїнітовому полі, на вул. Вітовського у 1987 році. А про те, що тут можливі такі просідання, фахівці попереджали за 28 років до того. За його словами, причиною утворення останньої провальної воронки є руйнація цілика між 36-ою і 37-ою підземними камерами. Ситуація тривалий час не контролювалася, а фрагментарні заміри не дають результату. Останній моніторинг проводився у 2008 році. Прогнозується, що нові провальні воронки тут будуть утворюватися і надалі.  За словами Юрія Садововго, це питання стосується безпеки проживання людей. Крім того, поруч знаходиться дорожня розв’язка. Також фіксують просідання земної поверхні у Кропивнику і Сівці Калуській. Тут також прогнозується просідання земної поверхні, будуть витіснятися розсоли, які через водоносні горизонти мігруватимуть у напрямку Калуша.

Як ішлося на засіданні комісії, моніторинг за динамікою просідання земної поверхні буде відновлено і на основі його даних можна буде спрогнозувати подальші просідання.

Нагадаємо, з  обласного бюджету Калушу виділили кошти на проведення екологічного моніторингу — 420 тис. гривень. уже провели закупівлю за лотом «Запровадження екологічного моніторингу стану довкілля, контролю засоленості поверхневих і підземних вод, зон просідань та гірничих розробок на території гірничо-хімічних підприємств міста Калуш та сіл Сівка-Калуська і Кропивник». Переможцем аукціону, який відбувся 15 квітня, став ДУ «НІОХІМ».

Начальник управління з питань будівництва та розвитку інфраструктури Калуської міської ради Богдан Грущак повідомив: 22 квітня провели обстеження провальної воронки на вул. Глібова. Попередньо (а воронка ще продовжує формуватися) підрахували, що для її ліквідації (засипки) потрібно 1050-1100 куб. метрів твердої породи. За його словами, досвід ліквідації воронок міська рада вже має. Так, упродовж 2017-2018 років провальні воронки 14 і 14а було ліквідовано коштом міського бюджету. Загалом на ліквідацію було спрямовано понад 1 млн гривень. Тоді роботу виконували з використанням бульдозера, було переміщено близько 22 тис. кубометрів породи. Після стабілізації просідання, за словами Богдана Грущака, можна буде чітко визначити об’єм робіт та їхню орієнтовну вартість. Розраховують, що це коштуватиме орієнтовно 250 тис. гривень.

Представник АТ «Оріана», заступник керівника підприємства Назар Михайлюк повідомив, що об’єкти, де відбулося просідання, «Оріані» не належать. Тож, правових підстав ліквідовувати воронку підприємство не має. Проте, підприємство готове надати місту доступ до маркшейдерської документації. А фахівці «Оріани» можуть надавати консультації. Також обіцяють допомогти технікою — надати бульдозер.

Рішенням комісії новій провальній воронці присвоїли номер 14б. Управлінням з питань надзвичайних ситуацій та архітектури і містобудування доручили уточнити перелік житлових будинків у радіусі 250 метрів від провальної воронки та перевірити їхню документацію, а також отримати в ЦНАПі інформацію щодо кількості осіб, які зареєстровані в цих будинках. Управління земельних відносин має зібрати дані щодо документації на земельні ділянки в зоні впливу воронки. Відповідним підрозділам доручили проводити дослідження рідкої фази та джерел водопостачання в зоні впливу воронки та вести спостереження за станом її бортів.

За рішенням комісії, управління з питань будівництва та розвитку інфраструктури має підготувати проєктно-кошторисну документацію на проведення робіт з ліквідації воронки, а на сесію міської ради винесуть звернення до Івано-Франківської обласної держадміністрації та обласної ради про виділення коштів для ліквідації воронки.

Нагадаємо, в Калуші за 50 метрів від автодороги та 100 метрів від житлових будинків утворилося провалля.


Читайте також:

Оприлюднені історичні світлини першого в Калуші провалля (ФОТО/ВІДЕО)

Просіла земля: у селі на Калущині деформується гірничий масив

Динаміку просідання землі в селі на Калущині досліджуватимуть впродовж місяців


23.04.2021 1936
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

955 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

832
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1649
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2278
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4261 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3258

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

242

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

479

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

424

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

885
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8003
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

663
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

702
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1115
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

702
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6287
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1777
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

185
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

253
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1592
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

791 1