Провалля росте: у Калуші складуть перелік будинків в радіусі 250 метрів від місця просідання

Сьогодні, 23 квітня відбулося чергове засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Калуської міської ради. На комісії обговорили утворення нової провальної воронки на вулиці Глібова.

Нагадаємо, вранці 12 квітня в управління з питань надзвичайних ситуацій надійшло повідомлення про просідання земної поверхні поруч з провальними воронками №№ 14 і 14а в районі вулиці Глібова, пише Фіртка з посиланням на Вікна.

На місці з’ясувалося, що утворилося просідання розміром орієнтовно 10 на 12 метрів, яке заповнене рідкою фазою. Провальні воронки №№ 14 і 14а утворилися в районі вулиць Вітовського, Глібова і Мостиської на північному каїнітовому полі рудника «Калуш». Підземні шахтні виробітки тут були заповнені розсолами, а утворені воронки —  сполучені з виробітками. Нова провальна воронка прилягає до воронки №14 і розташована за 50 метрів від автомобільної дороги (у напрямку Копанок) і приблизно за 100 метрів від найближчого приватного домогосподарства. Загалом у Калуші вже є 22 провальні воронки, більшість із яких утворилися саме на північному каїнітовому полі.

Як повідомив на засіданні комісії начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Іван Дембичрозміри провальної воронки зростають. За замірами її розмір складав 12 на 15 метрів, а зараз — орієнтовно 15 на 18 метрів. Воронка заповнена рідкою фазою — зараз фіксується її максимальна товща 5,20-5,30 метрів. Було проведена аналіз вмісту воронки. На поверхні зафіксували незначне перевищення допустимого вмісту хлоридів, а проби, відібрані на глибині, показали концентрацію хлоридів 3 350 мг на літр — це приблизно у вісім разів вище норми. Отже, ця воронка сполучається з підземними виробітками і сюди витісняються розсоли.

Як зазначив Іван Дембич, воронка становить небезпеку, зараз її огородили й розмістили тут відповідні попереджувальні знаки.

Провідний геолог ДУ «Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії» Юрій Садовий нагадав, що перше провалля над шахтними виробітками утворилося на північному каїнітовому полі, на вул. Вітовського у 1987 році. А про те, що тут можливі такі просідання, фахівці попереджали за 28 років до того. За його словами, причиною утворення останньої провальної воронки є руйнація цілика між 36-ою і 37-ою підземними камерами. Ситуація тривалий час не контролювалася, а фрагментарні заміри не дають результату. Останній моніторинг проводився у 2008 році. Прогнозується, що нові провальні воронки тут будуть утворюватися і надалі.  За словами Юрія Садововго, це питання стосується безпеки проживання людей. Крім того, поруч знаходиться дорожня розв’язка. Також фіксують просідання земної поверхні у Кропивнику і Сівці Калуській. Тут також прогнозується просідання земної поверхні, будуть витіснятися розсоли, які через водоносні горизонти мігруватимуть у напрямку Калуша.

Як ішлося на засіданні комісії, моніторинг за динамікою просідання земної поверхні буде відновлено і на основі його даних можна буде спрогнозувати подальші просідання.

Нагадаємо, з  обласного бюджету Калушу виділили кошти на проведення екологічного моніторингу — 420 тис. гривень. уже провели закупівлю за лотом «Запровадження екологічного моніторингу стану довкілля, контролю засоленості поверхневих і підземних вод, зон просідань та гірничих розробок на території гірничо-хімічних підприємств міста Калуш та сіл Сівка-Калуська і Кропивник». Переможцем аукціону, який відбувся 15 квітня, став ДУ «НІОХІМ».

Начальник управління з питань будівництва та розвитку інфраструктури Калуської міської ради Богдан Грущак повідомив: 22 квітня провели обстеження провальної воронки на вул. Глібова. Попередньо (а воронка ще продовжує формуватися) підрахували, що для її ліквідації (засипки) потрібно 1050-1100 куб. метрів твердої породи. За його словами, досвід ліквідації воронок міська рада вже має. Так, упродовж 2017-2018 років провальні воронки 14 і 14а було ліквідовано коштом міського бюджету. Загалом на ліквідацію було спрямовано понад 1 млн гривень. Тоді роботу виконували з використанням бульдозера, було переміщено близько 22 тис. кубометрів породи. Після стабілізації просідання, за словами Богдана Грущака, можна буде чітко визначити об’єм робіт та їхню орієнтовну вартість. Розраховують, що це коштуватиме орієнтовно 250 тис. гривень.

Представник АТ «Оріана», заступник керівника підприємства Назар Михайлюк повідомив, що об’єкти, де відбулося просідання, «Оріані» не належать. Тож, правових підстав ліквідовувати воронку підприємство не має. Проте, підприємство готове надати місту доступ до маркшейдерської документації. А фахівці «Оріани» можуть надавати консультації. Також обіцяють допомогти технікою — надати бульдозер.

Рішенням комісії новій провальній воронці присвоїли номер 14б. Управлінням з питань надзвичайних ситуацій та архітектури і містобудування доручили уточнити перелік житлових будинків у радіусі 250 метрів від провальної воронки та перевірити їхню документацію, а також отримати в ЦНАПі інформацію щодо кількості осіб, які зареєстровані в цих будинках. Управління земельних відносин має зібрати дані щодо документації на земельні ділянки в зоні впливу воронки. Відповідним підрозділам доручили проводити дослідження рідкої фази та джерел водопостачання в зоні впливу воронки та вести спостереження за станом її бортів.

За рішенням комісії, управління з питань будівництва та розвитку інфраструктури має підготувати проєктно-кошторисну документацію на проведення робіт з ліквідації воронки, а на сесію міської ради винесуть звернення до Івано-Франківської обласної держадміністрації та обласної ради про виділення коштів для ліквідації воронки.

Нагадаємо, в Калуші за 50 метрів від автодороги та 100 метрів від житлових будинків утворилося провалля.


Читайте також:

Оприлюднені історичні світлини першого в Калуші провалля (ФОТО/ВІДЕО)

Просіла земля: у селі на Калущині деформується гірничий масив

Динаміку просідання землі в селі на Калущині досліджуватимуть впродовж місяців


23.04.2021 1853
Коментарі ()

20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

360
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2256
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1673
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1959
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5571 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4090

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1070

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1078

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1594

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1077
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

827
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

693
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14503
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10348
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6013
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

569
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5312 8
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28413 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

459
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

574
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

408
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

598