Провалля росте: у Калуші складуть перелік будинків в радіусі 250 метрів від місця просідання

Сьогодні, 23 квітня відбулося чергове засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Калуської міської ради. На комісії обговорили утворення нової провальної воронки на вулиці Глібова.

Нагадаємо, вранці 12 квітня в управління з питань надзвичайних ситуацій надійшло повідомлення про просідання земної поверхні поруч з провальними воронками №№ 14 і 14а в районі вулиці Глібова, пише Фіртка з посиланням на Вікна.

На місці з’ясувалося, що утворилося просідання розміром орієнтовно 10 на 12 метрів, яке заповнене рідкою фазою. Провальні воронки №№ 14 і 14а утворилися в районі вулиць Вітовського, Глібова і Мостиської на північному каїнітовому полі рудника «Калуш». Підземні шахтні виробітки тут були заповнені розсолами, а утворені воронки —  сполучені з виробітками. Нова провальна воронка прилягає до воронки №14 і розташована за 50 метрів від автомобільної дороги (у напрямку Копанок) і приблизно за 100 метрів від найближчого приватного домогосподарства. Загалом у Калуші вже є 22 провальні воронки, більшість із яких утворилися саме на північному каїнітовому полі.

Як повідомив на засіданні комісії начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Іван Дембичрозміри провальної воронки зростають. За замірами її розмір складав 12 на 15 метрів, а зараз — орієнтовно 15 на 18 метрів. Воронка заповнена рідкою фазою — зараз фіксується її максимальна товща 5,20-5,30 метрів. Було проведена аналіз вмісту воронки. На поверхні зафіксували незначне перевищення допустимого вмісту хлоридів, а проби, відібрані на глибині, показали концентрацію хлоридів 3 350 мг на літр — це приблизно у вісім разів вище норми. Отже, ця воронка сполучається з підземними виробітками і сюди витісняються розсоли.

Як зазначив Іван Дембич, воронка становить небезпеку, зараз її огородили й розмістили тут відповідні попереджувальні знаки.

Провідний геолог ДУ «Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії» Юрій Садовий нагадав, що перше провалля над шахтними виробітками утворилося на північному каїнітовому полі, на вул. Вітовського у 1987 році. А про те, що тут можливі такі просідання, фахівці попереджали за 28 років до того. За його словами, причиною утворення останньої провальної воронки є руйнація цілика між 36-ою і 37-ою підземними камерами. Ситуація тривалий час не контролювалася, а фрагментарні заміри не дають результату. Останній моніторинг проводився у 2008 році. Прогнозується, що нові провальні воронки тут будуть утворюватися і надалі.  За словами Юрія Садововго, це питання стосується безпеки проживання людей. Крім того, поруч знаходиться дорожня розв’язка. Також фіксують просідання земної поверхні у Кропивнику і Сівці Калуській. Тут також прогнозується просідання земної поверхні, будуть витіснятися розсоли, які через водоносні горизонти мігруватимуть у напрямку Калуша.

Як ішлося на засіданні комісії, моніторинг за динамікою просідання земної поверхні буде відновлено і на основі його даних можна буде спрогнозувати подальші просідання.

Нагадаємо, з  обласного бюджету Калушу виділили кошти на проведення екологічного моніторингу — 420 тис. гривень. уже провели закупівлю за лотом «Запровадження екологічного моніторингу стану довкілля, контролю засоленості поверхневих і підземних вод, зон просідань та гірничих розробок на території гірничо-хімічних підприємств міста Калуш та сіл Сівка-Калуська і Кропивник». Переможцем аукціону, який відбувся 15 квітня, став ДУ «НІОХІМ».

Начальник управління з питань будівництва та розвитку інфраструктури Калуської міської ради Богдан Грущак повідомив: 22 квітня провели обстеження провальної воронки на вул. Глібова. Попередньо (а воронка ще продовжує формуватися) підрахували, що для її ліквідації (засипки) потрібно 1050-1100 куб. метрів твердої породи. За його словами, досвід ліквідації воронок міська рада вже має. Так, упродовж 2017-2018 років провальні воронки 14 і 14а було ліквідовано коштом міського бюджету. Загалом на ліквідацію було спрямовано понад 1 млн гривень. Тоді роботу виконували з використанням бульдозера, було переміщено близько 22 тис. кубометрів породи. Після стабілізації просідання, за словами Богдана Грущака, можна буде чітко визначити об’єм робіт та їхню орієнтовну вартість. Розраховують, що це коштуватиме орієнтовно 250 тис. гривень.

Представник АТ «Оріана», заступник керівника підприємства Назар Михайлюк повідомив, що об’єкти, де відбулося просідання, «Оріані» не належать. Тож, правових підстав ліквідовувати воронку підприємство не має. Проте, підприємство готове надати місту доступ до маркшейдерської документації. А фахівці «Оріани» можуть надавати консультації. Також обіцяють допомогти технікою — надати бульдозер.

Рішенням комісії новій провальній воронці присвоїли номер 14б. Управлінням з питань надзвичайних ситуацій та архітектури і містобудування доручили уточнити перелік житлових будинків у радіусі 250 метрів від провальної воронки та перевірити їхню документацію, а також отримати в ЦНАПі інформацію щодо кількості осіб, які зареєстровані в цих будинках. Управління земельних відносин має зібрати дані щодо документації на земельні ділянки в зоні впливу воронки. Відповідним підрозділам доручили проводити дослідження рідкої фази та джерел водопостачання в зоні впливу воронки та вести спостереження за станом її бортів.

За рішенням комісії, управління з питань будівництва та розвитку інфраструктури має підготувати проєктно-кошторисну документацію на проведення робіт з ліквідації воронки, а на сесію міської ради винесуть звернення до Івано-Франківської обласної держадміністрації та обласної ради про виділення коштів для ліквідації воронки.

Нагадаємо, в Калуші за 50 метрів від автодороги та 100 метрів від житлових будинків утворилося провалля.


Читайте також:

Оприлюднені історичні світлини першого в Калуші провалля (ФОТО/ВІДЕО)

Просіла земля: у селі на Калущині деформується гірничий масив

Динаміку просідання землі в селі на Калущині досліджуватимуть впродовж місяців


23.04.2021 1195
Коментарі ()

24.01.2022
Сергій Білий

Сама по собі загроза російського вторгнення є достатньою підставою для запровадження в Україні воєнного стану. Фіртка спробувала розібратися, які зміни передбачає такий режим і як він може вплинути на життя громадян.

1220 1
21.01.2022
Тетяна Дармограй

Івано-Франківська область з 24 січня переходить до «червоного» рівня епідемічної небезпеки. Останні дні тут фіксують рекордну за весь час пандемії кількість хворих.

4339
08.01.2022
Тіна Любчик

Фіртка ознайомилася з роботою одного з найбільших українських розсадників, де вирощують саджанці лохини, пеларгонії та герані. З 2011 року тут працює лабораторія «in vitro», а продукцію підприємства вирощують фактично в усіх куточках України та за її межами.

3238 2
06.01.2022
Ілона Шевченко

Уже традиційно цього року в Україні святковий стіл вкотре здорожчав.  Весь 2021 рік ціни, особливо на деякі продукти харчування, щомісяця зростали на 6-7%. Журналісти Фіртки походили по місцевих магазинах та порівняли українські ціни зі швецькими.

4247 2
05.01.2022
Тіна Любчик

У селі Черніїв Івано-Франківського району проживає сім’я Валентина та Людмили Ткаченків. Подружжя вже понад 40 років разом та займається різноманітною творчістю. Також на обійсті за кілька десятків років пара надбала чималу колекцію речей своїх по

5526 2
02.01.2022
Мар'яна Цимбалюк

Бажання та цікавість досліджувати  власні туристичні локації змусили гравців готельного ринку створювати нові пропозиції. Попри те, що запит від туристів на колоритні місцеві розваги завжди був, то тепер спектр розваг доводиться розширювати згідно зі світовими трендами.  

4317 2

Організація Українських Націоналістів та Українська Народна Самооборона - окреме вітання Івано-Франківську Другій Столиці ЗУНР від легендарного нашого побратима, політв'язня московії, очільника УНСО Миколи Карп'юка та нашого 95 річного ветерана ОУН і УПА, Почесного Голову ОУН Іллі Сливінського!  

1011 1

Конференція по створенню Івано-Франківської обласної організації Української Народної Самооборони відбулась днями в Івано-Франківську.

1235 1

Журналісти розповіли про те, як можна оцінювати та порівнювати фінансову спроможність громад, перевіряти справжній стан справ у них та не дати офіційним статистичним даним ввести себе в оману. 

1118

Про актуальні питання алкологізації та подолання алкозалежності у сучасному світі, духовно-релігійна сторона проблеми, а також про підвищення заробітних плат поліцейським коштом незаконного акцизу та розгляд інших наболілих питань сьогодення.  

2404 1
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

9377 1
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

15046
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

23729
27.12.2021

Вже вчотирнадцяте в Івано-Франківську члени Спільноти святого Егідія влаштують 7 січня різдвяний частунок для бідних. Традиційно для людей з низьким соціальним статусом будуть підготовлені смачні частування та подарунки.   

4563
23.12.2021

Насправді, і православні, і католики святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня. Хоча ця дата народження Ісуса Христа – умовна. Ані в Біблії, ані в жодному документі її не знайти.  

5197 1
13.12.2021

В Івано-Франківськ прибув Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, в рамках відзначення 10-ліття Івано-Франківської Митрополії.  

6395
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

7799 1
11.01.2022

В Івано-Франківську третій день триває XIII міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях». Різдвяна подія об’єднує колядників не лише з України, але й з Європи, Південної та Північної Америки, інформує Фіртка. «Враховуючи, що проєк

2554
21.01.2022

Печерський суд міста Києва ухвалив рішення щодо запобіжного заходу Петру Порошенку.

1053
13.01.2022

Все, що відбувається протягом двох з половиною років навколо Петра Порошенка - це є юридичний треш.

2185
10.01.2022

Відповідні положення містить законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання запровадження карантину», що його внесли днями на розгляд парламенту.

2785
08.01.2022

Печерський районний суд міста Києва ухвалив рішення про арешт майна народного депутата України, п’ятого президента України, лідера політичної партії «Європейська солідарність» Петра Порошенка.

2881 1